2022-02-17 12:31
Jak dbać o bezpieczeństwo telefonu? © pixabay.com
Przeczytaj także: Phishing uderza w smartfony. Reaguje polski rząd
Bogactwo zgromadzonych w telefonach danych przyciąga cyberprzestępców. Smartfon, jako wytrych umożliwiający wstęp do wielu naszych tajemnic, jest dla nich doskonałym celem, a użytkownik nie zawsze ma świadomość, że jego telefon został zaatakowany i przejęty przez inne osoby – mówi Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w ESET.
fot. pixabay.com
Jak dbać o bezpieczeństwo telefonu?
Regularnie aktualizuj do nowszych wersji zarówno systemu operacyjny jak i używane aplikacje.
Najczęstsze symptomy naruszenia bezpieczeństwa urządzenia to szybsze niż zwykle wyczerpywanie się baterii czy zwiększone wykorzystanie transmisji danych, niepowiązane z większą intensywnością użytkowania aplikacji i przeglądania sieci. Symptomatyczne są także takie zdarzenia jak samoczynna aktywacja funkcji GPS lub Internetu (Wi-Fi lub dane mobilne) – mówi Kamil Sadkowski. – Innymi oznakami są również nieznane połączenia lub wiadomości tekstowe, co może być przejawem działania złośliwego oprogramowania próbującego nawiązywać połączenia lub usiłującego wysłać wiadomości SMS na międzynarodowe numery premium – dodaje.
Przykładem tego, jak twórcy złośliwych programów próbują utrudniać życie użytkowników smartfonów, było wykorzystanie furtki obecnej jeszcze w wersji Android 9, która pozwalała złośliwemu oprogramowaniu podszywać się pod inne aplikacje lub ukryć się za pomocą pustej ikony bez nazwy. Jednakże w kolejnych wersjach systemu Android, od 10-tej i nowszych, luka została zlikwidowana, co podniosło poziom bezpieczeństwa użytkowników najpopularniejszego na świecie systemu operacyjnego na urządzenia mobilne – komentuje Kamil Sadkowski z ESET.
Pamiętajmy o złotej zasadzie ograniczonego zaufania. Niestety oszuści internetowi starają się wykorzystać każdą możliwą okazję, aby wyłudzić dane naszej karty płatniczej albo przejąć dostęp do kont bankowych – podsumowuje Kamil Sadkowski, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.
oprac. : eGospodarka.pl
5 powodów, dla których nie warto ściągać pirackich gier
Ransomware: czy płacić okup? Jak zapobiegać atakom?
Dzieje cyberprzestępczości: era nowoczesnego ransomware’u
W smartfonie najważniejsze jest cyberbezpieczeństwo?
Cyberwłamania ze wzrostem o ponad 100%. Ransomware na topie
Ransomware bardziej przerażający niż inne cyberataki
Ransomware to biznes. Jak się chronić?
Cyberbezpieczeństwo: ransomware uderza w polski sektor edukacji i badań
7 sposobów na ataki ransomware. Poradnik przedsiębiorcy
W Internecie pojawiły się informacje o tym, że właściciele stron www powinni dostosować je do urządzeń mobilnych. Jeśli tego nie zrobią ...
Dzień dobry! Mam wielki problem. Mianowicie pobierałem program, który daje licencję Windowsa, która go aktywuje, lecz gdy skończyła się ...
3 cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi
Ceny materiałów budowlanych. Jest szansa na powrót do normalności?
Sprzedaż nieruchomości dziecka - jak wygląda procedura?
Planujesz sprzedaż mieszkania? To dobry moment
Młodzi ludzie coraz później opuszczają dom rodzinny. Winna pandemia?
Nikkei 225 najwyżej od stycznia po "Dniu Góry"
MF zaostrza nadzór nad firmami w zakresie rejestrowania sprzedaży