eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w finansach: eksperci w cenie

Praca w finansach: eksperci w cenie

2015-01-20 11:59

Praca w finansach: eksperci w cenie

Wzrasta znaczenie specjalistów wśród personelu finansowego © apops - Fotolia.com

Specjalistyczna wiedza i umiejętności - tego obecnie małe i średnie przedsiębiorstwa oczekują od pracowników działów finansowych - wynika z badania zrealizowanego przez firmę doradztwa personalnego Michael Page. Mamy zatem do czynienia z dość znaczącą zmianą potrzeb pracodawców, ponieważ do niedawna najbardziej liczyli się raczej finansiści z szeroką wiedzą ogólną.

Przeczytaj także: Jak miewa się rynek pracy w sektorze finansowym

Ostatnia lata nie charakteryzowały się dobrą koniunkturą na rynku pracy specjalistów do spraw finansowych. Na specjalizację w finansach decydowało się wówczas mniej osób, w następstwie czego liczba ekspertów z poszczególnych dziedzin finansów okazuje się obecnie niewystarczająca. W największym stopniu odczuwają to przedsiębiorstwa. Okazuje się bowiem, że kurczące się rynki zbytu oraz pogłębione ryzyko działalności gospodarczej spowodowały wzrost popytu na pracowników o wąskich specjalizacjach, legitymujących się fachową wiedzą finansową. Tak przynajmniej wynika z odpowiedzi to 51,4 proc. CFO - uczestników badania „Globalny Barometr Dyrektorów Finansowych”, zrealizowanego przez międzynarodową firmę doradztwa personalnego Michael Page.

Problemy z rekrutacją specjalistów do działów finansów


„Według danych z Barometru, obecnie aż 81 proc. dyrektorów finansowych w Polsce i 65,9 proc. na świecie ma trudności w znalezieniu odpowiednich kandydatów do swoich zespołów. Biorąc pod uwagę różnice branżowe, największy optymizm panuje w sektorze energetycznym, gdzie 66,7 proc. respondentów z Polski nie ma problemów z rekrutacją. Najtrudniejszą sytuację ze znalezieniem specjalistów finansowych odnotowują natomiast CFO pracujący w branżach takich, jak: dobra konsumenckie, bankowość oraz telekomunikacja” - mówi Paweł Wierzbicki, Dyrektor w Michael Page
Interesujący może być fakt, że starsi respondenci radzą sobie lepiej z procesem rekrutacji. 33,3 proc. polskich dyrektorów finansowych powyżej 50 roku życia deklaruje, że pozyskiwanie nowych talentów jest dla nich łatwym zadaniem. Istotne znaczenie w tym zakresie mają także różnice występujące pomiędzy poszczególnymi regionami na świecie. Najlepsze perspektywy na znalezienie odpowiednich osób do działów finansowych istnieją w regionie Azji i Pacyfiku, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, najgorsze w Ameryce Łacińskiej.

fot. apops - Fotolia.com

Wzrasta znaczenie specjalistów wśród personelu finansowego

Według danych Michael Page, 6 na 10 polskich CFO aktywnie poszukuje ekspertów finansowych, którzy mogliby przejąć od nich kluczowe zadania.


Kto jest poszukiwany?


Według danych Michael Page, 6 na 10 polskich CFO aktywnie poszukuje ekspertów finansowych, którzy mogliby przejąć od nich kluczowe zadania. Co istotne dla pracowników 95 proc. nowo tworzonych w tym celu stanowisk dotyczy stałego zatrudnienia. Najczęściej potrzebni są pracownicy: kontrolingu (31,1 proc. w Polsce i 24,9 proc. na świecie), księgowości (19,4 proc. w Polsce i 23 proc. na świecie) i planowania finansów oraz analizy (17,5 proc. w Polsce i 19,8 proc. na świecie). Mniej nowych stanowisk powstaje w obszarach: zarządzania płynnością (7,8 proc. w Polsce i 8,5 proc. na świecie), zarządzania finansami (5 proc. w Polsce i 7,7 proc. na świecie), czy podatków (po 4 proc. w Polsce i na świecie).

Wielkość firmy też ma znaczenie


„Interesującym zjawiskiem jest także zróżnicowanie potrzeb dotyczących kwalifikacji pracowników w zależności od wielkości firmy. Większe przedsiębiorstwa, ze względu na wysoką dynamikę zmian wewnętrznych, poszukują liderów z doświadczeniem w zarządzaniu efektywnością i wprowadzaniu zmian. Z kolei mniejsze firmy wykazują duże zapotrzebowanie na ekspertów posiadających ścisłą wiedzę techniczną w zakresie finansów” – tłumaczy Paweł Wierzbicki.
Pracownicy o ogólnych umiejętnościach są wciąż atrakcyjni dla mikroprzedsiębiorstw, zatrudniających mniej niż 10 pracowników. Uwzględniając czynnik regionalny, warto zauważyć, że podczas gdy przedsiębiorstwa europejskie potrzebują specjalistów finansowych, 36,2 proc. firm z Ameryki Łacińskiej poszukuje osób o bardziej ogólnych kwalifikacjach. Odzwierciedleniem tego trendu jest również niedobór specjalistów finansowych na rynkach pracy w Ameryce Południowej.

Metodyka badania i profil respondenta
Od maja do czerwca 2014 dyrektorzy finansowi z całego świata brali udział w internetowym badaniu pt.: „Globalny Barometr Dyrektorów Finansowych”, które było organizowane przez firmę Michael Page. 2847 respondentów z ponad 70 krajów (w tym 103 polskich dyrektorów finansowych) zwróciło wypełnione ankiety. Wyniki badania zostały zważone w taki sposób, by uwzględnić wielkość rynków, na których działają ankietowani. Badani CFO pracują w różnych sektorach gospodarki i firmach różnych rozmiarów oraz zajmują różne poziomy w hierarchii stanowisk w swoich organizacjach. Poprzednia edycja sondażu ujrzała światło dzienne w 2012 r.

Przeczytaj także: Jest praca w finansach Jest praca w finansach

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: