2016-09-05 15:01
Przeczytaj także: Windows 10: sukces czy jednak klapa?
Pod koniec lipca bieżącego roku najnowszy system Microsoftu świętował pierwszą rocznicę swojej oficjalnej premiery. Z tej okazji firma Gemius postanowiła przyjrzeć się, jaki procent ruchu w sieci pochodzi z urządzeń pracujących w oparciu o "dziesiątkę" i jak kształtuje się jej popularność. W tym celu zestawiono dane z lipca minionego i bieżącego roku.─ Niski odsetek odsłon stron wykonywanych na urządzeniach z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 nie powinien nikogo dziwić ─ mówi Marek Molicki, ekspert Gemiusa. ─ Przede wszystkim należy wskazać na urządzenia mobilne, których udział wzrasta regularnie kosztem urządzeń stacjonarnych, w niektórych państwach jest nawet większy niż ruch z desktopów. Druga rzecz to nadal duża popularność systemów Windows 7 i 8. Tu zmian możemy spodziewać się w kolejnych latach, kiedy firmy zaczną migrować ze starszych OS-ów na najnowszy, wówczas udział Windows 10 w całkowitej liczbie odsłon stron będzie się z pewnością zwiększał. Warto jednak zwrócić uwagę na globalna tendencję malejącej sprzedaży komputerów rok do roku. Ma na to wpływ nie tylko popularność urządzeń mobilnych, ale też brak rewolucyjnych zmian, które motywowałyby do zmiany sprzętu na najnowszy. A ten jak wiadomo często sprzedawany jest z preinstalowanym również najnowszym systemem operacyjnym. Tu jednak nie przewidywałbym większych zmian, przynajmniej nie w najbliższej perspektywie ─ dodaje Molicki.
fot. mat. prasowe
Popularność systemu Windows 10 w sieci
Niski odsetek odsłon stron z Windows 10 to m.in. efekt dużej popularności smartfonów.
─ Według zapowiedzi, system Windows 10 ma być ostatnim systemem operacyjnym Windows – do niego dodawane będą jedynie dodatkowe usprawnienia i poprawki ─ mówi prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego. ─ Ma to sens, ponieważ rynek przeszedł głęboką zmianę w ciągu ostatniego ćwierćwiecza, poza tym podobną drogę wybrali już wcześniej główni konkurenci Windowsa, czyli Android i MacOS. Z tych powodów Microsoft zdecydował się na zmianę strategii, czego przejawem było zachęcanie użytkowników Windows 7 i 8 do darmowego zaktualizowania wersji do dziesiątej. W tym świetle wyniki popularności Windows 10 zdecydowanie nie są imponujące ─ dodaje Jemielniak.
─ Po pierwsze, ludzie są zwyczajnie leniwi i ignorują nawet uporczywe wezwania do aktualizacji. Po drugie, system Windows stracił dawną pozycję. Powoli przestaje być absolutnie oczywistym wyborem nawet dla pracowników biurowych – produkty Apple, choć wyłącznie z wyższej półki cenowej, lepiej nadają się dla klientów oczekujących urządzeń łatwych w obsłudze, a z kolei produkty Google wreszcie osiągnęły dojrzałość także na rynku komputerów przenośnych – wystarczy spojrzeć na serię urządzeń Pixel. Jeżeli ten ostatni czynnik okaże się trwalszym trendem, będzie to oznaczało, że Microsoft przespał swoją szansę na trwałą dominację i będzie musiał ciężko walczyć o utrzymanie się na swojej pozycji lidera ─ uważa Jemielniak.
oprac. : eGospodarka.pl
Windows 10 w siedmiu wersjach – premiera już latem
Windows 10 będzie darmowy
Windows 11 dostępny od 5 października
Pożegnanie z Windows 7
Aktualizacja Windows 10 Creators Update od 11 kwietnia
Windows 10 – bezpłatna aktualizacja już 29 lipca
Windows 10 Pro Insider Preview 10122
Microsoft Redstone – następca Windows 10?
Windows 10 zamiast Windows 9
Do tej pory pracowałam na WF KPR dla Dos. Mój informatyk sugeruje przejście na inny program. Wgrał mi wersję demo - WF KPR dla Windows - na ...
Witam, chciałem prosić o pomoc, bo póki co nikt nie potrafi mi pomóc. Chciałbym zrobić aktualizację mapy w programie mazda toolbox. Dwa razy ...
Ograniczenie dostępu do kredytów hipotecznych uderza w kupujących pierwsze mieszkanie
Nowe mieszkania od deweloperów - czerwiec 2022
Wymiana pieca albo kara 5 tys. zł. Czym zastąpić kopciucha?
6 kroków do bezpiecznej rezerwacji kwatery na wakacje 2022
Spokojny początek tygodnia i ciekawa druga połowa
Wojna zmienia rynek wynajmu mieszkań i wpływa na decyzje zakupowe
Podatek od nieruchomości: czego dotyczy, ile wynosi i czy można go obniżyć?