eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Koniunktura przemysłowa VII 2019

Koniunktura przemysłowa VII 2019

2019-07-22 12:56

Koniunktura przemysłowa VII 2019

Budowa © Minerva Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Poznaliśmy wyniki najnowszego opracowania Głównego Urzędu Statystycznego nt. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach. Okazuje się, że w siódmym miesiącu br. ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) osiągnął poziom 101,1, co jest poziomem zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem, ale niższym aniżeli rok wcześniej. Wartości powyżej średniej długookresowej udaje mu się uzyskiwać już od od stycznia 2017 r.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VI 2019

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI) w lipcu 2019 r.


Składowa dla przetwórstwa przemysłowego i budownictwa kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w czerwcu br., dotycząca handlu detalicznego i usług – na niższym poziomie. W stosunku do lipca 2018 r. wartości wszystkich składowych są niższe. Wskaźniki ocen diagnostycznych i prognostycznych są zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem, ale niższe niż przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI) i jego dekompozycja

Wartość składowej dla handlu detalicznego i usług kształtuje się w lipcu na poziomie niższym niż w czerwcu 2019 r.


Wskaźnik ufności – Przetwórstwo przemysłowe


W lipcu wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim poziomie, podobnie jak przed miesiącem. Oceny bieżącego portfela zamówień (krajowego i zagranicznego) są zbliżone do sygnalizowanych w czerwcu. Prognozy produkcji są bardziej niekorzystne niż w ubiegłym miesiącu. Zgłaszany jest niedobór zapasów wyrobów gotowych, większy od notowanego w czerwcu.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – przetwórstwo przemysłowe

Wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim poziomie, zbliżonym do odnotowanego w czerwcu 2019 r.


Wskaźnik ufności – Budownictwo


Wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się w lipcu na dodatnim poziomie, zbliżonym do notowanego w ostatnich dwóch miesiącach. Bieżący portfel zamówień na rynku krajowym i zagranicznym oceniany jest mniej pozytywnie niż w czerwcu, natomiast prognozy zatrudnienia są optymistyczne, podobne do formułowanych przed miesiącem.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – budownictwo

Wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się na poziomie dodatnim, zbliżonym do notowanego w maju i czerwcu 2019 r.


Wskaźnik ufności – Handel detaliczny


W lipcu 2019 r. wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na dodatnim poziomie, choć nieco niższym od sygnalizowanego przed miesiącem. Oceny sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach są mniej korzystne niż w czerwcu br. Optymistyczne przewidywania dotyczące sprzedaży są nieznacznie ostrożniejsze od formułowanych miesiąc wcześniej. Bieżący stan zapasów towarów jest uznawany za zbliżony do odpowiedniego w stosunku do zapotrzebowania.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – handel detaliczny

Wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na dodatnim poziomie, choć nieco niższym od sygnalizowanego w czerwcu 2019 r.


Wskaźniki ufności – Usługi


W lipcu 2019 r. wskaźnik ufności w usługach kształtuje się na ujemnym poziomie, niższym od notowanego w czerwcu br. Oceny formułowane dla ostatnich trzech miesięcy zarówno w przypadku ogólnej sytuacji gospodarczej, jak i popytu są negatywne. Prognozy popytu są pesymistyczne i zbliżone do przewidywań z czerwca br.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – usługi

Wskaźnik ufności w usługach kształtuje się na ujemnym poziomie, niższym od notowanego w czerwcu 2019 r.


Stopień wykorzystania mocy produkcyjnych


W bieżącym miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez firmy budowlane wynosi 86,8% (podobnie jak przed rokiem). Wykorzystanie mocy produkcyjnych w sekcji przetwórstwo przemysłowe wynosi 81,8% (w lipcu ub.r. 83,5%). Najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych w przetwórstwie przemysłowym odnotowują zajmujący się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń oraz producenci odzieży i mebli, a najniższe – producenci podstawowych substancji farmaceutycznych oraz leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych, zajmujący się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji, a także producenci metali.

fot. mat. prasowe

Stopień wykorzystania mocy produkcyjnych w przetwórstwie przemysłowym i budownictwie

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w budownictwie wynosi 86,8%, a w przetwórstwie przemysłowym – 81,8%

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: