eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Sophos: ochrona przed luką Windows

Sophos: ochrona przed luką Windows

2010-07-29 08:01

Sophos: ochrona przed luką Windows

© fot. mat. prasowe

Firma Sophos udostępniła darmowe narzędzie do ochrony przed luką Windows w obsłudze plików skrótu.LNK, która pozwala na automatyczny rozruch niebezpiecznego kodu w przypadku, gdy przeglądamy pamięć USB z poziomu Eksploratora Windows.

Przeczytaj także: Luki i łaty systemu Windows w 2008 r.

fot. mat. prasowe

Sophos Windows Shortcut Exploit Protection Tool zapewnia ochronę przed groźną dziurą we wszystkich wersjach systemu Windows. Exploit, znany także pod nazwą CPLINK, umożliwia skrótom (plikom .lnk) uruchomienie na komputerze złośliwego oprogramowania - bez jakiejkolwiek interakcji z użytkownikiem.

Darmowe narzędzie Sophos, dostępne do pobrania ze strony sophos.com, przechwytuje pliki skrótów zawierające exploit, ostrzegając przed wykonywalnym kodem. Oznacza to koniec zagrożeń ze strony złośliwego kodu, wykorzystującego lukę .lnk.

Klienci Sophos są już objęci ochroną przed exploitem wykrywanym jako Exp/Cplink-A lub Troj/Cplink.

"Jak dotąd widzieliśmy robaki Stuxnet i Dulkis, a także trojana Chymin usprawniającego rozprzestrzenianie i infekowanie komputerów. Stuxnet trafił na nagłówki, ponieważ jest wycelowany w systemy Siemens SCADA, które sterują krytyczną infrastrukturą krajową, taką jak elektrownie. Należy jednak pamiętać, że zagrożeni rootkitem są wszyscy użytkownicy," powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. "Szczegóły o tym, jak wykorzystać tę lukę bezpieczeństwa są dostępne w sieci, a to oznacza, że hakerzy bez najmniejszych trudności mogą ją wykorzystać do kolejnych ataków. Nikt nie wie kiedy Microsoft wyda stosowną łatę dla tej luki bezpieczeństwa," ciągnął dalej Cluley. "Darmowe narzędzie Sophos może działać na równi z każdym oprogramaniem antywirusowym, zapewniając podstawową ochronę przed exploitem. W przeciwieństwie do propozycji Microsoft, nie wyłącza wyświetlania ikon skrótów, co oznacza mniej stresów podczas pracy z komputerem."

Przeczytaj także: Windows: nowe zagrożenie Windows: nowe zagrożenie

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: