eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Naciera złośliwe oprogramowanie mobilne

Naciera złośliwe oprogramowanie mobilne

2019-03-12 09:49

Naciera złośliwe oprogramowanie mobilne

Telefony w zagrożeniu © fot. mat. prasowe

Jak wyglądała ostatnio ewolucja złośliwego oprogramowania? Najnowsze dane wskazują, że w minionym roku cyberprzestępcy nie odpuszczali. Szczególnym nasileniem charakteryzowały się ataki z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania mobilnego, których było niemal dwa razy więcej niż przed rokiem (116,5 mln vs 66,4 mln). Okazuje się jednak, że wzrostowi liczby zainfekowanych urządzeń towarzyszył spadek liczby szkodliwych plików. Badacze uważają, że jest to efekt poprawy jakości szkodliwego oprogramowania.

Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania III kw. 2018

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dziś jednym z wiodących trendów jest mobilność, co obrazuje m.in. dynamicznie rosnące znaczenie smartfonów i to zarówno w użytku codziennym, jak i biznesowym. Ta tendencja nie umyka oczywiście uwadze cyberprzestępców, którzy coraz chętniej infekują urządzenia mobilne, w tym zwłaszcza tych użytkowników, którzy nie przywiązują należytej wagi do stosownych zabezpieczeń.

Miarą sukcesu strategii służącej rozprzestrzenianiu szkodliwego oprogramowania jest nie tylko zmasowana liczba ataków, ale również wzrost ilości unikatowych użytkowników, którzy napotkali zagrożenie. W 2018 roku liczba ta podskoczyła o 774 000 w ujęciu rocznym, osiągając poziom 9 895 774. Spośród napotykanych zagrożeń najistotniejszy wzrost dotyczył wykorzystywania tzw. trojanów downloaderów, których udział zwiększył się niemal dwukrotnie: z 8,63% do 17,21%. Ich zadaniem jest obejście zabezpieczeń systemu i przemycenie do niego wszelkiego rodzaju szkodliwego oprogramowania, od trojanów bankowych po ransomware.

fot. mat. prasowe

Telefony w zagrożeniu

Liczba ataków przy użyciu mobilnego szkodliwego oprogramowania wzrosła dwukrotnie w 2018 r., a cyberprzestępcy udoskonalili strategie ich rozprzestrzeniania


W 2018 roku użytkownicy urządzeń przenośnych doświadczyli prawdopodobnie największego w historii natarcia cyberprzestępców. W ciągu roku obserwowaliśmy zarówno wykorzystywanie nowych technik infekowania urządzeń przenośnych, takich jak porywanie DNS, jak i zwiększoną koncentrację na udoskonalonych metodach rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania, takich jak wysyłanie spamu za pośrednictwem SMS-ów. Trend ten świadczy o coraz większej potrzebie instalowania rozwiązań zabezpieczających na smartfonach w celu ochrony użytkowników przed próbami zainfekowania urządzenia, niezależnie od źródła infekcji – powiedział Wiktor Czebyszew, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Pozostałe ustalenia przedstawione w raporcie dotyczącym mobilnego szkodliwego oprogramowania w 2018 r.:
  • Produkty firmy Kaspersky Lab ochroniły 80 638 użytkowników w 150 krajach przed mobilnym oprogramowaniem ransomware (wykryto 60 176 próbek mobilnych trojanów ransomware).
  • Odnotowano pięciokrotny wzrost liczby ataków przy użyciu mobilnych szkodliwych kryptokoparek kryptowaluty.
  • Wykryto 151 359 pakietów instalacyjnych dla mobilnych trojanów bankowych, co stanowi 1,6 raza więcej w stosunku do poprzedniego roku.

W celu zapewnienia ochrony urządzeniom eksperci ds. bezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab zalecają użytkownikom następujące działania:
  • Instaluj aplikacje mobilne wyłącznie z oficjalnych sklepów z aplikacjami, takich jak Google Play w przypadku urządzeń z systemem Android lub z App Store w przypadku systemu iOS.
  • W ustawieniach swojego smartfona zablokuj możliwość instalacji programów z nieznanych źródeł.
  • Nie obchodź ograniczeń urządzenia, ponieważ może to zapewnić cyberprzestępcom nieograniczone możliwości przeprowadzania ataków.
  • Aktualizacje systemu i aplikacji instaluj tuż po ich udostępnieniu – usuwają one luki w zabezpieczeniach i chronią urządzenia. Pamiętaj, że aktualizacji mobilnego systemu operacyjnego nigdy nie należy pobierać z zasobów zewnętrznych (chyba że bierzesz udział w oficjalnych testach beta). Aktualizacje aplikacji mogą być instalowane jedynie za pośrednictwem oficjalnych sklepów z aplikacjami.
  • Stosuj niezawodne rozwiązania w celu zapewnienia wszechstronnej ochrony przed szerokim wachlarzem zagrożeń, np. takie jak Kaspersky Total Security.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: