eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Chroń swoje urządzenia mobilne: liczba malware zatrważa

Chroń swoje urządzenia mobilne: liczba malware zatrważa

2016-03-03 09:55

Chroń swoje urządzenia mobilne: liczba malware zatrważa

Liczba wykrytego malware w ciągu godziny w poszczególnych krajach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sklepy z aplikacjami nie zapewniają bezpieczeństwa – jak wynika z raportu "Mobile Threat Report What’s on the Horizon for 2016", opublikowanego przez McAfee, w ciągu ostatnich 6 miesięcy ofiarą programów ściągniętych z tego źródła padły 3 miliony urządzeń mobilnych. Które kraje należą do najczęściej atakowanych i jak chronić się przed zagrożeniami?

Przeczytaj także: Wycofane aplikacje mobilne, czyli duchy, które nadal straszą

Raport nieprzypadkowo pojawił się w czasie Mobile World Congress, w którym Intel Security brał udział.
Mobile World Congress daje nam wgląd w innowacje, które pojawią się w naszych sklepach w tym roku. Niestety, coraz więcej urządzeń oznacza także większą szansę dla hakerów i wzrost zagrożeń bezpieczeństwa. Nasz najnowszy raport pokazuje, w jak ogromnym tempie pojawiają się nowe próbki złośliwego oprogramowania na urządzenia mobilne. Potrzeba odpowiednich zabezpieczeń stale rośnie. Dziś już nie wystarczy PIN i hasło, aby ochronić nasze urządzenia i dane – mówi Raj Samani, Chief Technology Officer EMEA firmy Intel Security.

Jednym z czynników wpływających na to, że smartfony i tablety pojawiają się w centrum zainteresowania cyberprzestępców jest ich rosnąca jakość, moc i pojemność. Dzięki temu wciąż wzrasta liczba osób wykonujących za pomocą urządzeń mobilnych coraz bardziej skomplikowane operacje, m.in. zakupy online czy płacenie rachunków. Liczba próbek złośliwego oprogramowania skierowanego w stronę urządzeń mobilnych wzrosła w porównaniu do poprzedniego kwartału aż o 24%.
Warto pamiętać, że bardzo często hakerzy nie są zainteresowani samym urządzeniem mobilnym, a chcą za jego pośrednictwem uzyskać dostęp do innych urządzeń i danych znajdujących się w sieci organizacji – mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w Intel Security Poland. – Hakerzy ostrzą sobie zęby na przechowywane w mobilnych urządzeniach dane oraz na przepływające przez nie ważne informacje.

Inne dane ujawnione w raporcie:
  • W ciągu ostatnich 6 miesięcy wykryto aż 37 mln próbek złośliwego oprogramowania
  • Zidentyfikowano ponad 1.000.000 adresów URL, które prowadziły do zainfekowanych stron WWW w ponad 4 milionach urządzeń mobilnych
  • Ujawniono, że poziom ataków typu ransomware wzrósł w 2015 roku o 155% w porównaniu do roku 2014
  • Przewiduje się, że do 2018 roku do sieci zostanie podpiętych 780 mln urządzeń, w 2015 roku było ich stosunkowo mniej – 500 mln

Zespół badawczy Intel Security - McAfee Labs stworzył również listę krajów najbardziej dotkniętych atakami w 2015 roku:

fot. mat. prasowe

Top10 krajów pod względem inferkcji urządzeń mobilnych, Q4 2015 r.

Wśród krajów najbardziej dotkniętych atakami znajdują się Indie, Stany Zjednoczone i Brazylia


McAfee Labs radzi, jak należy chronić smartfony i tablety


Stosowanie się do kilku prostych reguł pomoże zabezpieczyć mobilne urządzenia przed atakami hakerów.
Po pierwsze – ostrożność podczas instalowania aplikacji. Zawsze należy pobierać je z oficjalnych źródeł. Warto jednak pamiętać, że i to nie daje 100 proc. gwarancji bezpieczeństwa. Cyberprzestępcy bowiem szybko i podstępnie wnikają do smartfonów przez istniejące dziury w oficjalnych i najpopularniejszych aplikacjach. Trzeba zatem śledzić i instalować aktualizacje.

Koniecznie trzeba dokładnie czytać komunikaty, regulaminy i pozwolenia podczas instalacji. Nie wolno akceptować wszystkich pojawiających się powiadomień, ponieważ przez takie działanie użytkownik pozwala aplikacji na dostęp do Internetu, książki z kontaktami lub skonfigurowanych na urządzeniu kont pocztowych, a nawet bankowych. Najbardziej niebezpieczne jest udzielnie zgody na dostęp do ID abonenta.

fot. mat. prasowe

Liczba wykrytego malware w ciągu godziny w poszczególnych krajach

Chiny negatywnie wyróżniają się pod względem malware wykrytego w ciągu zaledwie godziny


Po drugie – SMS-y. Jednym ze sposobów na dostanie się choćby do finansów są SMS-y Premium, które mogą bardzo szybko narazić użytkowników na wysokie rachunki. Równie niebezpieczne są aplikacje, które wykradają kody jednorazowe do bankowych rachunków, przychodzące właśnie w wiadomościach SMS, pozwalające na obejście wieloskładnikowego uwierzytelniania w bankach.

Po trzecie – poczta email. Niezwykle niebezpieczne są wiadomości typu phishing, które można odebrać w mobilnej skrzynce emailowej. Fałszywy email może zawierać choćby nieprawdziwy rachunek z wezwaniem do zapłaty, może też przenieść użytkownika na spreparowaną stronę podszywającą się np. pod stronę logowania banku.

Po czwarte – ostrożne korzystanie z publicznych i niezabezpieczonych sieci Wi-Fi. Warto pamiętać, że poprzez niezabezpieczone, otwarte sieci hakerzy mogą dostawać się do danych zgromadzonych na urządzeniach mobilnych.

Po piąte – hasła, a raczej ich brak. Polityki bezpieczeństwa w firmach często nakazują ustawianie haseł na komputerach PC, aby nikt niepowołany nie mógł skorzystać z tych urządzeń. Tak samo powinny być traktowane smartfony i tablety. Nie używając haseł dostępowych, użytkownicy ułatwiają zadanie wszystkim, którzy będą chcieli poznać zawartość kart pamięci telefonów.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: