eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Dyski sieciowe NAS dla biznesu

Dyski sieciowe NAS dla biznesu

2009-09-16 00:55

Przeczytaj także: Serwery RackStation RS810+ i DiskStation DS411+


Bezpieczeństwo danych

W zakresie bezpieczeństwa główne znaczenie ma organizacja danych na dyskach twardych oraz kwestie dostępu do plików przez autoryzowanych użytkowników. Thecus N8800 obsługuje tryb RAID 0,1,5,6,10 oraz JBOD i pozwala na tworzenie kilku woluminów z dyskami zapasowymi (hot-spare). Przy odpowiedniej konfiguracji możliwa jest wymiana dysku podczas pracy (hot-swap) urządzenia. Zmiana trybu RAID czy rozbudowa o kolejne dyski jest możliwa bez utraty danych w macierzy i bez konieczności restartu serwera.

Serwer sieciowy powinien posiadać funkcję tworzenia bakupu danych, mieć możliwość zdalnej replikacji na inne urządzenie oraz posiadać również możliwość tworzenia tzw. migawek (snapshot) danych wraz kontrolą wersji, co zapewnia bezpieczeństwo dla przechowywanych na serwerze informacji.

W zakresie dostępu do danych zwrócić należy uwagę m.in. na blokady połączeń z określonych numerów IP, możliwość udostępniania zasobów tylko określonym użytkownikom oraz zabezpieczenia typu login i hasło.

Niezawodność pracy

W zastosowaniach korporacyjnych dostęp do danych z dużą prędkością zapewniać powinny dwa łącza gigabitowe z możliwością pracy w trybie "load balancing" czyli równoważenia obciążenia, lub "failover" czyli automatycznego przełączania uszkodzonego łącza na drugie sprawne.

Niezawodność zapewniają także dwa zasilacze - redundancja zasilania powoduje, iż nawet awaria jednego z zasilaczy nie powoduje wyłączenia serwera.

Nie należy zapominać o kompatybilności serwerów NAS z systemami operacyjnymi komputerów pracujących w danej sieci. Urządzenia Thecus pracują sprawnie z komputerami z systemem operacyjnym Windows, Apple Mac OS X oraz Linux / Unix.

Obsługa i funkcje dodatkowe

Mimo iż korporacyjne macierze dyskowe służą głównie do przechowywania i backupu danych, stosowane mogą być do celów hostingu internetowego. Dyski sieciowe Thecus mogą służyć się do obsługi firmowej witryny internetowej oraz FTP. Do serwerów Thecus podłączyć można kamery IP, przez co urządzenie dodatkowo pełni funkcję systemu nadzoru.


Przeczytaj także: Synology: nowe serwery NAS Synology: nowe serwery NAS

poprzednia  

1 2

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: