eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetwarzanie w chmurze zdominuje ruch sieciowy

Przetwarzanie w chmurze zdominuje ruch sieciowy

2011-12-03 00:10

W opublikowanym właśnie pierwszym raporcie Cisco Global Cloud Index (2010 - 2015) Cisco szacuje, że globalny ruch dotyczący przetwarzania w chmurze wzrośnie 12-krotnie - ze 130 eksabajtów rocznie w 2010 r. do 1,6 zetabajta rocznie w 2015 r. (roczna stopa wzrostu CAGR będzie wynosić 66%).

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo IT w chmurze

Jeden zetabajt jest równoważny sekstylionowi bajtów lub trylionowi gigabajtów. 1,6 zetabajta jest równoważne na przykład około:
  • 22 trylionom godzin strumieniowej transmisji muzyki
  • 5 trylionom godzin konferencji biznesowych z użyciem kamer internetowych
  • 1,6 tryliona godzin strumieniowej transmisji wideo (HD)

Przetwarzanie w chmurze jest najszybciej rosnącym segmentem ruchu związanego z centrami przetwarzania danych. Wzrośnie on 4-krotnie z 33% CAGR i osiągnie 4,8 zetabajta rocznie w 2015 r. Szacuje się, że poziom przetwarzania w chmurze stanowiącego obecnie 11% ogólnego ruchu związanego z centrami przetwarzania danych wzrośnie do 2015 r. do ponad 33%. Przetwarzanie w chmurze to podstawowy warunek dla rozwoju technologii informatycznych i dostarczania użytkownikom materiałów wideo i treści w różnej formie.

Zdecydowana większość ruchu związanego z centrami przetwarzania danych i przetwarzaniem w chmurze nie jest generowana przez końcowych użytkowników lecz przez same centra i chmurę. Dzieje się tak w związku z szeregiem aktywności w obrębie centrów i chmury, których końcowi użytkownicy nie są nawet świadomi, takich jak np. tworzenie kopii zapasowych czy replikacja. Do roku 2015 75% ruchu generowanego przez centra przetwarzania danych pozostanie obsługiwane w obrębie samych centrów, ponieważ procesy robocze podlegają migracji między różnymi maszynami wirtualnymi, wykonywane są także zadania w tle. 17% całkowitego ruchu wysyłanych jest z centrów przetwarzania danych do końcowego użytkownika, podczas gdy dodatkowe 7% ruchu generowane jest w ramach komunikacji między centrami przetwarzania danych także w związku z takimi działaniami, jak cloud-bursting, replikacja i aktualizacja danych.

Inne ważne informacje zawarte w opracowaniu Cisco Global Cloud Index


Przetwarzanie danych w chmurze będzie stanowić 1/3 całkowitego ruchu związanego z centrami przetwarzania danych
  • Globalnie przetwarzanie danych w chmurze wzrośnie z poziomu zaledwie 11% całkowitego ruchu związanego z centrami przetwarzania danych w 2010 r. (11eksabajtów miesięcznie i 130 eksabajtów rocznie) i wyniesie w 2015 r. ponad 1/3 całkowitego ruchu związanego z centrami przetwarzania danych, co stanowić będzie ok. 34% (137 eksabajtów miesięcznie i 1,6 zetabajta rocznie).
  • Wyższy poziom wirtualizacji i korzyści z ekonomii skali stanowić będą kluczowe czynniki wspomagające transformację przetwarzania w chmurze.

Globalny ruch związany z przetwarzaniem w chmurze rośnie dwa razy szybciej niż ruch centrów przetwarzania danych
  • Przechodzenie na usługi przetwarzania w chmurze powoduje wzrost związanego z tym ruchu w tempie dwukrotnie szybszym w porównaniu z globalnym ruchem centrów przetwarzania danych. W latach 2010-2015 globalny ruch w centrach przetwarzania danych wzrośnie czterokrotnie (wskaźnik wzrostu CAGR na poziomie 33%), podczas gdy globalny ruch w chmurze w tym samym okresie wzrośnie dwunastokrotnie (wskaźnik wzrostu CAGR na poziomie 66%).
  • Centra przetwarzania danych działające w chmurze oferują wyższą wydajność, większą pojemność oraz łatwiejsze zarządzanie niż tradycyjne centra przetwarzania danych. Technologia wirtualizacji pełni rolę najważniejszego katalizatora umożliwiającego konsolidację sprzętu i oprogramowania, szerszy zakres automatyzacji oraz zintegrowane podejście do zabezpieczeń.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: