eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Plany polskich pracodawców VIII 2014

Plany polskich pracodawców VIII 2014

2014-09-10 17:01

Plany polskich pracodawców VIII 2014

Coraz więcej firm przewiduje stagnację © shefkate - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Pozytywne nastroje polskich pracodawców nieco osłabły - o rychłej poprawie sytuacji gospodarczej przekonanych jest 37 procent przebadanych na potrzeby najnowszej edycji sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS OBOP. W porównaniu do ubiegłego kwartału liczba optymistów skurczyła się aż o 9 procent. Nie oznacza to jednak, że jest źle. Wręcz przeciwnie - 2/3 respondentów dobrze lub bardzo dobrze ocenia aktualną sytuację finansową swojej firmy, a już 29 procent mówi o zwiększeniu zatrudnienia, co jest najlepszym wynikiem w całej, pięcioletniej historii badania. Niestety w wynagrodzeniach bez zmian - na podwyżki mogą liczyć tylko nieliczni.

Przeczytaj także: Najlepsi przedsiębiorcy zwiększają zatrudnienie

Zadyszka gospodarczego optymizmu?


Po bardzo mocnym początku roku, kiedy to więcej niż co trzeci (37%) badany przedsiębiorca zakładał wzrost gospodarczy, u progu jesieni nastąpił zasadniczy spadek optymizmu. Najnowsza edycja sondażu „Plany Pracodawców” realizowana przez Instytut Badawczy Randstad i TNS pokazuje, że obecnie dalszej poprawy sytuacji gospodarczej spodziewa się już znacznie mniej, bo 28% z badanych 1000 przedsiębiorców. Umacnia się jednocześnie grupa firm, których przedstawiciele przewidują w nadchodzącym półroczu stagnację (47%). Największy spadek optymizmu zanotowano we wschodniej i centralnej części kraju.

fot. mat. prasowe

Ocena tempa wzrostu gospodarczego w okresie najbliższych 6 miesięcy

Nieco ponad jedna czwarta badanych firm przewiduje w nadchodzącym półroczu wzrost gospodarczy (28%). Taką sytuację istotnie częściej przewidują firmy zatrudniające przynajmniej 250 pracowników (33%).


„Na pogorszenie optymizmu przedsiębiorców niewątpliwie ma wpływ sytuacja na Ukrainie i rosyjskie sankcje. Przed rozwojem konfliktu perspektywy wzrostu gospodarki w opinii ekspertów były bardzo pozytywne, a teraz Ci sami eksperci rewidują swoje oceny. Doniesienia płynące z mediów mają wpływ na nastroje Polaków i ten efekt widzimy właśnie w badaniu” – tłumaczy Kajetan Słonina, dyrektor zarządzający agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad.

Niezależnie od oceny przyszłości makroekonomicznej kraju nie słabną jednak bieżące wyniki firm. Niezmiennie 2/3 badanych przedsiębiorców potwierdza, że aktualna sytuacja finansowa ich firm jest dobra lub bardzo dobra. Z perspektywy ogółu rynku interesujące jest, że najczęściej pozytywnie sytuację finansową oceniają przedstawiciele firm zajmujących się pośrednictwem finansowym (82%). Jedynie 8% badanych firm opisuje swój status jako zły lub bardzo zły.

fot. mat. prasowe

Ocena aktualnej sytuacji finansowej firmy

62% przedsiębiorców ocenia aktualną sytuację finansową swojej firmy jako dobrą lub bardzo dobrą.


Plany zatrudnienia - bez rewolucji, ale najwyższe w historii badania


Pozytywna kondycja firm przekłada się na poprawę planów co do zatrudnienia. Obecnie już 29% z 1000 badanych firm przyznało, że w nadchodzącym półroczu będzie zwiększać zatrudnienie. Jest to wzrost o 3 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego kwartału, a zarazem najwyższe wskazanie w blisko pięcioletniej historii badania.

Najczęściej zwiększenie zatrudnienia jest przewidywane przez firmy większe, liczące przynajmniej 250 pracowników (34%). Skłonność do powiększania kadr spada wraz ze spadkiem liczby aktualnie zatrudnionych.

fot. mat. prasowe

Zmiany poziomu zatrudnienia - kolejne 6 miesięcy

Większość firm charakteryzuje zachowawczość podejścia, jeżeli chodzi o planowany poziom zatrudnienia w najbliższym półroczu – 58% badanych przedsiębiorstw deklaruje pozostawienie zatrudnienia na tym samym poziomie.


Kajetan Słonina podkreśla: „Wyniki naszego najnowszego badania wskazują, że mimo wyraźnego osłabienia optymizmu wobec kondycji gospodarki odsetek pracodawców planujących podwyższenie poziomu zatrudnienia wzrasta, utrzymując dobry trend z pierwszej połowy roku. Nie są to radykalne wzrosty oraz dotyczą mniej niż co trzeciego badanego przedsiębiorstwa, ale z pewnością mamy do czynienia z konsekwentną poprawą sytuacji na rynku pracy. Kolejne miesiące pokażą, czy sytuacja ogólnoeuropejska wpłynie na nasz rynek bardziej odczuwalnie, wyhamowując bieżącą korzystną tendencję.”

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: