eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Luki i łaty systemu Windows w 2008 r.

Luki i łaty systemu Windows w 2008 r.

2008-12-18 01:11

Luki i łaty systemu Windows w 2008 r.

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, przypomina o prawdopodobieństwie wystąpienia wzmożonych działań cyberprzestępców i spamerów w okresie świątecznym i noworocznym. Aby nie dać się "złapać", musimy zachować wzmożoną czujność.

Przeczytaj także: Windows: nowe zagrożenie

Zdaniem Kaspersky Lab bardzo istotny, choć często bagatelizowany, element ogólnej strategii bezpieczeństwa komputera stanowi łatanie systemu operacyjnego i działających w nim aplikacji. W przypadku systemu Windows, najprostszym sposobem na posiadanie uaktualnionego komputera jest włączenie Aktualizacji Automatycznych.

Jako ciekawostkę eksperci z Kaspersky Lab zaprezentowali podsumowanie tegorocznych łat opublikowanych przez Microsoft: Powyższe dane obejmują nie tylko regularne aktualizacje publikowane przez Microsoft w co drugi wtorek każdego miesiąca, ale również te udostępnione poza cyklem. Jak dotąd w tym roku z taką aktualizacją mieliśmy do czynienia tylko jeden raz - w październiku.

Kaspersky Lab zauważa, że zdarzają się luki w zabezpieczeniach, dla których przez dosyć długi czas nie są publikowane żadne łaty. Z wykryciem takiej luki miano do czynienia 10 grudnia. W tym dniu Microsoft opublikował Poradnik Bezpieczeństwa o numerze 96105, który opisuje lukę w zabezpieczeniach znalezioną w przeglądarce Internet Explorer. Jak dotąd nie opublikowano żadnej łaty na tę lukę, a w określonych okolicznościach może ona pozwolić cyberprzestępcy na zdalne uruchomienie dowolnego oprogramowania bez zgody i wiedzy użytkownika komputera. Na stronie Microsoftu można znaleźć zalecenia, których zastosowanie pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo do momentu opublikowania łaty.

Poniżej eksperci przedstawili porównanie liczby łat publikowanych w latach 2006-2008. Jak widać, trzy ostatnie lata są pod tym względem zbliżone. "Pamiętajmy, że nastrój świąteczny i noworoczny udziela się także cyberprzestępcom", mówi Piotr Kupczyk, dyrektor działu prasowego Kaspersky Lab Polska. "Okres ten nie nastraja ich jednak bardziej pokojowo. Wręcz przeciwnie - są nastawieni na jeszcze większy zysk."


oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: