eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Koniunktura przemysłowa VIII 2019

Koniunktura przemysłowa VIII 2019

2019-08-22 12:25

Koniunktura przemysłowa VIII 2019

Koniunktura przemysłowa VIII 2019 ©  industrieblick - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie sierpniowe dane na temat koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach. Okazuje się, że w ósmym miesiącu tego roku ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) osiągnął poziom 100,4 co jest wynikiem podobnym do odnotowanego przed miesiącem, ale niższym niż przed rokiem. Od stycznia 2017 r. wartości tego wskaźnika kształtują się powyżej średniej długookresowej.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VII 2019

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI) w sierpniu 2019 r.


Składowa dla przetwórstwa przemysłowego kształtuje się na niższym poziomie w stosunku do notowanego w lipcu br., dotycząca budownictwa, handlu detalicznego i usług – na zbliżonym poziomie. W stosunku do sierpnia 2018 r. wartości wszystkich składowych są niższe. Wskaźnik ocen diagnostycznych jest niższy od zgłaszanego przed miesiącem, prognostycznych – zbliżony. W porównaniu z sierpniem ub.r. wartości obu składowych zmniejszyły się.

fot. mat. prasowe

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI) i jego dekompozycja

Wartość składowej dla przetwórstwa przemysłowego kształtuje się w sierpniu na poziomie niższym niż w lipcu 2019 r.


Wskaźnik ufności – Przetwórstwo przemysłowe


W sierpniu 2019 r. wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim poziomie, ale niższym wobec notowanego przed miesiącem. Oceny bieżącego portfela zamówień (krajowego i zagranicznego) są pozytywne i zbliżone do sygnalizowanych w lipcu br. Prognozy produkcji są niekorzystne, podobnie jak w ubiegłym miesiącu. Zgłaszany jest niedobór zapasów wyrobów gotowych, niższy od notowanego w lipcu br.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności – Przetwórstwo przemysłowe

Wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim poziomie, ale niższym od odnotowanego w lipcu 2019 r.


Wskaźnik ufności – Budownictwo


Wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się w sierpniu br. na dodatnim poziomie, jednak nieco niższym niż przed miesiącem. Bieżący portfel zamówień na rynku krajowym i zagranicznym oceniany jest mniej pozytywnie niż w lipcu br., natomiast prognozy zatrudnienia są optymistyczne, podobne do formułowanych w ubiegłym miesiącu.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności – Budownictwo

Wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się na poziomie dodatnim, jednak nieco niższym od notowanego w lipcu 2019 r.


Wskaźnik ufności – Handel detaliczny


W sierpniu 2019 r. wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na poziomie dodatnim, w niewielkim stopniu wyższym od sygnalizowanego przed miesiącem. Oceny sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach są nieco bardziej korzystne niż w lipcu br. Optymistyczne przewidywania dotyczące sprzedaży są nieznacznie ostrożniejsze od formułowanych miesiąc wcześniej. Bieżący stan zapasów towarów jest uznawany za zbliżony do odpowiedniego w stosunku do zapotrzebowania.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności – Handel detaliczny

Wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na dodatnim poziomie, nieco wyższym od sygnalizowanego w lipcu 2019 r.


Wskaźniki ufności – Usługi


W sierpniu 2019 r. wskaźnik ufności w usługach kształtuje się na ujemnym poziomie, nieco wyższym od notowanego w lipcu br. Oceny formułowane dla ostatnich trzech miesięcy zarówno w przypadku ogólnej sytuacji gospodarczej, jak i popytu są negatywne. Prognozy popytu są pesymistyczne i zbliżone do przewidywań z lipca br.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – usługi

Wskaźnik ufności w usługach kształtuje się na ujemnym poziomie, nieco wyższym od notowanego w lipcu 2019 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: