eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Aplikacje z Google Play: Dr.Web ostrzega przed kolejnymi trojanami

Aplikacje z Google Play: Dr.Web ostrzega przed kolejnymi trojanami

2016-05-10 10:47

Aplikacje z Google Play: Dr.Web ostrzega przed kolejnymi trojanami

Dr.Web ostrzega przed kolejnymi trojanami © leowolfert - Fotolia.com

Doctor Web poinformował o wykryciu 190 aplikacji w Google Play, które zostały zainfekowane trojanem Android.Click.95. Szkodnik ukrywa się w popularnych programach służących rozrywce.

Przeczytaj także: System Android rajem dla cyberprzestępców

Wszystkie aplikacje zawierające Android.Click.95 mają dość prostą architekturę. Są to aplikacje służące rozrywce, np. poradniki, horoskopy, senniki, zbiory dowcipów i innych informacji na wszystkie okazje, którymi Internet jest obecnie wprost zalewany. Analitycy bezpieczeństwa Doctor Web wykryli ponad 190 takich aplikacji w Google Play, dystrybuowanych przez następujących deweloperów: allnidiv, malnu3a, mulache, Lohari, Kisjhka i PolkaPola. Co więcej i co gorsza, przynajmniej 140 tys. użytkowników zainstalowało już te złośliwe aplikacje. Doctor Web poinformował Google o tym incydencie, ale większość tych programów jest wciąż dostępna do pobrania.

Gdy Android.Click.95 znajdzie się na urządzeniu, to rozpoczyna wykonywanie swojej złośliwej aktywności nie od razu po instalacji i uruchomieniu programu, ale 6 godzin później, przy czym próbuje ukryć prawdziwe źródło infekcji. Po sześciogodzinnym oczekiwaniu Android.Click.95 sprawdza, czy zainfekowane urządzenie ma zainstalowaną aplikację określoną w konfiguracji trojana. Jeśli dana aplikacja nie zostanie wykryta, Android.Click.95 otwiera fałszywą stronę www, zachęcającą użytkownika do wybrania innej przeglądarki, ponieważ obecnie używana jest rzekomo niebezpieczna w użyciu. Jeśli żądana aplikacja jest zainstalowana w urządzeniu, trojan wyświetla inne fałszywe ostrzeżenie, na przykład o niesprawności baterii.

fot. leowolfert - Fotolia.com

Dr.Web ostrzega przed kolejnymi trojanami

Trojan dla Androida naciąga użytkowników na instalowanie aplikacji z Google Play.


Aby rozwiązać niespodziewany problem, o którym użytkownik nie miał nawet pojęcia, ofiara musi zainstalować fałszywą aplikację, a żeby zagwarantować sobie pobranie oferowanej aplikacji, Android.Click.95 wyświetla fałszywą stronę www co 2 minuty, czyniąc normalne użytkowanie urządzenia praktycznie niemożliwym.

Jeśli użytkownik zdecyduje się na pobranie złośliwej aplikacji, to jest przekierowywany do sklepu Google Play do sekcji, w której znajduje się ta aplikacja. Za każde pobranie oszuści otrzymują udział z zysków, zgodnie z postanowieniami umowy partnerskiej (umowy o świadczenie reklamy). Wyjaśnia to, dlaczego Android.Click.95 jest tak bardzo rozpowszechniony — cyberprzestępcy próbują z tych pobrań osiągnąć tak duży zysk, jak to tylko możliwe.

Doctor Web zaleca użytkownikom Androida zachowanie wzmożonej ostrożności i nieinstalowanie podejrzanych aplikacji, nawet jeśli są one dystrybuowane poprzez Google Play. Antywirusy Dr.Web dla Androida z powodzeniem wykrywają i usuwają trojana Android.Click.95 i tym samym ten złośliwy program nie stanowi zagrożenia dla użytkowników Dr.Web.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: