eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Najpopularniejsze systemy operacyjne: Windows 7 na czele

Najpopularniejsze systemy operacyjne: Windows 7 na czele

2015-08-31 14:57

Najpopularniejsze systemy operacyjne: Windows 7 na czele

Windows 7 wciąż leaderem © alcatrax1981 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Najpopularniejszym systemem operacyjnym w naszym kraju jest Windows 7, za nim uplasowały się Android oraz Windows 8.1. Z analizy Gemius wynika, że "siódemka" cieszy się największą popularnością także w innych europejskich krajach.

Przeczytaj także: Czy Windows 10 przebije Windows 7 i Androida?

Ostatnio na rynku pojawiła się najnowsza odsłona oprogramowana systemowego od Microsoft - Windows 10. Przy tej okazji Gemius postanowił przyjrzeć się popularności poszczególnych systemów operacyjnych w dwunastu wybranych krajach Europy: w Polsce, w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Estonii, na Łotwie, Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Rosji, Słowenii i Chorwacji. Dane pochodzą z czerwca bieżącego roku roku i dotyczą odsłon stron krajowych, które wykonano z terytorium badanego kraju.

Czołówka systemów operacyjnych w Polsce


Okazuje się, że w Polsce prym wiedzie Windows 7. Za jego pomocą użytkownicy sieci wykonują 41 proc. odsłon krajowych stron WWW. W trójce najpopularniejszych systemów operacyjnych w naszym kraju znajduje się także Android (19 proc.) i Windows 8.1 (14 proc.).

Windows 7 na pozycji leadera


Jednak nie tylko w Polsce pierwsze miejsce należy do Windowsa 7. Na każdym z analizowanych rynków następca Windowsa Visty cieszy się największym powodzeniem wśród internautów surfujących po krajowych stronach WWW. Dotyczy to szczególnie Białorusi i Ukrainy, gdzie ponad połowa odsłon lokalnych stron internetowych jest wykonywana na urządzeniach wyposażonych w Windows 7 (odpowiednio 56 i 63 proc.).

Nie tylko systemy Microsoftu, ale i Linuksa, i Apple’a


Dane pokazują też dużą popularność Androida, który znajduje się na podium w większości analizowanych krajów. Brakuje go jedynie w top 3 w Rosji i na Ukrainie. Z kolei najwięcej odsłon krajowych stron WWW za jego pomocą wykonują internauci w Chorwacji (34 proc.), na Litwie (23 proc.) i Słowacji (23 proc.).

W czołówce systemów operacyjnych pojawia się także Windows 8.1 (w 9 analizowanych krajach), Windows XP (w 4 analizowanych krajach) oraz iOS (w Chorwacji).

fot. mat. prasowe

Ranking najpopularniejszych systemów operacyjnych

W Polsce największą popularnością cieszy się Windows 7.


O badaniu gemiusTraffic
Dane pochodzą z badania ruchu na stronach WWW (gemiusTraffic), które firma Gemius prowadzi w ponad 20 krajach Europy oraz na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej (dane łączone dla Bahrajnu, Egiptu, Jordanii, Libanu, Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Maroka, Algierii, Tunezji, Iraku, Kuwejtu, Kataru, Syrii, Jemenu, Libii oraz Autonomii Palestyńskiej). Dane gromadzone są dzięki skryptom zliczającym umieszczonym w kodzie stron podłączonych do badania.

Przeczytaj także: Windows 10 od dziś Windows 10 od dziś

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: