eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Podnoszenie kwalifikacji zawodowych u osób 50+

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych u osób 50+

2012-09-05 11:48

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych u osób 50+

Rodzaj wykształcenia © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wraz z podpisaniem ustawy o wydłużeniu wieku emerytalnego ponownie rozgorzała dyskusja na temat małych szans znalezienia pracy przez osoby w wieku okołoemerytalnym, a co za tym idzie wcześniejszego odchodzenia na emeryturę. Pracodawcy jako główny powód takie stanu rzeczy wymieniają brak kompetencji u osób w wieku 50+ oraz ich niedopasowanie do oferowanego stanowiska. Przyjrzyjmy się jak wygląda podnoszenie kwalifikacji zawodowych w grupie wiekowej 50+.

Przeczytaj także: Aktywizacja zawodowa osób 50+ konieczna

Jak wynika z najnowszego raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pt. „Bilans Kapitału Ludzkiego” (25.04.2012 r.) jedynie 20% Polaków w wieku 18-64 lata podnosi swoje kompetencje poprzez udział w szkoleniach, kursach lub ucząc się samodzielnie. Najbardziej bierną edukacyjnie grupą są ludzie starsi – w żaden sposób nie uczy się 78% pracujących i 88% bezrobotnych wieku 50-64 lata. Jednakże winny poniekąd jest rynek szkoleń - osoby w wieku 55-59/64 lata miały szansę na uczestnictwo w kursach i szkoleniach o 32% mniejszą niż osoby w wieku 25-34 lata. Optymistycznie nie nastrajają również plany osób starszych odnośnie aktualizowania lub podnoszenia swoich kompetencji – w grupie 50-59/64 tylko 9% osób deklaruje chęć uczestnictwa w kursach lub szkoleniach. Dlatego tak ważne jest, aby propagować wśród osób w tym wieku koncepcję uczenia się przez całe życie. Jak obliczył Dziennik Gazeta Prawna od 2009 roku na aktywizację zawodową osób po 50. r.ż. przeznaczono ponad 8 mld zł. Pieniądze te pochodziły zarówno ze środków krajowych jak i unijnych. I niestety jak wynika z danych GUS, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. W lutym 2012 r. w tej grupie wiekowej bez pracy było 478 tys. osób, o 5 proc. więcej niż rok temu i prawie 90 tys. więcej niż pod koniec 2009 r. To wynik ogólnopolski. W czym więc tkwi przyczyna braku zainteresowań szkoleniami osób po pięćdziesiątym roku życia?

Osoby 50+ pytane o powody braku aktywności szkoleniowej najczęściej odpowiadają , że w tym wieku nie ma sensu się dokształcać. Główna bariera tkwi zatem w mentalności osób starszych. Dlatego tak ważne jest aby te bariery świadomościowe przełamywać propagując kształcenie przez całe życie. Wyniki badań BKL pokazują, że wsparciem w zakresie kształcenia należy objąć osoby już około 45 roku życia ponieważ w tej grupie wiekowej drastycznie zaczyna wzrastać odsetek osób, które są przekonane, że w ich wieku nie ma już sensu się uczyć. Dezaktywacja edukacyjna poprzedza dezaktywację zawodową o jakieś 10-15 lat – funkcjonuje to na zasadzie samospełniającej się przepowiedni – myśląc, że jest się zbyt starym na podnoszenie kompetencji i nie pomoże to w żaden sposób w zdobyciu/utrzymaniu pracy, za 5-10 lat faktycznie okazuje się, że taka osoba nie umie się odnaleźć na rynku pracy i często nie jest na nim już potrzebna.

Obecnie prowadzonych jest wiele projektów szkoleniowych dedykowanych tej grupie wiekowej, dofinansowanych z Unii Europejskiej. Jakim cieszą się zainteresowaniem? Jako przykład możemy podać statystyki dotyczące usługi szkoleniowo-doradczej w ramach projektu systemowego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pt. „Aktywny Emeryt”. Projekt zakłada przeszkolenie 1250 osób Na chwilę obecną usługę rozpoczęło 130 osób (są to osoby, które pomyślnie przeszły kwalifikację i spełniają wszystkie warunki rekrutacyjne; liczba zgłoszeń była większa) – 68% stanowią kobiety, 32% mężczyźni. Zdecydowaną większość stanowią osoby z wykształceniem ponadgimnazjalnym – jest to aż 78% - 101 osób (10% wyższe – 14 osób; 10% podstawowe gimnazjalne i niższe - 13 osób; 2% pomaturalne – 2 osoby).

fot. mat. prasowe

Rodzaj wykształcenia

Zdecydowaną większość stanowią osoby z wykształceniem ponadgimnazjalnym – jest to aż 78% - 101 osób


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: