eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Linux zaatakowany przez malware FreakOut

Linux zaatakowany przez malware FreakOut

2021-01-20 12:12

Linux zaatakowany przez malware FreakOut

Linux zaatakowany © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

System Linux ponownie został zaatakowany przez hakerów. Wykorzystali oni nową wersję złośliwego oprogramowania o nazwie FreakOut - informują eksperci z Check Point Research.

Przeczytaj także: Malware LemonDuck powraca

Malware FreakOut wykorzystuje trzy nowe luki w zabezpieczeniach programów: TerraMaster TOS, Zend Framework i Liferay Portal.

Celem cyberprzestępców ma być stworzenie potężnego botnetu zdolnego do zbierania informacji, podsłuchiwania sieci czy organizowania ataków DDoS.

Wykryta przez ekspertów z Check Point Research kampania ataków na systemy Linux, wykorzystująca nowy wariant złośliwego oprogramowania o nazwie „FreakOut” zagraża milionom użytkowników Linuksa. Platforma ta jest szczególnie popularna wśród programistów czy instytucji naukowych.

Jak wskazują specjaliści, każde z zainfekowanych urządzeń może zostać wykorzystane jako platforma do przeprowadzania kolejnych cyberataków, takich jak wykorzystanie zasobów systemowych do wydobywania kryptowalut, rozprzestrzenianie szkodliwych plików poprzecznie w sieci firmowej, czy przeprowadzanie ataków na cele zewnętrzne, w tym ataki DDoS, dzięki połączeniu komputerów w potężny botnet IRC (czyli zbiór maszyn zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem, które można zdalnie kontrolować).

Zastosowany w ataku malware FreakOut wykorzystuje stosunkowo niedawno odkryte luki w zabezpieczeniach programów takich jak:
  • TerraMaster TOS (TerraMaster Operating System) - znany dostawca urządzeń do przechowywania danych (wykorzystanie CVE-2020-28188);
  • Zend Framework - popularna kolekcja pakietów bibliotecznych, używana do tworzenia aplikacji internetowych (wykorzystanie CVE-2021-3007);
  • Liferay Portal - bezpłatny portal dla przedsiębiorstw o otwartym kodzie źródłowym, z funkcjami tworzenia portali i witryn internetowych (wykorzystanie CVE-2020-7961).

Pozytywną informacją jest to, że odpowiednie łatki zabezpieczające są już dostępne dla wszystkich ww. platform. Eksperci Check Pointa zalecają użytkownikom pilne zaktualizowanie programów w celu załatania groźnych luk.

Do tej pory badacze Check Pointa byli w stanie wyśledzić 185 systemów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem. Ponadto wykryli ponad 380 dodatkowych prób ataków, które zostały powstrzymane przez rozwiązania Check Pointa. Ponad 27% prób ataku miało miejsce w samych Stanach Zjednoczonych. Ataki miały również miejsce m.in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii i Niemczech. Głównymi branżami docelowymi były finanse i administracja.

fot. mat. prasowe

Branże zaatakowane przez FreakOut

Branże zaatakowane przez FreakOut to mi.in. Finanse i bankowość (26,47%), Administracja i wojskowość (23,53%), Opieka zdrowotna (19,33%).


Zidentyfikowaliśmy trwająca kampanię cyberataków skierowaną do konkretnych użytkowników Linuksa. Osoba stojąca za atakiem jest z pewnością bardzo doświadczona w cyberprzestępczości i jednocześnie bardzo niebezpieczna. – komentuje odkrycie Adi Ikan, szef działu badań cyberbezpieczeństwa sieci w Check Point. - Fakt, że niektóre z wykorzystanych luk w zabezpieczeniach zostały niedawno opublikowane, stanowi dla nas dobry przykład podkreślający znaczenie ciągłego zabezpieczania sieci za pomocą najnowszych poprawek i aktualizacji. Szybkość reakcji jest w tym wypadku bardzo istotna i pozwala na utrzymanie bezpieczeństwa sieci. Gorąco zachęcam wszystkich użytkowników do łatania podatnych na ataki frameworków TerraMaster TOS, Zend Framework i Liferay Portal.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: