eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Jak przestępcy wyłudzają pieniądze w sieci

Jak przestępcy wyłudzają pieniądze w sieci

2021-08-19 09:09

Jak przestępcy wyłudzają pieniądze w sieci

Jak przestępcy wyłudzają pieniądze w sieci © Andrea Danti - Fotolia.com

Dziś używając sieci i aplikacji, znajdujemy się w przeróżnych miejscach - cyberprzestępcy od razu wykorzystali tę sytuację. Strach przed pandemią stworzył okazję do ataków socjotechnicznych, które w coraz większym stopniu koncentrowały się na wyłudzeniach.

Przeczytaj także: Panda: złośliwe oprogramowanie 2008

VMware opublikowało raport dotyczący zagrożeń, bazujący na obserwacji milionów segmentów sieci od lipca 2020 do grudnia 2020. Pozwala on specjalistom ds. bezpieczeństwa lepiej zrozumieć zagrożenia. Z raportu wynika, że często celowano w duże organizacje i ich rozproszonych pracowników. Ponadto, nastąpił nawrót exploitów ukierunkowanych na słabo zabezpieczony sprzęt.

Pierwsza zasada: nie dać się wykryć


Pierwszym celem cyberprzestępców jest uniknięcie wykrycia. Według MITRE ATT&CK® najczęściej spotykaną taktyką jest przemyślane omijanie obrony, następnie realizowanie celów i eksploracja. Złoczyńcy są coraz zuchwalsi - np. częściej wykorzystują do ataku rzadkie lub nietypowe typy plików. Wszystko po to, by ograniczyć prawdopodobieństwo dekonspiracji przez i tak nieefektywne zabezpieczenia.

Istotne dla włamywacza jest przetrwanie w zaatakowanym środowisku poprzez tworzenie złośliwych artefaktów (np. skróty do nieistniejących plików, zmiany w rejestrze). Umożliwia to rozpoczęcie przechwytywania procesów systemowych i zasobów sieciowych, aby znaleźć się na jak najlepszej pozycji przed wysunięciem żądań.

Atak za pomocą e-maila żyje i ma się dobrze


Poczta elektroniczna jest nadal najpopularniejszym kanałem ataku wykorzystywanym w celu uzyskania pierwszego dostępu. Analiza wykazała, że ponad 4% wszystkich analizowanych e-maili skierowanych do przedsiębiorstw zawierało niebezpieczny składnik. Autorzy złośliwych wiadomości są sprytni i nieustannie opracowują nowe sposoby oszustw, choć większość cyberprzestępców dalej korzysta ze starych, sprawdzonych sposobów: to fałszywe załączniki, odsyłacze i nakłanianie do wykonania transakcji. Ponad połowa wszystkich przeanalizowanych niebezpiecznych plików została dostarczona za pośrednictwem archiwum ZIP.

Zabezpieczenia perymetryczne, takie jak oprogramowanie antywirusowe i antyphishingowe, nie są skuteczne w walce z zaawansowanymi zagrożeniami opartymi na poczcie elektronicznej, dlatego przewiduje się, że cyberprzestępcy nadal będą wykorzystywać ten kanał jako źródło ataku. Z analiz FBI wynika, że na przestrzeni ostatnich 5 lat aż 12-krotnie wzrosła liczba ataków wykorzystujących nasze skrzynki e-mail.

Wykorzystanie zdalnego pulpitu


Zdalne pulpity są niezbędnym elementem dla większości firm, jednocześnie często i one znajdują się również na celowniku. Co więcej, pandemia sprawiła, że znacznie wzrosła ich popularność. Ponad 75% zaobserwowanych przypadków horyzontalnego rozprzestrzeniania się w infrastrukturze zostało przeprowadzonych przy użyciu Remote Desktop Protocol - często z wykorzystaniem skradzionych danych uwierzytelniających. Na ogół ofiary są zachęcane do instalacji dodatkowego oprogramowania, które z czasem może rozprzestrzenić się na inne urządzenia w sieci.

Chociaż rozprzestrzenić można na kilka sposobów, to logowanie do urządzeń za pomocą Remote Desktop Protocol z wykorzystaniem wykradzionych (często metodą brute-force), niestety prostych, tekstowych haseł i aktywnych kont jest nadal najczęstszą techniką. Dlatego czasem lepszym rozwiązaniem jest zapewnienie dostępu pracownikom do wszystkich niezbędnych zasobów za pomocą usługi VPN (virtual private network).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: