eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Pierwsze urodziny Windows 10

Pierwsze urodziny Windows 10

2016-09-05 15:01

Pierwsze urodziny Windows 10

Windows 10 obchodzi pierwsze urodziny © peshkov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Niemal co czwarty Czech zagląda do sieci poprzez urządzenia pracujące w oparciu o Windows 10. Do najnowszego systemu Microsoftu przekonali się również Estończycy i Łotysze. A kto "dziesiątkę" omija szerokim łukiem? Sprawdź wyniki analizy zrealizowanej przez firmę Gemius w 18 krajach Europy.

Przeczytaj także: Windows 10: sukces czy jednak klapa?

Pod koniec lipca bieżącego roku najnowszy system Microsoftu świętował pierwszą rocznicę swojej oficjalnej premiery. Z tej okazji firma Gemius postanowiła przyjrzeć się, jaki procent ruchu w sieci pochodzi z urządzeń pracujących w oparciu o "dziesiątkę" i jak kształtuje się jej popularność. W tym celu zestawiono dane z lipca minionego i bieżącego roku.

Czechy na czele


Bezapelacyjnym liderem wśród analizowanych rynków okazały się Czechy - w lipcu 2016 roku Windows 10 odpowiadał tam za niemal 1/4 sieciowego ruchu (24,7 proc., źródło: gemiusPrism). Na kolejnych pozycjach uplasowały się Estonia (22,5 proc. odsłon) i Łotwa (20,3 proc.). Od najmłodszego dziecka giganta z Redmond nie stronią także mieszkańcy Słowenii (18 proc.), Polski (16 proc.) i Litwy (16 proc.).

Białoruś z najniższym odsetkiem odsłon


Z kolei najrzadziej systemu Windows 10 do surfowania w sieci używa się na Białorusi (6,1 proc.), w Macedonii (8,7 proc.) i Turcji (8,9 proc.). System z „dziesiątką” nie podbił również serc internautów z Serbii (8,7 proc.), Ukrainy (9,2 proc.) oraz Bośni i Hercegowiny (9,7 proc.).
─ Niski odsetek odsłon stron wykonywanych na urządzeniach z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 nie powinien nikogo dziwić ─ mówi Marek Molicki, ekspert Gemiusa. ─ Przede wszystkim należy wskazać na urządzenia mobilne, których udział wzrasta regularnie kosztem urządzeń stacjonarnych, w niektórych państwach jest nawet większy niż ruch z desktopów. Druga rzecz to nadal duża popularność systemów Windows 7 i 8. Tu zmian możemy spodziewać się w kolejnych latach, kiedy firmy zaczną migrować ze starszych OS-ów na najnowszy, wówczas udział Windows 10 w całkowitej liczbie odsłon stron będzie się z pewnością zwiększał. Warto jednak zwrócić uwagę na globalna tendencję malejącej sprzedaży komputerów rok do roku. Ma na to wpływ nie tylko popularność urządzeń mobilnych, ale też brak rewolucyjnych zmian, które motywowałyby do zmiany sprzętu na najnowszy. A ten jak wiadomo często sprzedawany jest z preinstalowanym również najnowszym systemem operacyjnym. Tu jednak nie przewidywałbym większych zmian, przynajmniej nie w najbliższej perspektywie ─ dodaje Molicki.

fot. mat. prasowe

Popularność systemu Windows 10 w sieci

Niski odsetek odsłon stron z Windows 10 to m.in. efekt dużej popularności smartfonów.


─ Według zapowiedzi, system Windows 10 ma być ostatnim systemem operacyjnym Windows – do niego dodawane będą jedynie dodatkowe usprawnienia i poprawki ─ mówi prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego. ─ Ma to sens, ponieważ rynek przeszedł głęboką zmianę w ciągu ostatniego ćwierćwiecza, poza tym podobną drogę wybrali już wcześniej główni konkurenci Windowsa, czyli Android i MacOS. Z tych powodów Microsoft zdecydował się na zmianę strategii, czego przejawem było zachęcanie użytkowników Windows 7 i 8 do darmowego zaktualizowania wersji do dziesiątej. W tym świetle wyniki popularności Windows 10 zdecydowanie nie są imponujące ─ dodaje Jemielniak.

Zdaniem eksperta Akademii Leona Koźmińskiego, względnie niska penetracja Windows 10 wynika z dwóch czynników.
─ Po pierwsze, ludzie są zwyczajnie leniwi i ignorują nawet uporczywe wezwania do aktualizacji. Po drugie, system Windows stracił dawną pozycję. Powoli przestaje być absolutnie oczywistym wyborem nawet dla pracowników biurowych – produkty Apple, choć wyłącznie z wyższej półki cenowej, lepiej nadają się dla klientów oczekujących urządzeń łatwych w obsłudze, a z kolei produkty Google wreszcie osiągnęły dojrzałość także na rynku komputerów przenośnych – wystarczy spojrzeć na serię urządzeń Pixel. Jeżeli ten ostatni czynnik okaże się trwalszym trendem, będzie to oznaczało, że Microsoft przespał swoją szansę na trwałą dominację i będzie musiał ciężko walczyć o utrzymanie się na swojej pozycji lidera ─ uważa Jemielniak.

Przeczytaj także: Windows 10 od dziś Windows 10 od dziś

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: