eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Windows 10 będzie darmowy

Windows 10 będzie darmowy

2015-01-22 13:49

Windows 10 będzie darmowy

Konferencja Microsoftu © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

To już oficjalne – użytkownicy systemów Windows 7, Windows 8.1 oraz Windows Phone 8.1 będą mogli bez ponoszenia opłat zaktualizować oprogramowanie do najnowszej wersji – Windowsa 10. Możliwość taka będzie istniała jednak tylko przez rok od momentu pojawienia się nowego systemu na rynku.

Przeczytaj także: Windows 10 od dziś

Microsoft na konferencji 21 stycznia potwierdził to, o czym nieoficjalnie mówiło się już od jakiegoś czasu – Windows 10 będzie darmowy dla osób posiadających starsze wersje systemu (Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1). Na bezpłatną aktualizację trzeba się jednak zdecydować w ciągu roku od rynkowego debiutu nowego systemu. Po zainstalowaniu Windows 10, urządzenie otrzymywać będzie nieodpłatnie bieżące aktualizacje przez cały okres eksploatacji.

fot. mat. prasowe

Konferencja Microsoftu

21 stycznia Microsoft potwierdził, że Windows 10 będzie darmowy


Najbliższe miesiące powinny dać odpowiedź, jak dokładnie wyglądać ma proces udostępniania Windowsa 10. Na razie wiadomo, że nowy produkt jest określany przez Microsoft jako „usługa”. Dzięki uniwersalnym aplikacjom deweloperzy Windows będą mogli stworzyć jeden program działający w najszerszej gamie urządzeń — komputerze, tablecie, telefonie, Xbox oraz Internecie Rzeczy.

Możliwość darmowej aktualizacji powinna być szczególnie kusząca dla użytkowników Windowsa 7, ponieważ w styczniu zakończony został okres podstawowego wsparcia technicznego tego systemu. W Windowsie 10 powrotnie zagości tradycyjne Menu Start (dodano do niego podstawową funkcjonalność Modern UI, czyli znane z Windowsa 8 kafelki), dzięki czemu przejście na nowszy system nie powinno budzić zastrzeżeń. Kafelki można dostosować do własnych potrzeb – zmieniać ich rozmiar i kolejność. Windows 10 obsługuje też najnowszą wersję DirectX 12.

Co ma do zaoferowania Windows 10?


Cortana, osobista cyfrowa asystentka Microsoft. Cortana trafi na kom-putery i tablety wraz z Windows 10. Poznaje ona preferencje użytkownika i udziela mu trafnych rekomendacji, zapewnia szybki dostęp do informacji oraz przypomina o ważnych sprawach.

Windows 10 dla telefonów i tabletów. Windows 10 dla telefonów i ma-łych tabletów oferuje szybki, płynny i znajomy interfejs, który ułatwia interakcje z komputerem.

Nowy sposób przeglądania sieci w Windows 10. Przeglądarka nowej generacji o kryptonimie „Project Spartan” została zaprojektowana pod kątem zgodności operacyjnej, niezawodności oraz łatwego odkrywania nowych treści, a jej nowy wygląd odzwierciedla styl Windows 10. Zaawansowane funkcje to m.in. możliwość bezpośredniego pisania na stronach internetowych za pomocą klawiatury lub pióra i łatwego udostępniania adnotacji przyjaciołom; układ do czytania, który nie rozprasza uwagi, wyświetlając stronę w uproszczonej formie do wygodnej lektury artykułów internetowych w trybie online lub offline; a także integracja Cortany, która przyspiesza wyszukiwanie informacji w sieci.

Uniwersalne aplikacje Office w Windows 10 oferują spójną, dotykową pracę na telefonach, tabletach i komputerach w nowych wersjach programów Word, Excel, PowerPoint, OneNote i Outlook. Zaprojektowane od podstaw pod kątem działania w Windows, pozwalają łatwo tworzyć i edytować dokumenty Word, adnotować slajdy w czasie rzeczywistym oraz łatwo sterować prezentacjami PowerPoint, a także tworzyć i aktualizować arkusze Excel bez użycia klawiatury lub myszy. Powstaje też nowa wersja desktopowego pakietu Office, o którym więcej informacji pojawi się w nadchodzących miesiącach.

Nowe aplikacje uniwersalne dołączone do Windows 10, takie jak Aparat, Wideo, Muzyka, Mapy, Kontakty i Wiadomości oraz Poczta i Kalendarz, zaoferują spójny interfejs użytkownika w każdym obsługiwanym urządzeniu. Te wbudowane aplikacje mają nowy design, który umożliwia jednolitą obsługę poszczególnych urządzeń i programów. Treść jest przechowywana i synchronizowana z wykorzystaniem usługi OneDrive, co pozwala rozpocząć pracę na jednym urządzeniu i kontynuować na drugim.

Xbox Live i nowa aplikacja Xbox zapewnią nowe doznania w Windows 10. Xbox w Windows 10 daje graczom dostęp do sieci Xbox Live, która obejmuje zarówno komputery z Windows 10, jak i konsole Xbox One. Gracze mogą rejestrować, edytować i udostępniać swoje osiągnięcia za pomocą Game DVR, a także bawić się wspólnie z użytkownikami innych urządzeń. Gry napisane z wykorzystaniem biblioteki DirectX 12 w Windows 10 będą szybsze, wydajniejsze i bardziej efektowne. Będzie też można bezpośrednio przesyłać obraz z konsoli Xbox One do domowego tabletu lub komputera.

Tryb kontinuum. Na urządzeniach typu „2 w 1” Windows 10 wykrywa przejście między klawiaturą/myszą, a tabletem/obsługą dotykową i automatycznie przełącza się w nowy tryb.

fot. mat. prasowe

Windows 10

W Windowsie 10 wróci Menu Start, jednak w innej niż dotychczas formie


Wydaje się, że wciąż najpopularniejszy wśród systemów operacyjnych Windows 7 może zostać wkrótce zdetronizowany.

Przeczytaj także: Pożegnanie z Windows 7 Pożegnanie z Windows 7

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Windows 10 będzie darmowy

    Konto usunięte / 2015-01-26 21:10:14

    No nie wiem... Mamy chyba jakieś inne definicje darmowości. Chyba że tylko ja widzę różnicę między "Windows 10 będzie darmowy" a "Windows 10 będzie darmową aktualizacją systemów Windows 7 i 8". odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: