eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Plany polskich pracodawców X 2014

Plany polskich pracodawców X 2014

2014-12-09 17:28

Plany polskich pracodawców X 2014

Skłonność przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc pracy nieco mniejsza © Rawpixel - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

O pozytywnej prognozie dla krajowej gospodarki jest przekonanych 26 procent pracodawców, co jest wynikiem nieco gorszym od zanotowanego przed trzema miesiącami (28 procent). Optymizm pracodawców nie jest jednak niewidoczny - wręcz przeciwnie - widać go w odniesieniu do kondycji własnej firmy, którą dobrze lub bardzo dobrze ocenia niemal 2/3 respondentów. To niektóre z wniosków płynących z najnowszego sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS.

Przeczytaj także: Plany polskich pracodawców VIII 2014

Mniej optymizmu wśród firm, jednak stagnacja nie zagląda im w oczy


W pierwszej połowie bieżącego roku polscy pracodawcy emanowali optymizmem. Obecnie nastroje są nieco gorsze, a ostudzenie entuzjazmu przedsiębiorców widoczne jest szczególnie w odniesieniu do perspektyw dla gospodarki na kolejne miesiące. Najnowsze doniesienia płynące z cyklicznego raportu „Plany Pracodawców” realizowanego przez Randstad i TNS dowodzą, że polski biznes przestał wierzyć w możliwość wzrostu gospodarczego w nadchodzącym półroczu. Wprawdzie w porównaniu z poprzednim badaniem grupa optymistów zmniejszyła się jedynie o 2 punkty procentowe z 28% do 26%, jednak w stosunku do okresu wiosennego (II kwartał 2014), spadek ten jest już pokaźniejszy i wynosi 11 punktów procentowych.

fot. mat. prasowe

Ocena tempa wzrostu gospodarczego kraju w okresie najbliższych 6 miesięcy

Ponad połowa firm (54%) nie przewiduje zmian sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższego półrocza.


Jak zaznacza jednak Agnieszka Bulik, Dyrektor ds. Prawnych agencji zatrudnienia Randstad obecną sytuację warto jednak obserwować z dłuższej perspektywy czasowej:
„Faktem jest, że wiosenna euforia przedsiębiorców minęła i wróciliśmy do poziomu gospodarczego optymizmu sprzed roku. Należy jednak zauważyć, że wskazania te nadal są znacznie wyższe niż jeszcze w tym samym okresie roku przed dwoma laty – kiedy to jedynie 8% badanych firm spodziewało się poprawy sytuacji makroekonomicznej, a w 2011 roku było to też tylko 11%. Ciągle jesteśmy w dużo lepszej sytuacji i obecne, nieco słabsze wyniki badania powinniśmy traktować jako przejaw sezonowego, powtarzającego się co roku ochłodzenia nastrojów przedsiębiorców.”

Badani przedsiębiorcy są w tym obszarze generalnie zgodni, choć z perspektywy regionalnej wyraźnie więcej przekonania o zbliżającej się poprawie sytuacji mają firmy z północy kraju (34%). Z perspektywy branżowej najwięcej optymizmu mają firmy obszaru handlu i napraw (29%) oraz transportu, gospodarki magazynowej i łączności (29%).

fot. mat. prasowe

Ocena aktualnej sytuacji finansowej firmy

Większość badanych firm ocenia swoją sytuację finansową jako przynajmniej dobrą (62%).


Jak podkreśla Agnieszka Bulik: „Co ważne, niezależnie od oceny prognoz dla gospodarki, ocena sytuacji finansowej firm pozostaje niezmiennie bardzo wysoka i blisko dwie trzecie badanych firm ocenia swoją własną sytuację finansową, jako co najmniej dobrą.”

Nowe miejsca pracy – nieco mniej zapału niż latem, ale nadal dużo lepiej niż rok temu


Opisane wyhamowanie entuzjazmu przedsiębiorców odnośnie spodziewanej poprawy sytuacji gospodarczej przekłada się na obszar zatrudnienia w firmach. W stosunku do poprzedniego kwartału, w którym plany zwiększania zatrudnienia były najwyższe od czterech lat (29%), ambicje firm przygasły i otwarcie nowych etatów planuje obecnie o 3 punkty procentowe mniej firm (26%). Warto jednak zauważyć, że w długookresowej perspektywie nadal wyniki te wskazują na dużo większą niż w ubiegłych latach skłonność przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc pracy. W tym samym okresie roku 2013 deklaracje takie podawało jedynie 19% badanych firm, a w 2012 roku 15%.

fot. mat. prasowe

Planowane zmiany poziomu zatrudnienia w firmach w okresie nadchodzących 6 miesięcy

W ciągu nadchodzących 6 miesięcy jedna czwarta firm (26%) planuje zwiększyć zatrudnienie.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: