eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Kaspersky: krytyczna luka w MS Windows

Kaspersky: krytyczna luka w MS Windows

2008-10-28 00:25

Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, informuje użytkowników komputerów o konieczności zainstalowania aktualizacji systemu operacyjnego Windows - MS08-067. Luka, którą usuwa ta nowa łata, stanowi poważne zagrożenie dla wielu użytkowników komputerów PC.

Przeczytaj także: Nowe trojany wykorzystują niezałataną lukę

Jak poinformowała firma Microsoft, ta pilna aktualizacja została opublikowana dla systemów operacyjnych Windows 2000, XP, Vista, Server 2003 oraz 2008. Aktualizacja jest szczególnie krytyczna dla użytkowników systemów Windows 2000, XP oraz Server 2003.

Kaspersky Lab podał, że opublikowanie tej łaty należy do wyjątków - ostatni taki przypadek miał miejsce wiosną 2007 roku. Tym razem działanie to ma na celu uniemożliwienie rozprzestrzenienia się potencjalnie szkodliwych robaków za pośrednictwem wykrytej luki. Robaki te mogą zaatakować Internet w najbliższych dniach. Ponadto łata ta zabezpieczy użytkowników komputerów przed atakami hakerów wykorzystujących tę lukę.

Według firmy Kaspersky Lab, luka ta jest podobna do krytycznej luki w zabezpieczeniach systemu Microsoft Windows wykrytej w latach 2003-2004, która prowadziła do masowych epidemii robaków sieciowych, takich jak LoveSan, Sasser oraz Rbot.

Jak poinformowali eksperci, istnienie szkodliwego programu o nazwie Trojan-Spy.Win32.Gimmiv.a zostało już potwierdzone. Trojan ten rozprzestrzenia się za pośrednictwem wspomnianej wcześniej luki w zabezpieczeniach. Szkodnik ten to rodzaj oprogramowania szpiegującego, którego celem jest kradzież haseł użytkownika. Eksperci z Kaspersky Lab przeprowadzili analizę tego trojana, który najprawdopodobniej powstał w Chinach. Eksperci podkreślają, że luka wykryta w zabezpieczeniach systemu operacyjnego Windows pozwoli szkodliwym użytkownikom na zdalne przejęcie całkowitej kontroli nad komputerem użytkownika.

Kaspersky Lab zaleca wszystkim użytkownikom, aby jak najszybciej zainstalowali łatę . Jednocześnie firma przypomina, że tylko natychmiastowe instalowanie łat dla systemów operacyjnych i wykorzystywanie skutecznych rozwiązań do ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem i atakami hakerów może zapewnić niezawodną ochronę.


oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: