eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pokolenie 50+ narażone na depresję

Pokolenie 50+ narażone na depresję

2013-07-01 10:59

Pokolenie 50+ narażone na depresję

Pokolenie 50+ narażone na depresję © kmiragaya - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Bezrobotne osoby po 50-tym roku życia stanowią grupę w większym stopniu narażoną na ryzyko występowania depresji. W wielu krajach objawy depresji wśród bezrobotnych występują ponad dwukrotnie częściej niż wśród pracujących. Problem ten jest szczególnie wyraźny w Polsce, gdzie 55% osób bezrobotnych w wieku powyżej 50 roku życia cierpi na depresję (co stanowi dwukrotnie wyższy odsetek niż wśród osób pracujących) - takie między innymi wnioski płyną z najnowszej publikacji międzynarodowego Konsorcjum Badawczego SHARE zatytułowanej Aktywność w okresie starzenia się i solidarność międzypokoleniowa w Europie - pierwsze wyniki badania SHARE po kryzysie gospodarczym.

Przeczytaj także: Rynek pracy: jest praca po 50-tce

Badanie SHARE umożliwia wgląd w życie osób, które ukończyły pięćdziesiąt lat z 16 krajów Europy, w tym z Polski. Polskim partnerem Konsorcjum SHARE jest Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. W publikacji SHARE analitycy CenEA przedstawiają rezultaty badań wpływu sytuacji materialnej na zmiany w jakości życia osób w wieku 50+, z których wynika, że osoby starsze w trudnej sytuacji materialnej znacząco częściej popadają w zły stan zdrowia fizycznego i depresję. W okresie czterech lat, dzielących najnowszą rundę badania i jego poprzednią edycję, prawdopodobieństwo wpadnięcia w zły stan zdrowia wśród osób w trudnej sytuacji materialnej było o około 40% wyższe niż wśród tych, którzy deklarowali, że dają sobie radę bez problemów.

Kryzys gospodarczy stanowi poważne wyzwanie dla ekonomicznej i społecznej przyszłości Europy, szczególnie w obliczu dobrze znanego, aczkolwiek dotychczas jedynie częściowo rozwiązanego, problemu starzenia się społeczeństw. Opracowanie rozwiązań politycznych,które stanowić będą adekwatną odpowiedź dla tej sytuacji, wymaga dostępu do wiarygodnych rezultatów badań naukowych, w których rozpatrywane są różne aspekty życia, także przez pryzmat wzajemnych powiązań, takich jak relacje między sytuacją finansową i socjalną czy związek między zdrowiem fizycznym i psychicznym. Projekt SHARE: 50+ w Europie dostarcza informacji dotyczących podstawowych aspektów życia w dzisiejszej Europie.

fot. kmiragaya - Fotolia.com

Pokolenie 50+ narażone na depresję

Bezrobotne osoby po 50-tym roku życia stanowią grupę w większym stopniu narażoną na ryzyko występowania depresji.


Kryzys najdotkliwiej odczuli najsłabsi

Zła sytuacja materialna znacząco przyczynia się do niekorzystnych zmian w takich aspektach życia jak zdrowie fizyczne i psychiczne oraz zadowolenie z życia. Analitycy z Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA podkreślają w swoim rozdziale, że zła sytuacja materialna osób w wieku 50+ znacząco przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. W porównaniu do osób w dobrej kondycji materialnej, starsze osoby, które borykają się z finansowymi trudnościami o 40% częściej popadają w zły stan zdrowia i depresję. Ponadto, jak zauważają autorzy, odnoszenie się do dochodowych miar ubóstwa wśród osób starszych jako odzwierciedlenia ich sytuacji materialnej okazuje się być nieadekwatne. Bieżący dochód mało mówi o materialnej kondycji osób starszych. „Szczególnie w przypadku osób starszych dochód jest nieodpowiednią miarą sytuacji materialnej, na którą w dużej mierze wpływają także bardzo zróżnicowane koszty utrzymania oraz opieki zdrowotnej. Sytuacja materialna osób starszych ma ogromne znaczenie dla ich jakości życia, ale monitorowanie jej oparte powinno być o szersze aspekty, takie jak majątek i deprywacja materialna” – podkreśla dr Michał Myck, dyrektor CenEA i koordynator projektu SHARE w Polsce. Jak pokazują dane EUROSTATU z 2010 roku, w Polsce tylko 17% osób w wieku 50+ klasyfikowane jest jako ubogie według tradycyjnych dochodowych miar ubóstwa, podczas gdy aż 73% osób starszych deklaruje w SHARE, że ma problemy z tzw. związaniem końca z końcem. Dla porównania, trudności w utrzymaniu się wskazuje około 55% osób w wieku 50+ w Czechach, 24% w Niemczech i poniżej 14% w Danii i Szwecji.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: