eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Starzenie się społeczeństwa: co na to firmy?

Starzenie się społeczeństwa: co na to firmy?

2008-09-25 13:41

Starzenie się społeczeństwa: co na to firmy?

Nowe spojrzenie na pracowników 50+ - odpowiedzi w Polsce i średnia globalna © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Manpower Polska ogłosił w 24 września 2008 roku, że polscy pracodawcy nie są przygotowani do zatrudniania oraz zatrzymywania pracowników w wieku 50+. Wyniki badania przeprowadzonego wśród ponad 30 000 pracodawców w 28 krajach na świecie wskazują Polskę jako kraj najgorzej przygotowany zarówno do zatrzymywania, jak i zatrudniania pracowników 50+.

Przeczytaj także: Program Solidarność pokoleń przyjęty

Podczas badania Manpower Nowe spojrzenie na pracowników 50+ pracodawcom zadano dwa pytania:
  • Czy Pana/ Pani firma opracowała program ułatwiający zatrudnianie osób powyżej 50. roku życia w Państwa firmie?
  • Czy Pana/ Pani firma opracowała program zachęcający pracowników w wieku emerytalnym do pozostania w firmie?
Polscy przedsiębiorcy nie tylko wypadają dużo poniżej średniej globalnej, ale są najgorzej przygotowani ze wszystkich badanych krajów.

fot. mat. prasowe

Nowe spojrzenie na pracowników 50+ - odpowiedzi w Polsce i średnia globalna

Nowe spojrzenie na pracowników 50+ - odpowiedzi w Polsce i średnia globalna

Według dostępnych danych, w chwili obecnej na 100 osób w wieku produkcyjnym (18-64 lat) przypada 25 osób powyżej 65. roku życia. Szacunki na rok 2030 zakładają, że na średnio dwie osoby pracujące przypadać będzie jedna osoba 65+, a w 2050 roku – na 100 osób w wieku produkcyjnych – 75 powyżej 65. roku życia. „Światowe rynki coraz wyraźniej obserwują zjawisko starzejącego się społeczeństwa, a pracodawcy mierzą się z problemem braku odpowiednio wykwalifikowanych pracowników” zauważa Iwona Janas, Dyrektor Generalna Manpower Polska. „Jednym ze sposobów zapełnienia luki niedoboru pracowników jest aktywizacja osób po 50. roku życia. Wyniki badania Nowe spojrzenie na pracowników 50+ dla Polski są jednak alarmujące – jedynie niewielki ułamek przedsiębiorców bierze pod uwagę coraz bardziej realny scenariusz braku rąk do pracy”, dodaje Iwona Janas z Manpower.

W Polsce wywiady przeprowadzono na grupie 750 pracodawców reprezentujących 10 sektorów z 6 regionów Polski. 3% pytanych pracodawców deklaruje, że opracowała program ułatwiający zatrudnienie osób powyżej 50. roku życia w ich firmie. 95% ankietowanych nie przygotowała takiego planu. Najlepiej przygotowani wydają się być przedsiębiorcy z Singapuru (48%), Hongkongu (24%). W Europie największą wagę do problemu przykładają pracodawcy z Austrii (21%), Niemiec (18%) i Szwajcarii (17%), a najmniejszą – oprócz Polski (3%) – Szwecja (4%), Grecja (5%), Francja, Hiszpania i Norwegia (6%). Średnia globalna dla wszystkich badanych krajów wynosi 13%.

5% pracodawców polskich pytanych czy ich firma opracowała program zachęcający pracowników w wieku emerytalnym do pozostania w firmie, odpowiedziało potwierdzająco. 93% firm nie ma takiego programu. W ujęciu globalnym wynik dla tego pytania kształtuje się na poziomie 20%, a największy procent przedsiębiorców przygotowany jest do problemu starzejącego się społeczeństwa w Japonii (83%), Singapurze (53%), Republice Południowej Afryki (34%) oraz Nowej Zelandii (33%). Najwięcej ankietowanych z Europy udzielających potwierdzającej odpowiedzi pochodzi z Irlandii (26%), Wielkiej Brytanii (24%). W skali światowej najmniej przedsiębiorców z Polski (5%), Włoch i Hiszpanii (6%) zaczęła myśleć o przygotowaniu takiego programu.

Zdaniem Manpower polskie firmy nie są świadome problemu, jakiemu wkrótce będą musiały stawić czoła. Spośród 10 badanych sektorów, najgorzej przygotowani do zatrudniania osób powyżej 50. roku życia są pracodawcy z sektora Restauracje/ Hotele oraz Produkcja przemysłowa, gdzie 96% ankietowanych odpowiedziało, że ich firma nie przygotowała programu mającego na celu zatrudnianie osób 50+. Z kolei najwięcej pracodawców (7%) reprezentujących sektor Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo taki program przygotowało.

Z badań wynika, że najwięcej przedstawicieli sektora Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi oraz Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo nie ma opracowanego programu mającego na celu zachęcenie pracowników w wieku emerytalnym do pozostania w firmie (odpowiednio 98% i 97%). Najwięcej pracodawców deklarujących przygotowanie pod tym względem reprezentuje sektor Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi oraz Transport/ Logistyka (7%).

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: