eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy: jest praca po 50-tce

Rynek pracy: jest praca po 50-tce

2012-03-13 13:47

Rynek pracy: jest praca po 50-tce

Branże, w których najczęściej znajdują zatrudnienie osoby 50+ © fot. mat. prasowe

Jak wynika z badań wewnętrznych Start People, mimo kryzysu pracownicy w wieku powyżej 50 lat są nadal pożądani na rynku pracy. Co ciekawe, zdecydowana większość z nich jest zatrudniana na umowy o pracę, a nie na tzw. "umowach śmieciowych".

Przeczytaj także: Praca po 50-tce: mało miejsc pracy

Start People przeanalizowało zatrudnienie w 3 grupach wiekowych (50-55, 56-60 i 60+ lat). Wyniki badania są zaskakujące. Okazuje się, że pracownicy w wieku powyżej 50 lat są nadal atrakcyjni dla pracodawców. Co prawda, w związku z kryzysem widać spadek zatrudnienia w roku 2011 w stosunku do lat poprzednich, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, ale – co napawa umiarkowanym optymizmem – jest to spadek kilkuprocentowy i wpisuje się w generalny trend na rynku pracy.

Ponadto spośród 3894 osób w wieku 50+ zatrudnionych przez firmę Start People w latach 2009 – 2011, większość, czyli 66,17 proc. zatrudnionych to kobiety (2577 osób). Co jeszcze ciekawsze, badania obalają pewien stereotyp dotyczący zatrudnienia osób starszych – tylko 12,76 proc. (497 osób) zostało zatrudnionych na tzw. „umowach śmieciowych” (odpowiednio 15,3 proc. wśród mężczyzn i 11,4 proc. wśród kobiet).

„Nas również zaskoczyły wyniki tych badań” – mówi Katarzyna Kapłan, kierownik oddziału Start People. „Wydaje się, że firmy chętniej decydują się na zatrudnienie osoby 50+ na umowę o pracę, ponieważ wiążą duże nadzieje z jej doświadczeniem. Taka osoba to dla firmy stabilizacja, niewygórowane – w porównaniu do młodych, niedoświadczonych, ale często z ogromnym mniemaniem o sobie – żądania finansowe. I rzecz najważniejsza z punktu widzenia pracodawcy – pracodawca w przypadku choroby pracownika po pięćdziesiątce „oszczędza” 20 dni w przypadku choroby pracownika – już po 14 dniach zasiłek chorobowy wypłaca ZUS. Dodatkowo kolejnym profitem, jaki pracodawcy odnajdują w zatrudnieniu osób starszych jest refundacja kosztów – firma, zatrudniając osobę, która ukończyła 50 lat (zarejestrowaną w Urzędzie Pracy), może otrzymać zwrot nawet do 50 proc. kwoty wynagrodzenia tego pracownika. Dodatkowo urząd oddaje pracodawcom połowę kwot wydanych na składki rentowe i emerytalne, w całości zaś pokrywa koszty składki wypadkowej” – dodaje Katarzyna Kapłan, Start People.

Wyniki badań są również interesujące jeśli chodzi o branże najchętniej zatrudniające osoby powyżej 50. roku życia. Okazuje się, że kobiety powyżej 61. roku życia, zatrudnione na umowę o pracę, najczęściej znajdują zatrudnienie w branży FMCG. Podobnie sytuacja wygląda wśród kobiet w przedziale 56 – 60 lat, choć w 2010 roku najchętniej zatrudniała je branża produkcyjna. Analizując trzy ostatnie lata, niezależnie od rodzaju umowy o pracę i przedziału wiekowego, to właśnie branża produkcyjna była najbardziej zainteresowana zatrudnianiem kobiet w wieku 50+ – w sumie zatrudnienie w niej znalazło ponad 15 proc. spośród wszystkich zatrudnionych kobiet.

Z kolei analiza zatrudnienia w latach 2009 – 2011 wśród mężczyzn wskazuje, że najbardziej pożądani pracownicy w wieku 50+ znajdują zatrudnienie w branży motoryzacyjnej – niezależnie od rodzaju umowy o pracę w tej branży znalazło zatrudnienie ponad 15 proc. ogółu zatrudnionych mężczyzn.

fot. mat. prasowe

Branże, w których najczęściej znajdują zatrudnienie osoby 50+

Kobiety pow. 61 lat najczęściej pracują w branży FMCG


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: