eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Microsoft Windows 7 RC

Microsoft Windows 7 RC

2009-05-07 00:05

Dnia 5 maja 2009 r. firma Microsoft Corp. udostępniła publicznie wersję RC systemu Windows 7, którą można pobrać z witryny Microsoft. Wersja Release Candidate została przygotowana w oparciu o opinie użytkowników oraz partnerów, i została wyposażona w takie funkcje, jak np. tryb Windows XP, który umożliwia uruchamianie z pulpitu Windows 7 aplikacji biurowych napisanych dla Windows XP.

Przeczytaj także: Pożegnanie z Windows 7

Wersja RC jest etapem na drodze do ostatecznego wydania Windows 7, który wskazuje, że system operacyjny wkracza w końcowe fazy projektowania, a partnerzy mogą przystąpić do testów, ocen oraz tworzenia nowych aplikacji, sterowników i usług. Etap ten oznacza zarazem, że specjaliści IT mogą ocenić system Windows 7, przetestować go i zbadać, jak będzie działał w ich środowisku.

Windows 7 RC został wyposażony w funkcje przeznaczone dla informatyków, takie jak:
  • Direct Access: oferuje dostęp do zasobów sieci korporacyjnej użytkownikom mobilnym, którzy dysponują połączeniem internetowym, bez potrzeby inicjowania połączenia VPN. Umożliwia też serwisowanie i aktualizowanie zdalnych komputerów, także gdy użytkownik jest w podróży. Ponadto dzięki powłoce Powershell specjaliści IT mogą automatyzować szereg standardowych zadań, aby ograniczyć pomoc techniczną, zakłócenia w pracy użytkowników oraz uprościć zarządzanie komputerem. Funkcja Direct Access jest oferowana przez Windows 7 w połączeniu z Windows Server 2008R2.
  • BranchCache: funkcja dostarczana wspólnie przez Windows 7 oraz Windows Server 2008R2, pozwala specjalistom IT skrócić czas oczekiwania przez pracowników oddziałów firmy na pobranie plików ze zdalnych serwerów. Polega to na lokalnym buforowaniu zdalnej treści w sieci oddziału.
  • Szyfrowanie dysków BitLocker i Bitlocker To Go: zapewnia ochronę poufnych danych zarówno w komputerach, jak i w wymiennych urządzeniach pamięciowych.
Windows 7 RC opiera się na wersji beta oraz jest zgodny z oprogramowaniem i urządzeniami, które działały w systemie Windows Vista. Nowością w wersji RC są takie funkcje jak zdalny streaming mediów, tryb Windows XP (beta) i Windows Virtual PC. Zdalny streaming mediów zapewnia zdalny dostęp przez Internet do domowych bibliotek multimedialnych z poziomu innego komputera z systemem Windows 7. Natomiast tryb Windows XP wykorzystuje Windows Virtual PC i pozwala użytkownikom z małych i średnich firm uruchamiać bezpośrednio z pulpitu Windows 7 szereg aplikacji biurowych napisanych dla Windows XP. Tryb Windows XP będzie dostępny w wersjach Windows 7 Professional i Windows 7 Ultimate jako oprogramowanie przeznaczone do pobrania albo wstępnie instalowane w nowych komputerach. Wraz z udostępnioną wersją RC Windows 7 Microsoft wydaje wersje beta trybu Windows XP Mode oraz Windows Virtual PC. Dodatkowo oprogramowanie Microsoft Enterprise Desktop Virtualization (MED-V), dołączone do Microsoft Desktop Optimization Pack (MDOP), zawiera funkcje zarządzania wirtualnymi komputerami Windows, w tym scentralizowane zasady bezpieczeństwa oraz mechanizmy administracyjne i wdrożeniowe.

Ponadto niektóre funkcje Windows 7 zostały zaktualizowane w wersji RC na podstawie opinii zebranych podczas testów beta:
  • Nawigacja: usprawnienie paska zadań Windows, menu Jump List oraz wyszukiwania.
  • Internet Explorer 8: funkcja przeglądania prywatnego (InPrivate) w programie Internet Explorer 8 zapobiega zapisywaniu historii przeglądania tymczasowych plików internetowych, danych formularzy, plików cookie oraz nazw użytkowników i haseł. W Windows 7 można rozpocząć sesję InPrivate bezpośrednio z menu Jump List. Można też otworzyć nową kartę z menu Jump List.
  • Windows Touch: sterowanie komputerem przez dotykanie ekranu jest centralnym elementem interfejsu użytkownika Windows 7. Po aktualizacji Windows Touch, możliwe jest m.in. przeciąganie, upuszczanie i zaznaczanie elementów za pomocą dotyku, także w witrynach WWW, które przewijają się w poziomie i w pionie.
Użytkownicy, którzy chcą ocenić Windows 7 i zapoznać się z jego nowymi funkcjami, mogą to zrobić za pomocą strony . Użytkownicy, którzy chcą wykorzystać tryb Windows XP i Windows Virtual PC, również mogą pobrać odpowiednie pliki z tej samej witryny.

Przeczytaj także: Windows 10 od dziś Windows 10 od dziś

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: