2021-01-21 10:59
Przeczytaj także: Cyberbezpieczeństwo: rok 2021 też pod znakiem pandemii
"Raport Cyberbezpieczeństwo: Trendy 2021" został przygotowany przez Xopero Software S.A. we współpracy z 21 ekspertami z 13 firm, takich jak m.in. Netia, Orange Polska, Oracle, Asseco Data Systems, NASK S.A., QNAP, Sophos, TestArmy czy Axence. Jakie rysują się najważniejsze trendy?Cyberprzestępcy wykorzystujący ransomware automatyzują ataki. Coraz częściej dzielą się też między sobą narzędziami. Ich łatwa dostępność na czarnym rynku sprawia, że także w tym roku stale rosła będzie aktywność początkujących hakerów, którzy wykorzystują głównie oprogramowanie umożliwiające atakowanie dużej liczby mniejszych celów - twierdzi Łukasz Formas, Kierownik zespołu inżynierów w Sophos - Stale udoskonalane będą techniki i narzędzia, a gdy jedno zagrożenie zniknie, w jego miejsce szybko pojawiać się będzie kolejne.
Ten rok ma szansę poważnie pobudzić adopcję chmury w Polsce. Zapowiedzi Microsoft i Google już się materializują, a w 2021 roku doczekamy się w Polsce pierwszego regionu globalnej chmury publicznej - mówi Adam Kowalczyk, Starszy Kierownik Produktu w Netia S.A. - Chmura stanie się nie tylko bliższa geograficznie. Tak duże inwestycje branżowych potentatów przyczyniają się do wzmożonego zainteresowania, a w konsekwencji bliższego poznania cloud computing’u. A to brak wiedzy jest największym wrogiem migracji do chmury.
Jeśli miałbym wymienić tylko jedną usługę, która w 2021 roku ma szansę stać się wspólnym trendem dla chmury i cyberbezpieczeństwa wskazałbym DRaaS. Nie jest to nowy pomysł, ale jego koszty są już na tyle niskie, a świadomość w firmach na tyle wysoka, że prognozuję znaczny wzrost popytu na te usługi w Polsce - dodaje Adam Kowalczyk z Netii.
fot. mat. prasowe
W jaki sposób zabezpieczasz swoją strukturę IT?
Backup jest drugim, najchętniej wykorzystywanym rozwiązaniem z obszaru IT security i staje się standardem, z którego korzysta 89,6% ankietowanych.
Zmiany, jakie zaszły na całym świecie w 2020 roku, znalazły swoje odzwierciedlenie w wyzwaniach stawianym producentom systemów do backupu i odtwarzania awaryjnego, którym muszą sprostać. Niektóre z rozwiązań są obecne na rynku od wielu lat w formie, która niewiele się zmieniła, a ich architektura jest już przestarzała. Producenci tych rozwiązań mają za sobą dług technologiczny, dodawanie nowych funkcjonalności trwa miesiącami, a czasem jest nieopłacalne lub nawet niemożliwe ze względu na wykorzystywaną technologię bądź architekturę samego systemu - twierdzi Grzegorz Bąk, Product Development Manager w Xopero Software S.A. - Świat IT, gdzie w ułamkach sekund wykonywana jest niewyobrażalna liczba operacji, zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego z pewnością warto obserwować nowości, jakie będą się pojawiać.
fot. mat. prasowe
Jakie działania powinna podjąć Twoja firma, aby podnieść kompetencje zespołu IT?
Ankietowani wskazali, że najistotniejsze z ich punktu widzenia są szkolenia.
oprac. : eGospodarka.pl
Cyberprzestępczość przechodzi metamorfozę. Oto aktualne zagrożenia
Bezpieczeństwo chmury obliczeniowej wyzwaniem dla firm
Cyberbezpieczeństwo pod znakiem pandemii: ransomware i co jeszcze?
Nowe technologie 2021. 6 prognoz Cisco
Jakie trendy w cyberbezpieczeństwie 2021? Uważaj nawet na gadżety erotyczne
Kaspersky: oto cyberzagrożenia finansowe, które przyniesie 2021 rok
Cyberprzestępczość 2021. Prognozy eksperta
Bitdefender: cyberataki ransomware to 2 razy droższy przestój
5 największych trendów na rynku startupów w 2021 roku
W związku z epidemią jako pracownicy zgodziliśmy się na obniżenie etatu do wymiaru 0,8. Mieliśmy zorganizowaną pracę zdalną i szef zdawał ...
Witam, aktualnie pracuje zdalnie u jednego pracodawcy, u drugiego natomiast jestem na wychowawczym do 16.03. Czy jeśli mam wizytę u lekarza 13.03 ...
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Tarcza antykryzysowa 8.0. Dla kogo wsparcie?
Przelewy Elixir znowu ze wzrostami
Sporządzanie wniosków o pracę cudzoziemców bez podatku VAT
Zaniechana inwestycja nie pozbawia odliczenia VAT
Inwestorzy czekają na sygnały z rynku pracy USA
Na zakup mieszkania pożyczamy coraz więcej
W PIT za 2020 rok ulga abolicyjna w pełnej wysokości