eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy a bezrobotni po 50-tce

Rynek pracy a bezrobotni po 50-tce

2008-03-05 13:45

Przeczytaj także: Rynek pracy: jest praca po 50-tce

fot. mat. prasowe

Co Pana(i) zdaniem jest główną przeszkodą w znalezieniu przez Pana(i) pracy?

Co Pana(i) zdaniem jest główną przeszkodą w znalezieniu przez Pana(i) pracy?

W pytaniu dotyczącym znalezienia pracy przez respondentów zdecydowana większość (63%) jako największą przeszkodę uniemożliwiająca im znalezienie pracy uznaje swój wiek. Na kolejnych miejscach znalazł się zły stan zdrowia oraz brak wystarczającego wykształcenia.

Opinie ekspertów

Eksperci zalecają m.in., aby organizacje społeczne edukowały w zakresie praw wynikających z przepisów antydyskryminacyjnych. Ich zdaniem konieczne jest także zachęcanie pracowników dojrzałych do podnoszenia swoich kwalifikacji i przekonanie ich, że kształtowanie i rozwój kariery zawodowej jest także dostępne dla ludzi powyżej 50+. Rekomendują także podnoszenie samooceny starszych pracowników poprzez podkreślanie ich zalet z punktu widzenia pracodawców takich jak np. większa lojalność, stabilność zatrudnienia, doświadczenie i wiedza, czy wreszcie cierpliwość i możliwość szkolenia młodych pracowników. Zalecają zachęcanie ludzi nieaktywnych zawodowo do wyjścia poza podstawowe świadczenia i podejmowania dodatkowej aktywności zawodowej. Zdaniem ekspertów należy także wśród pracodawców propagować wiedzę na temat elastycznych form zatrudnienia, które mogą stanowić narzędzie aktywizacji starszych pracowników oraz informować ich o możliwościach wykorzystania funduszy szkoleniowych. Eksperci rekomendują też m. in. ustabilizowanie regulacji prawnych dotyczących świadczeń emerytalnych, aby osoby starsze nie przechodziły na emeryturę w obawie przed niekorzystnymi przyszłymi zmianami w regulacjach dotyczących rent i emerytur. Zalecają złagodzenie przepisów dotyczących możliwości zatrudniania na czas określony i umożliwienie bardziej elastycznego podejścia do zatrudniania osób starszych w niepełnym wymiarze godzin. Eksperci uważają także, że wskazanym byłoby złagodzenie art. 39 Kodeksu Pracy, który wydłuża ochronę pracowników zbliżających się do wieku emerytalnego do 4 lat i działa raczej na niekorzyść pracowników starszych znacząco ograniczając ich szanse na rynku pracy.

Informacje o badaniu
Badanie "Rynek Pracy a osoby bezrobotne 50 + - bariery i szanse" zostało przeprowadzone przez instytut Ipsos na zlecenie Stowarzyszenia Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, przy współfinansowaniu ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Do pobrania:

Do pobrania:

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: