eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Windows 10 w siedmiu wersjach – premiera już latem

Windows 10 w siedmiu wersjach – premiera już latem

2015-05-14 12:53

Windows 10 w siedmiu wersjach – premiera już latem

Windows 10 © fot. mat. prasowe

O sukcesie Windowsa 8 i 8.1 raczej nie można mówić. Microsoft postanowił wyciągnąć wnioski z błędów przeszłości – nowa wersja systemu nie tylko będzie posiadała tradycyjne menu start, ale – zgodnie z tym, co właśnie zapowiedział gigant – dostępna będzie aż w 7 wersjach. Co ciekawe, nazwa Windows Phone odchodzi w zapomnienie – zastąpi ją Windows Mobile.

Przeczytaj także: Windows 10 będzie darmowy

Microsoft chce, aby Windowsem 10 zainteresowało się jak najszersze grono odbiorców – w tym celu nie tylko obiecał darmową aktualizację dla użytkowników wcześniejszych wersji systemu (Windows 7 i Windows 8.1), ale – jak właśnie się dowiadujemy – przygotował aż 7 różnych edycji swojego flagowego produktu. Są to:

Windows 10 Home – wersja przeznaczona dla użytkowników domowych. Wyposażone będą w nią nowe komputery stacjonarne, notebooki, a także tablety i urządzenia 2w1. Windows Home zaoferuje między innymi usługę Cortana (osobisty asystent), nową wyszukiwarkę Microsoft Edge, integrację z Xbox One oraz funkcję Windows Hello (rozpoznająca użytkownika na podstawie tęczówki czy odcisków palca).

fot. mat. prasowe

Windows 10

Microsoft postarał się, aby użytkownicy mieli w czym wybierać - dostępnych będzie aż 7 wersji nowego systemu


Posiadacze nowych smartfonów i tabletów o przekątnej ekranu nie większej niż 8” będą mogli cieszyć się Windowsem 10 Mobile. Co skłoniło Microsoft do porzucenia nazwy Windows Phone? Tego można się co najwyżej domyślać (mała popularność? fakt, że również tablety będą działały pod jego kontrolą?) Ta wersja systemu zawierać będzie wszystkie funkcje dostępne w edycji Home, oprócz tego użytkownicy otrzymają nową, mobilną wersję pakietu Office. Funkcja Continuum for phone pozwoli na podłączenie urządzenia do większego ekranu, np. telewizora.

Dla małych przedsiębiorców przeznaczony jest Windows 10 Pro w wersji desktopowej dla komputerów, tabletów i urządzeń hybrydowych. Pozwala on wykorzystywać rozwiązania chmurowe, zapewnia większe bezpieczeństwo danych, umożliwia zdalne zarządzanie sprzętem i aplikacjami, a także zawiera funkcję Windows Update for Business, która między innymi obniża koszty zarządzania oraz gwarantuje bieżący dostęp do innowacji Microsoftu.

Windows 10 Enterprise stworzony został z myślą o średnich i dużych przedsiębiorstwach. Oprócz rozwiązań zastosowanych w Windows 10 Pro oferuje on zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, które mają ochronić firmy przed utratą poufnych informacji. Inną cechą wyróżniającą tę wersję są rozwiązania pozwalające na sprawne zarządzanie oprogramowaniem. Użytkownicy będą mieli również dostęp do Long Term Servicing Branch, która ułatwi pracę działom IT poprzez możliwość dokonywania aktualizacji zabezpieczeń dla wielu różnych urządzeń

Windows 10 Mobile Enterprise to połączenie funkcji Windowsa Mobile i Enterprise. Przedsiębiorcy prowadzący biznes między innymi przy użyciu smartfonów czy małych tabletów uzyskają więc narzędzie wyposażone w opcje bezpieczeństwa, zarządzania aktualizacjami i oprogramowaniem, a co za tym idzie – zwiększające efektywność pracy.

Wersja Windows 10 Education powstała jako odpowiedź na potrzeby sektora edukacyjnego. Oparta jest na Windowsie 10 Enterprise, głównie pod kątem zabezpieczeń, ale spodziewać można się wielu funkcji skrojonych pod kątem potrzeb uczniów i nauczycieli. Szkoły będą mogły ją nabyć w ramach zbiorowego licencjonowania.

Windows 10 IoT Core – Internet Rzeczy zyskuje na popularności, więc Microsoft pomyślał także o nim. Ostatnia z prezentowanych wersji nowego Windowsa przeznaczona jest dla małych i tanich urządzeń.

Darmowe będą trzy pierwsze z przedstawionych wersji, o ile użytkownicy Windowsa 7, Windowsa 8.1 lub Windowsa Phone 8.1 zainstalują je w ciągu roku od rynkowego debiutu systemu Windows 10, który powinien mieć miejsce już latem bieżącego roku.

Przeczytaj także: Pierwsze urodziny Windows 10 Pierwsze urodziny Windows 10

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: