eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zatrudnienie pracownika 50+ opłacalne

Zatrudnienie pracownika 50+ opłacalne

2012-02-27 00:20

Wiele osób uważa, że pracownicy 50+ i starsi nie mają szans na zatrudnienie, bo pracodawcy źle oceniają ich kompetencje i przydatność na stanowisku pracy. Jak jednak wynika z badania "Satysfakcja z pracy", przeprowadzonego przez Pracuj.pl i IIBR, ta grupa pracowników jest niezwykle lojalna i najbardziej skłonna do poświęceń dla dobra firmy.

Przeczytaj także: Rynek pracy potrzebuje starszych

Parlament Europejski ogłosił rok 2012 Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, aby zwrócić uwagę na to, że osoby starsze mają wiele do zaoferowania społeczeństwom, a także by zachęcić seniorów do aktywnego starzenia się, czyli do korzystania z licznych możliwości wynikających z dłuższego życia, zarówno w domu, w społeczności lokalnej, jak i w pracy.

Źródło wiedzy i doświadczenia

Jak podkreśla, na forum50+ (www.forum50.org), Halina Potocka, wiceprzewodnicząca AGE Platform Europe - sieci europejskich organizacji działających na rzecz osób 50+, osoby starsze to kapitał ludzki, którego nie wolno marnotrawić. - To wielkie źródło wiedzy i doświadczenia, które powinno być wykorzystywane dla dobra całego społeczeństwa. Bardzo często zdarza się, że wysokiej klasy specjalista musi pójść na emeryturę i w tym momencie cała jego wiedza marnuje się. Na szczęście są kraje europejskie, które temu zapobiegają. W Niemczech powstała specjalna organizacja ekspertów i specjalistów, która zajmuje się m.in. restrukturyzacją upadających przedsiębiorstw. W Finlandii emerytowanym robotnikom, którzy po prostu znają się na danym fachu, proponuje się, aby wrócili w niepełnym i elastycznym wymiarze godzin na rynek pracy. Zostają tak zwanymi mentorami. Pracują z grupą 5-7 młodych osób i przekazują im swoje doświadczenie.

Ponadto, jak wynika z badania „Satysfakcja z pracy”, przeprowadzonego w 2010 roku przez portal Pracuj.pl oraz IIBR starsi pracownicy są najbardziej związani ze swoim obecnym miejscem pracy (przyznaje tak 69% z nich) oraz skłonni do poświęceń dla dobra firmy (67%). Dla tej grupy w większym stopniu ważna jest też przyszłość firmy, w której pracują (75%).

Niestety, mimo to polscy pracodawcy nadal mają opory związane z zatrudnianiem pracowników 50+ i starszych, a przeciętny czas poszukiwania pracy przez pięćdziesięciolatków wynosi ponad 16 miesięcy (dane GUS). Ta sytuacja wynika po części z funkcjonujących stereotypów dotyczących seniorów (na przykład takich, że pracują za wolno, nie znają nowych technologii czy są za mało kreatywni), a po części z obowiązujących przepisów prawa. Przedsiębiorcy obawiają się wprowadzonego osiem lat temu przepisu gwarantującego przedemerytalny okres ochronny.

Na rynku pracy widać jednak poprawę. Jak mówi Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl, pracodawcy zaczynają doceniać potencjał tej grupy pracowników i w ogłoszeniach coraz częściej kierują do nich swoiste zachęty. – Zgodnie z obowiązującym Kodeksem Pracy, pracodawca w ofercie pracy nie może podawać preferowanego wieku pracownika, ale zauważyliśmy, że firmy zaczęły stosować w nich takie komunikaty, jak: „Oferujemy pracę dla osób pełnoletnich bez górnego limitu wieku”, „Twój wiek nie ma dla nas znaczenia” czy „Mile widziane osoby w każdym wieku”.

Odkurzone CV nie wystarczy

Jednak by odpowiedzieć na jedną z takich ofert, lub by w ogóle zacząć szukać nowej pracy, warto się przygotować. Co prawda, jak mówi Beata Kapcewicz, szef serwisu ArchitekciKariery.pl, szukanie pracy bez względu na wiek rządzi się tymi samymi zasadami, ale CV osoby mającej kilkadziesiąt lat doświadczenia zawodowego z pewnością będzie różniło się od CV absolwenta.

- Dojrzali pracownicy mają nie lada wyzwanie polegające na posegregowaniu swoich doświadczeń i nadaniu im odpowiednich kategorii. Zazwyczaj w swojej karierze robili wiele rzeczy, uczestniczyli w wielu przedsięwzięciach, które teraz trzeba przemyśleć i odpowiednio zaprezentować. Tak, żeby CV nie stanowiło długiej listy obowiązków wyciągniętej ze świadectw pracy, tylko żeby pokazywało: historię zatrudnienia, najważniejsze zadania, które nam powierzano, a także zrealizowane projekty wraz z osiągnięciami oraz kompetencje i silne strony kandydata. – mówi ekspertka.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: