eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Google wykryło lukę w systemie operacyjnym Windows

Google wykryło lukę w systemie operacyjnym Windows

2020-11-06 09:15

Google wykryło lukę w systemie operacyjnym Windows

Google wykryło lukę w Windows ©  adam121 - Fotolia.com

Zespół Google Project Zero wykrył lukę w systemie operacyjnym Windows. Ta luka w zabezpieczeniach Windows istnieje już od 11 lat i jest od dawna wykorzystywana przez hakerów.

Przeczytaj także: Kaspersky wykrywa w systemie Windows lukę dnia zerowego

Wykryta przez badaczy Google luka pozwala napastnikom uzyskać uprawnienia administratora i przejąć kontrolę nad komputerem. Podatność dotyczy elementu Windows Kernel Cryptography Driver i znajduje się w systemach od Windows 7 do Windows 10.

Zespół Google Project Zero dostarczył dowody na istnienie luki na przykładzie wersji systemu Windows 10 1903 (64-bitowego). Jednak badacze podkreślają, że błąd występuje w wersji Windows 7, co poważnie komplikuje sprawę, ponieważ ten system operacyjny nie jest już aktualizowany, zaś jego udział w rynku wynosi około 5 proc.

W większości sytuacji, kiedy zostają wykryte poważne luki, zespoły, które znalazły błędy dają producentowi 90 dni na wydanie poprawki. W tym przypadku jest to zaledwie 7 dni, ponieważ luka jest powszechnie wykorzystywana od dłuższego czasu przez napastników.
Groźne luki występujące w systemie operacyjnym Windows nie należą do rzadkości. Do niedawna głośno było o podobnym zagrożeniu Zerologo - błędzie w systemie Windows pozwalający hakerom przejąć dostęp do firmowych kontrolerów domeny Active Directory. Ujawnienie luki przez Google Project Zero zmusza firmy do podjęcia szybkich działań i pozwala administratorom sieci i IT uświadomić sobie potencjalny problem. Cały też czas trzeba pamiętać o konieczności aktualizacji systemów. Pomocnym rozwiązaniem może być tutaj moduł skanowania luk przeszukujący system pod kątem podstawowych zagrożeń. - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: