eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Handel światowy wyhamowuje

Handel światowy wyhamowuje

2011-12-02 13:50

Handel światowy wyhamowuje

Indeks światowych przepływów handlowych Capgemini Consulting © fot. mat. prasowe

Capgemini Consulting - marka Grupy Capgemini doradzająca w zakresie transformacji i globalnych strategii ogłosiła dane najnowszego badania Global Trade Flow Index. Analiza Capgemini Consulting pokazuje w ujęciu kwartalnym nieznaczny spadek w globalnym handlu w trzecim kwartale 2011 roku (1,3 procent), co wskazuje na tendencję spadkową w globalnym handlu, ciężko doświadczanym przez osłabioną gospodarkę amerykańską i kryzys zadłużenia w strefie euro. W tym samym czasie konsumpcja krajowa na całym świecie nadal rośnie, o 7,6 procent liczone między trzecim kwartałem 2010 i trzecim kwartałem 2011, co sugeruje, że lokalne produkty i usługi są coraz bardziej uprzywilejowane względem importowanych.

Przeczytaj także: Czy gospodarka Chin daje nadzieje na lepsze jutro światowego handlu?

Global Trade Flow Index firmy Capgemini Consulting śledzi handel towarami i usługami w ujęciu kwartalnym na podstawie analizy parametrów z najnowszych, oficjalnie dostępnych danych (związanych z importem i eksportem towarów i usług) z 23 krajów – największych pod względem handlu światowego. Indeks wskazuje rosnącą przepaść pomiędzy poziomami handlu na rynkach dojrzałych i wschodzących oraz spowolnienie importu i wzrost eksportu mające wpływ na wszystkie kraje grupy G7. Poziom handlu w Europie, mocno dotknięty przez kryzys zadłużenia w strefie euro i ograniczony przez umocnioną wspólną walutę, spadł o 2 procent w trzecim kwartale 2011. Podobnie, poziom handlu Stanów Zjednoczonych zmniejszył się również o 2 procent w ujęciu kwartalnym. Słaby dolar prowadzi nie tylko do spadku wzrostu na zagranicznych rynkach, ale również do wzrostu cen surowców oraz zmniejszenia konsumpcji krajowej. W Japonii nastąpił spadek poziomu handlu o 1,6 procent w trzecim kwartale 2011, ale po spadku 5,7 procent w drugim kwartale 2011, co sugeruje z kolei ożywienie na rynku japońskim po skutkach trzęsienia ziemi i tsunami w tym roku.

Dla porównania poziom handlu na rynkach wschodzących w Indiach i Chinach jest bardziej stabilny, notowany wzrost to 1,2 procent i 0,4 procent w ujęciu kwartalnym. Podobnie Rosja zanotowała tylko nieznaczny spadek poziomu handlu o 0,26 procent. Ogólnie, PKB w krajach BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) nadal rośnie i wzrósł pomiędzy 2,7 i 3,5 procent w trzecim kwartale 2011 r. Nie jest to jednak odzwierciedlone w badaniu Global Trade Flow Index, które wykazuje, że eksport do rynków dojrzałych tylko spada. Sugeruje to, że import do tych regionów został w dużym stopniu zastąpiony lokalnie wytwarzanymi produktami i usługami.

“Ze względu na szczególnie trudny klimat gospodarczy, widzimy niewielki spadek w globalnym handlu w tym kwartale", powiedział Roy Lenders, Vice Prezydent Zarządzania Łańcuchem Dostaw w Capgemini Consulting. „Jednakże, wzrost poziomu PKB na rynkach BRIC nie prowadzi do wzrostu handlu światowego, co sugeruje, że korzyści ze wzrostu gospodarczego odnotowują przede wszystkim firmy działające lokalnie. Firmy, które chcą korzystać ze wzrostu gospodarczego w krajach BRIC, powinny wybrać działania lokalne, jako preferowane podejście do rynku.”

Wybiegając w przyszłość do czwartego kwartału 2011 r., spodziewamy się wzrostu światowych przepływów handlowych – napędzanych tradycyjnie głównie pod koniec roku sezonowym ożywieniem ze względu na święta. Jednak inflacja, wywołana wysokimi cenami żywności i niestabilnymi rynkami surowców jest kluczowym ryzykiem zarówno dla rynków wschodzących jak i dojrzałych. Trwający brak równowagi fiskalnej w USA również napędza ryzyko powstania niestabilności na rynkach finansowych, chociaż największe zagrożenie dla ogólnej perspektywy globalnego biznesu nadal stanowi kryzys zadłużenia w strefie euro.

fot. mat. prasowe

Indeks światowych przepływów handlowych Capgemini Consulting

Indeks światowych przepływów handlowych Capgemini Consulting


Informacje o badaniu
Zestawienie Consulting Global Trade Flow Index jest przygotowywane dla 23 krajów o największym udziale w handlu światowym poprzez oszacowanie zmian pozycji konkurencyjnej każdego kraju z osobna. Dane z 3 kwartału 2011 oparte są na szacunkach zaś dane z drugiego bazują na oficjalnych danych rządowych. Najnowsza wersja Indeksu dotyczy okresu od lipca do września 2011 roku. W Indeksie analizuje się cztery wskaźniki częściowe dla każdego kraju: Łączne obroty handlowe z uwzględnieniem zarówno importu, jak i eksportu/Wzrost handlu w ujęciu kwartalnym/Rynki zagraniczne dla towarów produkowanych w kraju/Rynek krajowy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: