eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Jak sprawdzić czy telefon jest zhakowany?

Jak sprawdzić czy telefon jest zhakowany?

2021-03-03 12:59

Jak sprawdzić czy telefon jest zhakowany?

Jak sprawdzić czy telefon jest zhakowany? © fot. mat. prasowe

Smartfony i inne urządzenia mobilne bardzo często padają ofiarą cyberprzestępców. Jest to szczególnie niebezpieczne w czasach pracy zdalnej, kiedy wykorzystujemy do niej nasze prywatne urządzenia i łupem hakerów mogą paść także dane firmowe. Check Point podpowiada, jak rozpoznać, że smartfon został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem.

Przeczytaj także: Wycofane aplikacje mobilne, czyli duchy, które nadal straszą

W badaniu przeprowadzonym w roku 2020 przez Check Point, aż 46% firm przyznało, że urządzenie mobilne co najmniej jednego pracownika było zainfekowane szkodliwym oprogramowaniem. Jego zadaniem była kradzież danych osobowych lub oszustwa finansowe, ale także kradzież danych firmowych.
Urządzenia mobilne są wyjątkowo narażone na ataki, ponieważ często nie są chronione przez oprogramowanie zabezpieczające, co czyni je łatwym celem dla cyberprzestępców. Coraz powszechniejszym procederem staje się przechowywanie danych osobowych i firmowych na naszych urządzeniach mobilnych, więc ich zabezpieczenie jest ważniejsze niż kiedykolwiek – ostrzega Wojciech Głażewski z firmy Check Point.

fot. mat. prasowe

Jak sprawdzić czy telefon jest zhakowany?

Kluczowym wskaźnikiem, że złośliwe oprogramowanie zainfekowało smartfon, jest znaczny spadek poziomu jego wydajności.


Aby pomóc użytkownikom zidentyfikować, czy ich telefon został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, firma Check Point zaleca użytkownikom przyjrzenie się z następującym objawom:
  1. Wydajność operacyjna: Kluczowym wskaźnikiem, że złośliwe oprogramowanie zainfekowało smartfon, jest znaczny spadek poziomu jego wydajności. Aplikacje mogą również wyłączać się automatycznie, a kluczowe funkcje, takie jak latarka, przestaną działać. Powinno to budzić szczególny niepokój, jeśli objawy wystąpią po zainstalowaniu nowej aplikacji.
  2. Zmniejszona żywotność baterii: jeśli bateria telefonu nagle się rozładowuje lub wydaje się, że wyczerpuje się w krótszym czasie niż zwykle, może to być oznaką infekcji złośliwym oprogramowaniem. W tym scenariuszu firma Check Point zaleca sprawdzenie ustawień baterii, aby zobaczyć, która aplikacja zużywa najwięcej energii, co może pozwolić na ustalenie źródła problemu.
  3. Zwiększone zużycie danych: Gwałtowny wzrost opłat spowodowany zwiększonym wykorzystaniem danych bez wiedzy użytkownika jest kolejnym sygnałem ostrzegawczym obecności złośliwego oprogramowania. Złośliwe aplikacje zużywają duże ilości danych, wymieniając informacje z osobami trzecimi. Aby rozwiązać ten problem, regularnie sprawdzaj listę aplikacji zainstalowanych na urządzeniu i odinstaluj wszystkie nieznane.
  4. Reklamy w powiadomieniach: Pojawienie się reklam w powiadomieniach mobilnych jest wskaźnikiem potencjalnej infekcji. Znany jako Mobile Adware, typ złośliwego oprogramowania ma na celu wyświetlanie niechcianych reklam na ekranie głównym telefonu. Po uruchomieniu szkodliwe oprogramowanie ukrywa ikonę aplikacji, aby zapobiec jej usunięciu, a jednocześnie rozpoczyna dystrybucję reklam na ekranie, niezależnie od tego, czy użytkownik korzysta z aplikacji, czy nie.
  5. Pojawienie się nierozpoznawalnych numerów: Innym sygnałem ostrzegawczym może być pojawienie się na liście połączeń telefonu nieznanych numerów, najczęściej zagranicznych. Ponadto telefon może rozpocząć wysyłanie wiadomości SMS na nierozpoznane numery, a nawet rozpocząć automatyczne dzwonienie do kontaktów. Prowadzi to nie tylko do kosztów finansowych dla użytkownika, ale jest także sposobem cyberprzestępców na rozprzestrzenianie złośliwego oprogramowania poprzez umieszczanie w wiadomościach złośliwych linków.

Powyższe wskazówki niekoniecznie pozwalają na wykrycie zaawansowanych form złośliwego oprogramowania. Firma Check Point rekomenduje korzystanie z aplikacji ochronnych, które nie tylko wykryją malware, ale również ochronią smartfon przed atakami typu Man-in-the-Middle przez Wi-Fi, exploitami systemu operacyjnego i złośliwymi linkami w wiadomościach SMS.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2020

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: