eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy a bezrobotni po 50-tce

Rynek pracy a bezrobotni po 50-tce

2008-03-05 13:45

Przeczytaj także: Rynek pracy: jest praca po 50-tce


Niska motywacja

fot. mat. prasowe

Czy w Pana powiecie/województwie można zauważyć, że problem bezrobocia dotyczy w sposób szczególny j

Czy w Pana powiecie/województwie można zauważyć, że problem bezrobocia dotyczy w sposób szczególny jakiejś kategorii osób? Jeśli tak, jakiej/jakich?

Ponad 2/3 badanych uważa, że osoby starsze wykazują się mniejszą aktywnością w poszukiwaniu pracy niż ludzie młodsi. Jako przyczynę tego stanu rzeczy najczęściej wymieniano niskie poczucie własnej wartości bezrobotnych po 50-tce, brak wiary we własne siły oraz zniechęcenie i rezygnację związane z długotrwałym okresem pozostawania bez pracy. Zdaniem przedstawicieli rynku pracy, osoby po 50-tym roku życia w małym stopniu są też zainteresowane rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej, głównie z powodu braku pieniędzy na start, lęku przed takim wyzwaniem i braku pomysłu na firmę.

Niskie kwalifikacje

Jednocześnie dokonywane przez przedstawicieli instytucji rynku pracy porównanie kwalifikacji osób w wieku powyżej 50 lat z kwalifikacjami osób młodszych wypada zdecydowanie na niekorzyść osób starszych: o niższych kwalifikacjach osób w wieku 50 + mówi 64 proc. przedstawicieli instytucji rynku pracy. Niskie kwalifikacje osób bezrobotnych w wieku 50 + przekładają się na małe zainteresowanie nimi pracodawców, co z kolei zniechęca osoby bezrobotne do aktywności w poszukiwaniach pracy.

Bezrobotni jak siebie widzą?

Badana próba osób bezrobotnych 50+ wyniosła 1006 osób. Większość z nich wyróżnia długi, ponad 20-letni staż pracy. Średnia długość pozostawania bez pracy wynosiła cztery i pół roku, jednak co 10 z badanych stracił pracę jeszcze przed 1991 rokiem. Większość z nich poszukiwała już kilkukrotnie zatrudnienia. Aż 45% badanych deklarowało brak dochodów. Pozostała część utrzymywała się z prac dorywczych lub z zapomogi otrzymywanej z pomocy społecznej.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: