eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Handel światowy zależy od Chin i USA

Handel światowy zależy od Chin i USA

2018-10-22 10:16

Handel światowy zależy od Chin i USA

Handel światowy zależy od Chin i USA © Cybrain - Fotolia.com

Jaka przyszłość czeka handel światowy? Do 2020 roku może on zmniejszyć się aż o połowę - ostrzegają ekonomiści działu badań Euler Hermes. Taki scenariusz może doczekać się realizacji w przypadku, gdy Stany Zjednoczone i Chiny nie zdołają wypracować porozumienia w sprawie zahamowania wzrostu taryf importowych.

Przeczytaj także: Światowy handel walczy z wahaniami podaży i popytu

W odwecie na wprowadzoną w USA 10-procentową taryfę celną na import z Państwa Środka w wysokości 200 mld USD, Chiny wprowadziły cło na amerykańskie towary o wartości 60 mld USD. Co więcej, jeżeli przed 2019 roku obie strony nie zdołają dojść do porozumienia, amerykańskie taryfy celne na chińskie towary mogą poszybować do 25%. Co stanie się w takim przypadku? Zdaniem Euler Hermes, realizacja takiego scenariusza oznaczać może wyhamowanie światowego handlu z obecnych 4% r/r do 2% r/r w 2020 r.

Dziś przeciętna amerykańska taryfa importowa sięga już 5,2%, co jest najwyższym poziomem od lat 80-tych, w porównaniu do średnio 3,5% stawki obowiązującej przed ostatnimi zmianami w taryfach.

Światowy handel: miękkie lądowanie wywołane protekcjonizmem i niepewnością


Zagrożenie protekcjonizmem już teraz wywiera swój wpływ, ponieważ zaawansowane wskaźniki potwierdzają spowolnienie światowego handlu. Nowe zamówienia eksportowe w USA, UE i Chinach uległy zmniejszeniu i zbliżają się do średniej z lat 2012-2016. Jednak pomimo protekcjonistycznych przeciwności globalny popyt prawdopodobnie utrzyma się na wysokim poziomie, o czym świadczy m.in. stopa bezrobocia na świecie, która w 2018 r. osiągnęła rekordowo niski poziom.

fot. Cybrain - Fotolia.com

Handel światowy zależy od Chin i USA

Wzrost światowej wymiany handlowej może spaść o 50%, jeśli Stanom Zjednoczonym i Chinom nie uda się rozwiązać kwestii celnych.


"Mimo iż w użyciu jest zwrot 'wojna handlowa', obecną sytuację postrzegamy raczej jako 'waśń handlową'. Naszym zdaniem scenariusz 'wojny handlowej' obejmowałby cła na towary chińskie o wartości 500 mld USD. To z kolei w doprowadziłoby do zmniejszenia światowej wymiany handlowej o 6 punktów procentowych i obniżenia wzrostu światowego PKB o 1,5 punktu procentowego. Jednak szansa zaistnienia takiej sytuacji jest minimalna – biorąc pod uwagę, jak ewidentnie szkodliwy byłby jego wpływ na gospodarkę światową, prawdopodobieństwo wystąpienia takiego scenariusza wynosi jedynie 5% " – mówi Ludovic Subran, główny ekonomista w Euler Hermes.

"Co ciekawe, handel światowy ma się dobrze po wzroście o około pięć procent w ubiegłym roku. Jak na razie przeważa to tłumiące skutki nowych środków protekcjonistycznych stosowanych przez największe światowe gospodarki. Możemy jednak zaobserwować wzrost ryzyka (braku) płatności na całym świecie, jeśli zostaną nałożone kolejne podwyżki taryf celnych" – konkluduje Ludovic Subran.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: