eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wczasy pod gruszą wracają do łask?

Wczasy pod gruszą wracają do łask?

2019-07-23 09:20

Wczasy pod gruszą wracają do łask?

Urlop z budżetu pracodawcy © fot. mat. prasowe

Czy dofinansowanie wypoczynku to benefit często stosowany przez pracodawców? Opracowany przez Antal dla Sodexo Benefits and Rewards Polska „Nawigator motywacji 2019” wskazuje, że tzw. wczasy pod gruszą częściej spotkamy w dużych niż w małych firmach. W minionym roku wyjazdy urlopowe pracowników wspierał finansowo co 3. pracodawca (34 proc.).

Przeczytaj także: Urlop wypoczynkowy jako benefit pozapłacowy?

O tym, że wypoczęty pracownik z większym zaangażowaniem podchodzi do nakładanych na niego obowiązków zawodowych, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Pracodawcy mają tego świadomość i coraz częściej dokładają starań, aby stwarzać podwładnym nie tylko komfortowe warunki pracy, ale również dbać o jakość ich wypoczynku. Narzędziem są tu m.in. dodatkowe dni wolne, tzw. wczasy pod gruszą czy też dofinansowanie do wakacyjnych wyjazdów dzieci pracowników.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy, pracownik za czas urlopu otrzymuje pełne wynagrodzenie. Oprócz niego może otrzymać również wspomniane wczasy pod gruszą, a więc wsparcie finansowe z funduszu socjalnego. Jest to forma świadczenia pozapłacowego, ciesząca się dużą popularnością zwłaszcza w okresie letnim. Dofinansowanie do wypoczynku dla pracowników i ich rodzin stanowi z reguły najważniejszą pozycję w wydatkach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Wyniki badania „Nawigator motywacji 2019” zrealizowanego przez firmę Antal na zlecenie Sodexo Benefits and Rewards Polska pokazują, że dofinansowanie wypoczynku zależy w dużej mierze od wielkości organizacji. Im większa firma, tym większe szanse uzyskania świadczenia na ten cel. Według zebranych w badaniu danych, 43 proc. firm zatrudniających powyżej 250 pracowników oferuje swoim pracownikom wsparcie związane z wakacyjnymi wyjazdami, natomiast w przypadku małych przedsiębiorstw - do 19 osób - taką możliwość deklaruje zaledwie 19 proc. z nich. „Wczasy pod gruszą” swoim pracownikom zapewnia połowa firm państwowych, instytucji publicznych oraz dużych zagranicznych korporacji. Znacznie mniejszym zainteresowaniem świadczenie cieszy się w polskich firmach prywatnych (17 proc.). Zdecydowanie najczęstszą formą dofinansowania wypoczynku jest gotówka – wybiera ją aż 79 proc. pracodawców, na kolejnych miejscach plasują się: wycieczki firmowe (12 proc.), karty przedpłacone (6 proc.) oraz bony do wykorzystania w biurach podróży i możliwość wyjazdów do firmowych domów wczasowych.

fot. mat. prasowe

Urlop z budżetu pracodawcy

Im większa firma, tym większa szansa na dofinansowanie wypoczynku osób w niej zatrudnionych


Dbałość o dobre samopoczucie i odpoczynek zatrudnionych powinna być w interesie każdego pracodawcy. Wypoczęty i zrelaksowany pracownik będzie miał nie tylko więcej energii, ale też motywacji do pracy. Szczególnie, jeśli zauważy, że pracodawca o niego dba, dofinansowując mu wypoczynek. Coraz więcej firm przekonuje się do bezgotówkowych form wsparcia wypoczynku np. w postaci kart przedpłaconych, którymi pracownik może regulować rachunki za swój urlop. Dają one zatrudnionym swobodę wyboru, ponieważ sami mogą zadecydować czy środki na nich zgromadzone wydadzą w kraju, za granicą czy też kupią wycieczkę on-line. Poza dofinansowaniem, firmy coraz chętniej oferują swoim pracownikom także dodatkowe, wykraczające poza ustawowe minimum, płatne dni urlopowe, które wielu zatrudnionych traktuje jako cenny benefit – mówi Monika Sielicka-Hamala, Dyrektor Działu Zarządzania Zasobami Ludzkimi Sodexo Benefits and Rewards Services Polska.

Informacje o badaniu
Badanie „Nawigator motywacji 2019” zrealizowane przez firmę Antal na zlecenie Sodexo Benefits and Rewards Polska w I kwartale 2019 roku prezentuje dane dotyczące rynku świadczeń pozapłacowych w Polsce. Jego wyniki mogą być cennym źródłem informacji dla działów HR na temat oferowanych przez firmy benefitów pozapłacowych, a także ich roli, budżetu oraz sposobów zarządzania.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: