eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w IV kw. 2018

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w IV kw. 2018

2019-02-18 10:29

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w IV kw. 2018

Praca © andranik123 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Z najnowszego raportu ADP Polska „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q4 2018/FY 2018” wynika, że odnotowany w minionym roku wzrost zatrudnienia w firmach innowacyjnych sięgnął 6,11 procent. I wprawdzie widoczne staje się wyhamowanie dynamiki, to jednocześnie rezultaty wypracowane przez awangardę biznesu są znacznie lepsze od osiąganych przez ogół rynku.

Przeczytaj także: Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w III kw. 2018

Jak podaje najnowszy raport ADP „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q4 2018/FY 2018”, miniony rok okazał się dla firm Nowoczesnej Gospodarki kolejnym okresem, w którym notowano wzrost zatrudnienia. Tym razem sięgnął on 6,11 proc. rdr. Najbardziej pokaźne zmiany w skali roku stały się udziałem sektora usługowego, który zatrudnił o 6,54 proc. pracowników więcej niż w 2017 r. Takie rezultaty mogą świadczyć o wyhamowaniu, ale na tle całości rynku, który wg GUS zwiększył zatrudnienie o 3,5 proc., należy uznać je za naprawdę niezłe.
– Jak pokazują dane ADP, przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki w dalszym ciągu skuteczniej niż ogół firm radzą sobie z wyzwaniami rynkowymi. A tych w minionym roku było wiele, np. rekordowo niska stopa bezrobocia, wzrost kosztów prowadzenia biznesu i płacy minimalnej oraz zmiany w kodeksie pracy. Chociaż wyniki GUS wskazują na wyhamowanie dynamiki wzrostu zatrudnienia ogółu rynku,
to jednak nie znajduje to odzwierciedlenia w Nowoczesnej Gospodarce, która z roku na rok zwiększa poziom zatrudnienia. Wynika to prawdopodobnie z lepszego przygotowania innowacyjnych firm do zmieniającego się rynku pracy, otwartości na nieprzeciętne rozwiązania oraz elastyczności i tempa działań – ocenia Anna Barbachowska, Country HR Business Partner ADP Polska.

Przeciętne zakończenie roku


Po świetnym 2017 r. (+5,41 proc. vs 2016 r.) i obiecującej pierwszej połowie minionego roku (I kw.: +6,28 proc.; II kw.: +6,30 proc.), ostatni kwartał 2018 r. przyniósł firmom Nowoczesnej Gospodarki, podobnie zresztą jak całemu rynkowi, lekką zadyszkę. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w IV kw. 2018 r. ogół rynku zwiększył zatrudnienie o 3 proc., co było najgorszym rezultatem w skali roku (I kw.: +3,7 proc.; II kw.: +3,9 proc.; III kw.: +3,7 proc.; IV kw.: +3 proc.). Taką samą tendencję można zaobserwować w awangardzie biznesu (I kw.: +6,28 proc.; II kw.: +6,30 proc.; III kw.: +6,11 proc.;
IV: +5,92 proc.).

fot. mat. prasowe

Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce - sektor produkcyjny

Przedsiębiorstwa sektora produkcyjnego Nowoczesnej Gospodarki w IV kw. 2018 r. odnotowały wzrost zatrudnienia o 5,41 proc.


Firmy usługowe zatrudniają najwięcej


W 2018 r. najbardziej zaskoczyły małe firmy usługowe, które zakończyły 2018 r. z 7,64 proc. wzrostem zatrudnienia (vs 2017 r.). Co więcej, to właśnie te przedsiębiorstwa od II kw. 2018 r. wyróżniały się największą dynamiką wzrostu zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce ogółem (II kw.: +8,46 proc.; III kw.: +7,42 proc.; IV kw.: +8,44 proc.). Chociaż cały sektor usługowy odznacza się najwyższym wzrostem zatrudnienia (+6,54 proc. vs 2017 r.), to jednak można zaobserwować wyhamowanie dynamiki zatrudnienia w dużych przedsiębiorstwach, które w IV kw. 2018 r. zatrudniły o 4,95 proc. więcej pracowników aniżeli w analogicznym okresie 2017 r. Była to najniższa dynamika wzrostu zatrudnienia w skali całego roku (I kw.: +6,65 proc.; II kw.: +6,11 proc.; III kw.: +6,94 proc.; IV kw.: +4,95 proc.). W efekcie znacznie zwiększył się dystans w dynamice wzrostu zatrudnienia między małymi a dużymi przedsiębiorstwami. W III kw. 2018 r. wynosił on 0,48 pproc., obecnie jest to już 3,49 pproc.

fot. mat. prasowe

Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce - sektor usługowy

W 2018 r. najbardziej zaskoczyły małe firmy usługowe, które zakończyły 2018 r. z 7,64 proc. wzrostem zatrudnienia.


– W IV kwartale 2018 r. sektor usługowy Nowoczesnej Gospodarki po raz kolejny przewyższył sektor produkcyjny pod względem zatrudnienia. Warto przy tym zaznaczyć, że znacznie zmniejszył się dystans między obydwoma sektorami. Poprawa sytuacji w produkcji może wynikać z większych inwestycji w innowacyjne rozwiązania z zakresu automatyzacji procesów oraz z wyższych aniżeli się spodziewano barier imigracji do Niemiec dla pracowników spoza Unii Europejskiej. Jednak jeżeli wciąż będzie się utrzymywał deficyt pracowników fizycznych i nie otworzymy szerzej naszego rynku na pracowników z Azji, to koniunktura w sektorze produkcyjnym może ponownie wyhamować – ocenia Anna Barbachowska, Country HR Business Partner ADP Polska.

Przedsiębiorstwa sektora produkcyjnego Nowoczesnej Gospodarki w IV kw. 2018 r. odnotowały wzrost zatrudnienia o 5,41 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2017 r. Po raz pierwszy w tym roku małe firmy produkcyjne zatrudniły mniej pracowników aniżeli duże (+5 proc. vs +5,49 proc.). Jednak w skali roku to mniejsze przedsiębiorstwa odnotowały wyższą dynamikę wzrostu zatrudnienia aniżeli większe (+6,4 proc. vs +5,17 proc.).

fot. mat. prasowe

Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce vs GUS

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w IV kw. 2018 r. ogół rynku zwiększył zatrudnienie o 3 proc.


O Raporcie ADP Polska
Raport „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q4 2018/FY 2018” jest dwudziestym piątym z cyklu raportów dedykowanych sektorowi Nowoczesnej Gospodarki, które przygotowywane są przez ADP Polska w formie podsumowań kwartalnych, półrocznych i rocznych. Raport został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q1 2014 – Q4 2018, które zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentatywnymi dla całego rynku pracy w Polsce. Obliczenia dotyczące Nowoczesnej Gospodarki uwzględniają wyłącznie wzrost organiczny, z wyłączeniem zjawisk typu fuzje i przejęcia kapitałowe pomiędzy przedsiębiorstwami. Próba badawcza to ponad 220 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych oraz ok. 120 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca. Pod uwagę brane były firmy Nowoczesnej Gospodarki, czyli przedsiębiorstwa, które stale usprawniają bieżącą działalność m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii i outsourcingu. Firmy te wdrażają innowacyjne rozwiązania, a jednocześnie mogą skupić się na swojej podstawowej działalności, powierzając część zadań zewnętrznym partnerom biznesowym. W efekcie przyjętej strategii, przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki są liderami w swoich branżach – rozwijają działalność, pozyskują klientów i zwiększają zatrudnienie. Wyznaczają standardy, stanowiąc awangardę świata biznesu, a ogół rynku bierze z nich przykład. Wśród przebadanych branż należy wymienić: sprzedaż detaliczną, usługi, produkcję, telekomunikację, IT, finanse oraz farmację.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: