eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fotowoltaika naładuje polskie przedsiębiorstwa?

Fotowoltaika naładuje polskie przedsiębiorstwa?

2019-07-23 09:15

Fotowoltaika naładuje polskie przedsiębiorstwa?

Panele słoneczne © ikonoklast_hh - Fotolia.com

Wprowadzone 1 lipca br. uwolnienie cen energii elektrycznej nabywanej przez średnie i duże przedsiębiorstwa oznacza nieodzowny wzrost jej kosztów. Jak walczyć z drożyzną? Europejski Instytut Miedzi uważa, że skutecznym orężem dla firm, które chcą wypowiedzieć wojnę rosnącym kosztom, są inwestycje w mikroinstalacje fotowoltaiczne oraz zostanie prosumentami energii odnawialnej, w myśl przyjętej przez rząd noweli ustawy o OZE.

Przeczytaj także: Ekonomiczne korzyści z fotowoltaiki

Ceny energii uderzą w gospodarkę?


Wraz z nastaniem lipca funkcjonujące nad Wisłą przedsiębiorstwa obrotu energią muszą już oferować średnim i dużym przedsiębiorstwom ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 r. Dla rodzimych firm oznacza to nieuchronny wzrost kosztów, co może prowadzić do zmniejszenia ich konkurencyjności na rynku oraz podwyżek, które bezpośrednio dotkną konsumentów. I wprawdzie znowelizowane regulacje zakładają możliwość ubiegania się o dopłatę na zakupioną, a zużytą w II połowie 2019 r. ilość energii, w ramach dozwolonej przepisami UE pomocy de minimis, to jednak należy przypomnieć, że wsparcie to jest ograniczone do 200 tys. euro w ciągu trzech lat podatkowych.

Europejski Instytut Miedzi przekonuje, że w dłuższym horyzoncie czasowym o wiele bardziej korzystnym dla polskich firm rozwiązaniem mogą stać się inwestycje w mikroinstalacje fotowoltaiczne i dążenia do zostania prosumentami energii odnawialnej, zgodnie z przyjętą 25 czerwca br. przez rząd nowelizacją ustawy o OZE.

Nowe regulacje rozszerzają bowiem definicję prosumenta, dopuszczając do tej grupy również przedsiębiorców. Zgodnie z planowanymi przepisami prosumentem energii odnawialnej będzie odbiorca końcowy, wytwarzający energię elektryczną z OZE na własne potrzeby w mikroinstalacji, który może tę energię magazynować lub sprzedawać, albo sprzedawcy zobowiązanemu, albo innemu sprzedawcy. Warunkiem jest, aby dla odbiorcy nie będącego gospodarstwem domowym, sprzedaż energii z własnej mikroinstalacji nie była przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej w myśl ustawy o statystyce publicznej. Dopuszczalna wielkość mikroinstalacji ma wynieść 50 kW, a system opustów jaki obejmie firmy-prosumentów to 0,8 dla instalacji do 10 kW i 0,7 dla tych o mocy 10-50 kW.

fot. ikonoklast_hh - Fotolia.com

Panele słoneczne

Słoneczna energia może naładować polskie przedsiębiorstwa.


Słoneczny wiatr w żagle


Zdaniem Europejskiego Instytutu Miedzi rządowy projekt przyczyni się nie tylko do poprawy sytuacji polskich przedsiębiorstw, ale także do osiągnięcia ciążącego na Polsce celu 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto do 2020 r. Tym bardziej, że sektor fotowoltaiki w naszym kraju szybko rośnie. Do maja 2019 r. skumulowana moc we wszystkich instalacjach tego typu osiągnęła 700 MW, a w całym 2019 r moc instalacji PV może wynieść 1 GW, co da nam czwarte miejsce w Europie, jeśli chodzi o roczny przyrost mocy PV. Tym samym fotowoltaika stanie się drugą technologią OZE o najszybszym tempie wzrostu, jednocześnie oferującą najniższe koszty produkcji energii elektrycznej.

Eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi szacują, że potencjał ten jest jeszcze większy. Niezbędne są jednak dalsze zmiany prawne ułatwiające rozwój technologii fotowoltaicznych o najkrótszych cyklach inwestycyjnych, a więc właśnie instalacji prosumenckich oraz małych farm fotowoltaicznych, które mogłyby dysponować pełną mocą produkcyjną już w ciągu 2 lat. Osiągnięcie poziomu 3-4 GW zainstalowanej mocy pochodzącej z instalacji fotowoltaicznych byłoby spełnieniem oczekiwań związanych z optymalizacją źródeł wytwórczych pochodzących z OZE.

Pozwoliłoby to do 2020 r. zwiększyć zdolności produkcyjne czystej energii, tym samym ograniczając straty budżetu państwa z tytułu kar za niedotrzymanie unijnych celów polityki klimatycznej o 0,5 mld zł do nawet 1 mld zł.

Świat inwestuje w fotowoltaikę


Poza granicami Polski, rynek energii słonecznej rozwija się jeszcze dynamiczniej. Według Solar Power Europe , w roku 2018 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż którejkolwiek innej technologii wytwarzania energii elektrycznej – więcej niż energii ze źródeł kopalnych i jądrowej łącznie. Moc zainstalowana energii słonecznej, przyłączona do sieci w 2018 r. wyniosła 102,4 GW (wzrost o 4 proc. r/r). Oznacza to, że całkowita zainstalowana moc energii słonecznej wynosi ponad 500 GW.

Światowy prym wśród inwestorów wiodą Chiny, które w minionym roku zainstalowały blisko połowę (43,3 proc.) globalnej mocy wytwórczej w 2018 r. Wysoką aktywność zachowały również Stany Zjednoczone, które zwiększyły moc instalacji solarnych o 10,6 GW. Na kolejnych miejscach w światowym rankingu uplasowały się Indie (8,3 GW), Japonia (6,6 GW), Australia (5,5 GW) oraz Niemcy (2,9 GW). Europa w tym czasie dodała 11,3 GW, co oznacza 21 proc. wzrost w porównaniu z 9,3 GW zainstalowanym rok wcześniej.

Według przewidywań Solar Power Europe do końca bieżącego roku skumulowana moc instalacji fotowoltaicznych powinna osiągnąć poziom 645 GW, a do 2022 r. 1,1 TW.

Niezbędne zasoby


Realizacja procesu transformacji energetycznej, zarówno globalnej, jak i polskiej gospodarki, będzie wymagała dostępu nie tylko do odnawialnych źródeł energii, ale również do surowców kopalnianych, m.in. miedzi, której Polska jest jednym z największych producentów na świecie.
Właściwości miedzi, takie jak wysoka przewodność elektryczna, trwałość czy przetwarzalność, czynią z niej kluczowy materiał dla nowoczesnej energetyki bazującej na odnawialnych źródłach energii. Miedź jest bowiem powszechnie wykorzystywana do produkcji kluczowych elementów infrastruktury energetycznej ‒ przewodów i kabli, paneli fotowoltaicznych czy systemów magazynowania energii.

Z szacunków Europejskiego Instytutu Miedzi wynika, że każdy kilogram miedzi użyty w systemie energetycznym, w zależności od wykorzystywanej technologii, przynosi oszczędność pierwotnie wytworzonej energii od 500 do 50 000 kWh, obniżając koszty od 60 do 6000 EUR na poziomie UE. Ponadto, wykorzystując doskonałą przewodność elektryczną miedzi, w ciągu następnych 10-20 lat w Europie będzie można zmniejszyć emisję CO2 o co najmniej 100 milionów ton rocznie.

Ilość miedzi typowo zużywanej w elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1MW wynosi od 3,1 do 4,8 t/MW. Zakładając, że nowa moc zainstalowana fotowoltaiki w okresie 2018-2022 osiągnie 645 GW, to szacowane dodatkowe zapotrzebowanie na miedź w sektorze OZE wyniesie ok. 500 tys. ton rocznie.

Według badań agencji United States Geological Survey, światowe rezerwy miedzi wynoszą ok. 830 mln ton, a zasoby szacuje się na przeszło 5 000 mln ton . Oznacza to, że powinny one wystarczyć odpowiednio na 40 lat oraz 200 lat.

Ważną rolę w dostępności miedzi odgrywa również jej recycling. Surowiec ten jest jednym z nielicznych, który może być wielokrotnie przetwarzany bez utraty swoich właściwości lub parametrów jakościowych. Miedź odzyskiwana jest zarówno z produktów wycofywanych po zakończeniu eksploatacji, jak z odpadów poprodukcyjnych. Obecnie w ten sposób co roku pozyskuje się ok. 8,5 mln ton tego surowca. W skali globalnej współczynnik recyclingu ze złomu miedzianego wynosi 30 proc. W Europie liczba ta jest bliższa 45 proc. Warto też dodać, że z pracujących kabli i urządzeń odzyskuje się blisko 100 proc użytej w nich miedzi. Dlatego ważne jest, by poza wykorzystywaniem naturalnych surowców, inwestować równolegle w rozwój technologii recyklingowych, pozwalających na budowanie wysokowydajnej gospodarki opartej na zamkniętym obiegu zasobów.

Pomimo rosnącego zapotrzebowania na miedź ze strony sektora OZE, dostęp do miedzi jako jednego z kluczowych surowców wydaje się niezagrożony. Polityka rządów oraz działania podmiotów zaangażowanych w rozwój sektora odnawialnych źródeł energii powinny więc w najbliższych latach koncentrować się na zwiększeniu efektywności, zarówno w zakresie wytwarzania energii, jak i wykorzystania miedzi, tak aby w efekcie móc systematycznie obniżać koszty dla odbiorców końcowych.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

  • indygo123 / 2019-07-25 10:15:12

    Uważam, ze najlepszym rozwiązaniem na zwiększenie swoich oszczędności jest instalacja paneli fotowoltaicznych. Choć wkład początkowy moze wydać się spory to wszystko w późniejszych latach się zwraca. Jeżeli zdecydujemy się na usługi firmy stosującej wysokiej jakości panele moga one na gwarancji działać nawet 25 lat! Nasza firma ma już takie panele oze-biomar i odczuwamy naprawdę dużą ulgę finansową. A najważniejsze jest to, że to w zupełności ekologiczne rozwiązanie odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Olafko / 2019-07-25 14:52:32

    Ciekawy punkt widzenia. Na pewno przy rozwoju nowych branż, szczególnie w sektorze energetycznym, musimy pamiętać, że jedne surowce będą zastępowane innymi. Na stronie EIM jest ciekawy materiał o zasobach miedzi, która jest wykorzystywana w fotowoltaice. Polecam poczytać: https://copperalliance.pl/w-przyszlosci-nie-powinno-zabraknac-miedzi/ odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

  • Karol54 / 2020-02-24 13:49:29

    U mnie instalowała firma http://www.mcmsun.pl i jestem w pełni zadowolony z produkcji energii i niższych rachunków odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: