eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Handel światowy ulega transformacji

Handel światowy ulega transformacji

2013-06-14 00:36

Handel światowy ulega transformacji

Handel światowy ulega transformacji © M.studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z badania przeprowadzonego przez Euler Hermes, światowego lidera w dziedzinie ubezpieczeń należności, informacji gospodarczej i windykacji biznesowej wynika, że globalny handel ulega fundamentalnej transformacji. Zmieniają się powoli także kierunki polskiego eksportu – może jeszcze nie na najbardziej dynamiczne rynki azjatyckie czy afrykańskie, ale także nasz region ma wciąż duży potencjał rozwoju (w latach 2000-2015 obroty handlowe w nim wzrosną o 453%).

Przeczytaj także: Handel międzynarodowy zmienia kształt

  • Spośród 10 krajów o największym potencjale wzrostu popytu do 2015 r. pierwsze miejsce zajmują Chiny (+10%); Afrykę reprezentują: Angola (piąte miejsce) i Nigeria (szósta pozycja).
  • Według prognoz do 2015 r. obserwować będziemy sprzeczne trendy popytu w poszczególnych sektorach. Dodatkowy popyt importowy stworzy potencjał wzrostu w sektorze chemicznym (391 mld USD, 299,5 mld EUR) i motoryzacyjnym (169 mld USD, 129,5 mld EUR).
  • W latach 2000-2015 trwać będzie wewnątrzstrefowy (w ramach poszczególnych regionów) wzrost handlu, w szczególności w krajach Europy Wschodniej (+453%) i ASEAN (+450%).
  • Globalny handel wzrośnie o 7% w 2013 r. i o 11% w 2014 r. (+4,1% i + 5,9% w ujęciu realnym) i nadal napędzać będzie wzrost gospodarczy. Azjatyckie gospodarki wschodzące w dalszym ciągu będą się szybko rozwijać.

– Handel globalny, jako główny napęd gospodarki globalnej, powinien wzrosnąć o 4,1% w 2013 r. w ujęciu realnym (w porównaniu z wzrostem PKB o 2,5%) i o 5,9% w roku 2014 (wzrost PKB o 3,2%) – wyjaśnia Ludovic Subran, główny ekonomista Euler Hermes. – Niemniej jednak na poziomie regionalnym i sektorowym da się zauważyć widoczne różnice. Po okresie „pełnej globalizacji” widzimy obecnie przesunięcie nacisku na silniejszą regionalizację oraz pojawienie się nowych rodzajów ryzyka.

Wagę handlu jako źródła dobrobytu podkreśla niemal 240 regionalnych umów handlowych zawartych od 1990 r. Ponadto gospodarki wschodzące korzystają obecnie dwa razy bardziej niż gospodarki rozwinięte na polityce swobodnej wymiany handlowej – szczególnie przy podpisywaniu umów handlowych. Trendy na poziomie sektorowym również wykazują rosnące zróżnicowanie – producenci sprzętu komputerowego generują siedem razy większą sprzedaż eksportową niż przedsiębiorstwa rolno-spożywcze.

fot. M.studio - Fotolia.com

Handel światowy ulega transformacji

Globalny handel ulega fundamentalnej transformacji. Zmieniają się powoli także kierunki polskiego eksportu – może jeszcze nie na najbardziej dynamiczne rynki azjatyckie czy afrykańskie, ale także nasz region ma wciąż duży potencjał rozwoju.


Regionalizacja – nowe zależności regionalne, nowe ryzyka sektorowe

Powiązania handlowe między regionami w dalszym ciągu się umacniają. Niemniej jednak zachodzi stopniowe przeniesienie środka ciężkości w zakresie zależności handlowych między gospodarkami rozwiniętymi a wschodzącymi.

– Mimo że ponad połowa handlu gospodarek wschodzących nadal prowadzona jest z krajami rozwiniętymi, poziom zależności znacznie się zmniejszył i w latach 2001-2011 spadł o 12 punktów – zaznacza Subran. – W tym samym czasie handel wewnątrzregionalny między gospodarkami wschodzącymi zwiększył się o 19%, a między krajami rozwiniętymi o 7%. Temu gwałtownemu wzrostowi regionalnemu towarzyszą jednak nowe ograniczenia – szczególnie polityczne – w tym rosnąca liczba działań protekcjonistycznych, które zagrażają łańcuchom dostaw.

Ponowna regionalizacja handlu jest również widoczna w wiodących sektorach, które uległy już globalizacji, chociaż warto podkreślić specjalne okoliczności i ograniczenia w niektórych sektorach.

fot. mat. prasowe

Prognozy rozwoju importu 2012-2015

Spośród 10 krajów o największym potencjale wzrostu popytu do 2015 r. pierwsze miejsce zajmują Chiny (+10%); Afrykę reprezentują: Angola (piąte miejsce) i Nigeria (szósta pozycja).


Przeczytaj także: Polski handel przed wzrostami Polski handel przed wzrostami

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: