eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Urlop wypoczynkowy jako benefit pozapłacowy?

Urlop wypoczynkowy jako benefit pozapłacowy?

2019-04-29 10:16

Urlop wypoczynkowy jako benefit pozapłacowy?

Wolny czas jako benefit © gustavofrazao - Fotolia.com

Przeprowadzone w tym roku badania Hays dowodzą, że na benefity pozapłacowe może już liczyć 90% pracowników. Najbardziej rozpowszechnione są pakiety opieki medycznej, karty sportowe oraz wyjazdy i imprezy integracyjne. W kontekście świadczeń pozapłacowych dostrzegalna jest coraz większa troska o dobre samopoczucie zatrudnionych. Stąd też na popularności zyskują dodatkowe dni wolne i urlopowe. Tego rodzaju benefit ma o tyle sens, że czas spędzony na realizacji zadań pozazawodowych dla wielu pracowników liczy się bardziej niż szereg innych, kosztownych świadczeń.

Przeczytaj także: Wczasy pod gruszą wracają do łask?

Wprawdzie trend umożliwiania pracownikom zwiększania ich puli urlopowych nie jest jeszcze w Polsce wyraźnie dostrzegalny, to jednak w wielu krajach Europy jest on coraz częstszą praktyką. Zwiększony wymiar urlopu wypoczynkowego bywa również elementem dyskusji w trakcie negocjowania warunków pracy. W Polsce negocjacje te najczęściej dotyczą wynagrodzenia, a pozostałe warunki i aspekty współpracy są najczęściej dyskutowane na późniejszych etapach zatrudnienia.

URLOP WYPOCZYNKOWY NALEŻNY KAŻDEMU


Obowiązujące przepisy Kodeksu pracy przewidują, że każdemu pracownikowi, którego staż pracy jest nie wyższy niż 10 lat, przysługuje 20 dni płatnego urlopu wypoczynkowego. Dłuższy staż pracy wydłuża wymiar urlopu o kolejne 6 dni. Pracodawca wylicza staż pracy, bazując na świadectwach pracy oraz innych dokumentach potwierdzających okresy zatrudnienia oraz nauki – m.in. zasadniczej, średniej, policealnej oraz wyższej. Należy przy tym podkreślić, że ustawodawca określa jedynie minimalny wymiar wolnego, o górnej granicy przepisy milczą.
Wymiar urlopu określony w kodeksie pracy obowiązującym w Polsce oznacza atrakcyjniejsze warunki dla pracowników w porównaniu m.in. do zatrudnionych w USA, gdzie prawo nie gwarantuje im wolnych dni, za które płaciłby pracodawca – podkreśla Agnieszka Czarnecka, ekspert Hays Poland. – Z kolei Francuzi dostają 2,5 dnia wolnego za każdy przepracowany miesiąc, co oznacza aż 30 dni w skali roku. Światowym rekordzistą jest Kuwejt z pulą 43 dni urlopowych – dodaje Agnieszka Czarnecka.

fot. gustavofrazao - Fotolia.com

Wolny czas jako benefit

Na polskim rynku są już organizacje, które oprócz zagwarantowanych w kodeksie pracy dni wolnych, proponują swoim pracownikom dodatkowe płatne urlopy.


CZAS DROŻSZY OD PIENIĘDZY


Dla pracowników – zwłaszcza reprezentujących najmłodsze pokolenie na rynku pracy – wartość czasu wolnego jest bardzo duża. Widać to m.in. w świadczeniach określanych przez pracowników jako najważniejsze i silnej pozycji pracy zdalnej oraz elastycznej w tym zestawieniu. W badaniu Hays Poland co trzeci pracownik wskazał dodatkowe dni wolne jako benefit o największym znaczeniu.

Dodatkowe dni urlopowe mają jednak znaczenie nie tylko dla najmłodszych pracowników, chcących realizować swoje pasje poza pracą. Pracujący rodzice, sygnalizujący w badaniach Hays Poland trudności w pogodzeniu życia zawodowego z osobistym, szczególnie cenią sobie możliwość skorzystania z dodatkowych dni urlopowych, które mogą przeznaczyć na uczestnictwo w ważnych momentach w życiu dziecka. Więcej czasu wolnego jest istotne także dla osób, które dbają o swój rozwój zawodowy, a którym w standardowym trybie pracy brakuje przestrzeni na udział szkoleniach i podejmowanie innych działań rozwojowych.

Biorąc pod uwagę potrzeby zatrudnionych oraz rosnące wyzwania w pozyskiwaniu kandydatów, coraz więcej pracodawców dopasowuje do niech swoją ofertę. Ponad 40% firm oferuje rozwiązania pracy elastycznej, obejmujące możliwość skorzystania z przerwy podczas dnia pracy na załatwienie prywatnych zobowiązań, pracę zdalną albo ruchomy czas rozpoczęcia i zakończenia realizacji zawodowych zadań. Jeden na dziesięciu pracodawców deklaruje również, że pula dni urlopowych dla pracowników jest większa niż przewidziana w kodeksie pracy. Często też możliwość korzystania ze zwiększonej puli dodatkowych dni płatnego urlopu oferowana jest strategicznym pracownikom, którzy w organizacji borykają się z największą presją i dynamiką pracy.

Nowością wśród świadczeń, którymi firmy kuszą pracowników, stają się nielimitowane urlopy. Na polskim rynku są już organizacje, które oprócz zagwarantowanych w kodeksie pracy dni wolnych, proponują swoim pracownikom dodatkowe płatne urlopy, bez żadnych ograniczeń. Najczęściej warunkiem jest zgoda całego zespołu, satysfakcjonująca efektywność pracy i skuteczna realizacja zadań.
– Nielimitowany urlop może być coraz powszechniejszym zjawiskiem na rynku pracy – podkreśla Paulina Łukaszuk, menedżer ds. komunikacji w Hays Poland. – Zastosowanie takiego rozwiązania wymaga jednak odpowiedniej kultury organizacyjnej i struktur, które powodują, iż pracownicy są naprawdę odpowiedzialni za wyniki, a pracujący w mniejszych zespołach traktują je jak swoje firmy. Choć idea nielimitowanych dni wolnych wydaje się nowatorska, to zza oceanu docierają informacje o jej stosowaniu przez najlepszych pracodawców – dodaje Paulina Łukaszuk.

WOLNE OD ŚWIĘTA


Również w tegorocznym badaniu Hays Poland 10% pracodawców deklaruje oferowanie wszystkim zatrudnionym dodatkowych dni wolnych, nie będących dniami urlopowymi. Zazwyczaj są to dni poprzedzające święta, rocznice związane z działalnością firm, ale także życiem osobistym pracowników, np. urodzinami. Coraz częściej spotykamy też skrócony czas pracy w piątki – w części firm staje się to praktyką przez cały rok, natomiast w pozostałych – możliwością do wykorzystania np. w Wielki Piątek.

Niezależnie od charakteru dodatkowego wolnego czasu oferowanego pracownikom, kluczowa pozostaje komunikacja i ustalenie warunków. Dodatkowy urlop zagwarantowany w regulaminie pracy może być kartą przetargową i wyróżnić firmę na rynku pracy, o czym warto pamiętać w dobie rosnących wyzwań rekrutacyjnych. Podobną wartość mają dodatkowe dni wolne, zwłaszcza obejmujące wszystkich pracowników. Odpowiednie podkreślenie tego elementu oferty może być aspektem decydującym o wyborze danego pracodawcy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: