eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Błąd w Windows rozprzestrzenia Duqu

Błąd w Windows rozprzestrzenia Duqu

2011-11-08 11:37

Błąd w Windows rozprzestrzenia Duqu

Zagrożenia internetowe © fot. mat. prasowe

Kaspersky Lab informuje o zidentyfikowaniu luki w systemach Windows, za pośrednictwem której rozprzestrzeniane były wszystkie znane wersje niesławnego trojana Duqu, okrzykniętego następcą Stuxneta. Eksperci z Kaspersky Lab stworzyli metody zapewniające ochronę przed szkodliwym programem Trojan.Win32.Duqu.a, jak również innymi niebezpiecznymi aplikacjami wykorzystującymi lukę CVE-2011-3402.

Przeczytaj także: Ukierunkowane ataki trojana Duqu

fot. mat. prasowe

Zagrożenia internetowe

Zagrożenia internetowe


Zidentyfikowany błąd w systemie Windows to tzw. „luka zero-day”, czyli taka, dla której w momencie wykrycia nie istniała jeszcze łata. Luka ta została wykryta w mechanizmach systemowych odpowiedzialnych za przetwarzanie czcionek TrueType i z tego powodu może zostać wykorzystana przez cyberprzestępców za pośrednictwem różnych programów służących do edycji tekstów. Na przykład, dziura pozwala na zwiększenie uprawnień szkodliwego programu i uruchomienie dowolnego kodu przy użyciu specjalnie stworzonego dokumentu Microsoft Word.

Duży udział w przyspieszeniu procesu wykrywania zagrożeń korzystających z tego błędu miała firma Microsoft, która dostarczyła szczegółowe dane dotyczące samej luki.

W międzyczasie pojawiły się nowe informacje na temat Duqu, wykrytego niedawno trojana, który wykazuje bliskie powiązania z „przemysłowym” szkodliwym programem Stuxnet. Kaspersky Lab potwierdza, że niektóre z ofiar Duqu zostały zaatakowane już w kwietniu 2011 r. za pośrednictwem wspomnianej wcześniej luki CVE-2011-3402.

Również w kwietniu władze irańskie informowały o cyberataku przeprowadzonym przez szkodliwe oprogramowanie o nazwie Stars. Według niektórych doniesień, Stars może być wcześniejszą wersją Duqu. Jeżeli informacje te są prawdziwe, może to oznaczać, że głównym celem Duqu jest szpiegostwo przemysłowe irańskiego programu nuklearnego.

Microsoft wydał już prowizoryczną łatę na nowo wykrytą lukę i zapowiedział, że ostateczna poprawka zostanie udostępniona w późniejszym terminie.

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: