2019-04-29 10:28
E-learning © WrightStudio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wykształcenie wyższe opłaca się wszystkim
Opracowanie zostało podzielone na trzy części, które tylko pozornie nie mają ze sobą związku. Wyniesienie edukacji na wyższy poziom i mocniejsze powiązanie jej z postępem technologicznym to odpowiedź na bieżące wyzwania rynku pracownika. Przy tak niewielkiej jak dziś stopie bezrobocia oraz narastającej presji na wynagrodzenia, pracodawcom często nie pozostaje bowiem nic innego, niż decyzja o wyhamowaniu inwestycji.– Niskie bezrobocie samo w sobie jest oczywiście bardzo pozytywnym zjawiskiem – mówi Anna Wicha, Dyrektor Generalna Adecco Poland. - Wymusza jednak na firmach przeniesienie swoich mocy na coraz trudniejsze pozyskiwanie i utrzymywanie pracowników. Lepsze dopasowanie edukacji do potrzeb rynku pracy pozwoli włączyć szersze kręgi społeczeństw w mechanizmy nowoczesnej gospodarki. Docelowo, taką inkluzywną przestrzenią dla firm i pracowników będą inteligentne miasta – tłumaczy.
- Obecnie edukacja koncentruje się na zapamiętywaniu informacji, a nie na możliwości ich użycia lub łączenia. Co więcej, skupiamy się na teorii, bez uczenia kreatywnego radzenia sobie w nowych sytuacjach – definiuje problem Marta Meksuła-Mazurek - lider rekrutacji i szkoleń, Clean Energy Systems w Lublinie.
fot. WrightStudio - Fotolia.com
E-learning
Technologia zmienia rynek pracy szybciej niż edukację. Trzeba wyrównać tempo.
- Pracodawcy, którzy jeszcze nie zrewidowali konserwatywnego podejścia – „płacę, wymagam”, albo już mają kłopoty, albo wkrótce będą je mieć – tłumaczy Anna Wicha. - Na dzisiejszym rynku pracy wygrywają Ci, którzy nie mają obaw by stawiać na elastyczność oraz dialog. Kłopoty pracodawców ze znajdywaniem odpowiednich kandydatów nie są jedynie następstwem dobrej koniunktury gospodarczej. To także efekt dynamiki transformacji, jakie przechodzi gospodarka w dobie czwartej rewolucji przemysłowej. Niedopasowanie edukacji do potrzeb współczesnych pracodawców i trudności z przewidywaniem jakie kompetencje mogą być kluczowe w perspektywie kilku lat nie sprzyjają długoterminowemu planowaniu polityki kadrowej – mówi ekspertka i konkluduje: - Paradoksalnie - pracodawcy i pracownicy do osiągnięcia sukcesu na współczesnym rynku pracy potrzebują podobnej umiejętności. Wszyscy musimy umieć elastycznie przystosowywać się do zmian. Kandydatom i pracownikom powinniśmy wpoić znaczenie cyfrowej inteligencji, kształcenia ustawicznego i otwartości na przekwalifikowywanie. Pracodawcom – uświadomić, że czasy sztywnych ram i ścisłej kontroli nie odpowiadają na potrzeby współczesności, która od biznesu wymaga ciągłej gotowości na zmianę.
oprac. : eGospodarka.pl
Nowe technologie w pracy. Przekleństwo czy must have?
Kompetencje cyfrowe ważne dla pracowników i pracodawców
Zawody przyszłości, czyli kolejna transformacja rynku pracy
Sztuczna inteligencja i biznes - związek (prawie) doskonały
PARP: czym zajmują się najbardziej innowacyjne startupy medtech?
Rok szkolny 2021/2022. Co czwarty uczeń pobierał korepetycje
Hays: wynagrodzenia w contractingu IT jeszcze wzrosną
Ericsson: nadchodzą hybrydowe galerie handlowe
Czipy płatnicze: czy poprawią nasze zdolności?
Problem: Obcokrajowiec legalnie przebywał w 2016 roku na terenie Polski i jest rezydentem podatkowym w Polsce ze względu na centrum życiowe oraz ...
Wynagrodzenia w logistyce w 2021 roku
3 cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi
Ceny materiałów budowlanych. Jest szansa na powrót do normalności?
Sprzedaż nieruchomości dziecka - jak wygląda procedura?
Planujesz sprzedaż mieszkania? To dobry moment
Młodzi ludzie coraz później opuszczają dom rodzinny. Winna pandemia?
Nikkei 225 najwyżej od stycznia po "Dniu Góry"