eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › E-learning a studia tradycyjne

E-learning a studia tradycyjne

2011-12-03 00:15

E-learning a studia tradycyjne

Czy studia w trybie e-learning mogą w przyszłości zastąpić studia tradycyjne? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ponad połowa polskich studentów jest przekonana, że studia w trybie e-learning będą w stanie w przyszłości zastąpić studia tradycyjne. Jednocześnie większość z nich uważa, że dziś polskie szkoły wyższe nie są przygotowane do tego, aby w należyty sposób takie zajęcia prowadzić - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Polish Open University.

Przeczytaj także: E-learning: edukacja na odległość

Różnorodność trybów studiowania oferowanych przez polskie uczelnie jest bardzo duża. Studenci mogą wybierać pomiędzy studiami dziennymi, zaocznymi, wieczorowymi. Rozważając, który system studiowania najlepiej odpowiada potrzebom, warto pamiętać o jeszcze jednej, dodatkowej możliwości oferowanej przez niektóre uczelnie, czyli e-learningu. Czym się charakteryzuje ten system kształcenia?

Najprościej mówiąc e-learning, to nauczanie z wykorzystaniem Internetu lub wewnętrznej sieci komputerowej, które pozwala na ukończenie kursu lub studiów bez konieczności fizycznej obecności w sali wykładowej. Często jest on łączony z elementami tradycyjnego nauczania, tworząc systemy mieszane. Jednak e-learning nie powinien być traktowany jedynie jako uzupełnienie tradycyjnych metod nauczania, gdyż w wielu przypadkach może je z powodzeniem zastępować.

Zdalna edukacja wciąż zyskuje na popularności, szczególnie wśród młodzieży, która najszybciej przyswaja sobie wszelkie nowinki technologiczne. Jest to też narzędzie coraz częściej wykorzystywane przez firmy, które przy pomocy sieci prowadzą szkolenia dla pracowników. Przedsiębiorstwa chętnie korzystają z e-learningu, ponieważ pozwala im na spore oszczędności względem tradycyjnych szkoleń koszty podróży, diet, hoteli, etc. E-learning cieszy się dużą popularnością również na uczelniach wyższych, które tworzą własne systemy kształcenia, należy jednak pamiętać, że e-learning e-learningowi nierówny.

Badanie przeprowadzone na zlecenie Polish Open University sprawdza, jakie jest wyobrażenie polskich studentów na temat zdalnego nauczania. W opinii aż 57,7 proc. ankietowanych studia w trybie e-learning mogą w przyszłości zastąpić studia tradycyjne.

fot. mat. prasowe

Czy studia w trybie e-learning mogą w przyszłości zastąpić studia tradycyjne?

Czy studia w trybie e-learning mogą w przyszłości zastąpić studia tradycyjne?

Wyniki badania pokazują, że polscy studenci mają nowatorskie podejście do studiowania – mówi prof. dr hab. Krzysztof Bartosik Prorektor ds. Dydaktyczno-Naukowych z Polish Open University. Widzą, że tego typu rozwiązania sprawdzają się w innych krajach, więc z równym powodzeniem mogą też funkcjonować w polskiej rzeczywistości. Ciągły i dynamiczny rozwój technologii, coraz szerszy dostęp do Internetu w całym kraju, nie tylko w dużych miastach, a z drugiej strony wysokie koszty wynajmu kwater powodują, że potencjał do rozwoju e-learningu w Polsce jest całkiem spory – dodaje prof. Krzysztof Bartosik.

Wciąż jednak 42 proc. studentów nie jest w stanie wyobrazić sobie, że e-learning mógłby zastąpić w przyszłości tradycyjny system nauczania.Wybór takiej odpowiedzi może wynikać z braku przekonania o skuteczności rozwiązań e-learningowych, co specjalnie nie dziwi, jeśli przyjrzymy się ogólnej jakości nauczania w polskich szkołach wyższych. Zbyt mało jest jeszcze inicjatyw, które w rzetelny sposób popularyzowałyby taką metodę kształcenia i jednocześnie kontrolowałyby standardy i jakość nauczania w e-lerningu. Pamiętajmy, że na dobry system nauki z wykorzystaniem Internetu, czyli e-learning składa się ogromna ilość pracy nie tylko wykładowców, ale także opieki administracyjnej, organizacyjnej, IT. Tylko odważne i zdeterminowane instytucje mogą rzetelnie podjąć się tego ogromnego wysiłku – mówi prof. Krzysztof Bartosik.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: