eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › E-learning: edukacja na odległość

E-learning: edukacja na odległość

2011-05-19 12:26

E-learning: edukacja na odległość

© fot. mat. prasowe

E-learning pełni podobną rolę dla umiejętności oraz wiedzy praktycznej co encyklopedia dla wiedzy hobbystycznej: porządkuje informacyjny bałagan zgodnie z potrzebami osób z niego korzystających oraz dodatkowo pomaga sprawdzić poziom opanowania umiejętności i wiedzy.

Przeczytaj także: E-learning a studia tradycyjne

E-learning to pojęcie dość enigmatyczne, dlatego najczęściej wyobrażamy je sobie jako elektroniczne materiały edukacyjne udostępniane osobom uczącym się lub nauczanym. Nośnikiem tych materiałów mogą być płyty CD i DVD, różnego rodzaju programy, aplikacje i narzędzia internetowe. Pod pojęciem treści należy rozumieć materiały edukacyjne: wiedzę, testy, ćwiczenia, sprawdziany. Treści mogą przybierać formę zaawansowanych technologicznie materiałów dydaktycznych (np. filmów, animacji, prezentacji multimedialnych), ebooków i audiobooków, gier edukacyjnych, e-testów, wideokonferencji, czatów, podcastów, blogów itd.

Przykładowy moduł e-learningu wygląda następująco:

Cel programu – Nabycie umiejętności przygotowania i przeprowadzenia projektu

Lekcja 1 – Wstęp do zarządzania projektami
 • Ekran początkowy (widziany przez użytkownika programu) – Cele lekcji (forma: tekst czytany przez lektora)
 • Ekran 1 – Definicja projektu (forma: tekst czytany przez lektora)
 • Ekran 2 – Definicja zarządzania projektami (forma: tekst czytany przez lektora)
 • Ekran 3 – Typy projektów (forma: tekst czytany przez lektora, otwierające się okienko pop-up z definicją danego typu projektu)
 • Ekran 4 – Cykl życia projektów (forma: animacja obrazująca cykl życia projektu, pop-up z opisem charakteryzującym różne cykle)
 • Ekran 5 – Główne procesy w ramach zarządzania projektami (forma: schemat, tekst, pop-up z opisem danego procesu)
 • Ekran 6 – System zarządzania projektem w firmie (forma: tekst, ikony prezentujące różne programy do zarządzania)
 • Ekran 7 – Kluczowe osoby zaangażowane w projekty (forma: schemat (zdjęcia) z podziałem na role w zespole, pop-up z opisem odpowiedzialności poszczególnych ról)
 • Ekran końcowy – Podsumowanie lekcji 1 (forma: tekst czytany przez lektora)

Lekcja 2 – Przywództwo w zarządzaniu projektami
 • Ekran początkowy – Cele lekcji (forma: tekst czytany przez lektora, przewodnia grafika)
 • Ekran 1 – Lider a kierownik (forma: tekst – opis cech)
 • Ekran 2 – Atrybuty lidera (forma: ćwiczenie)
 • Ekran 3 – Budowanie autorytetu lidera (forma: krótkie filmiki prezentujące złe i dobre praktyki)
 • Ekran końcowy – Podsumowanie lekcji nr 2 (forma: tekst czytany przez lektora)

Korzyści z e-learningu

Przecież to samo dzieje się podczas zwykłych szkoleń – powiesz.

Owszem, ale w e-learningu nie ma trenera podającego ci informacje w czasie kiedy twoje dziecko leży chore w domu lub gdy myślami jesteś przy ważnym projekcie, który trzeba jutro zamknąć. I z drugiej strony – nie musisz czekać na najbliższy termin szkolenia, ponieważ produkty e-learningowe są dostępne przez cały czas. Korzystanie z e-learningu obniża budżet szkoleniowy, eliminując koszty delegacji, honorariów trenerów i koszty logistyki (transport, żywienie, zakwaterowanie). Treść i umiejętności nabywane przez pracowników są standaryzowane, ponieważ na wybór ważnych informacji i sposób przekazania (motywujący lub nudzący) nie ma wpływ żaden trener. Powtarzalność doświadczenia uczenia się jest bardzo wysoka.

Kolejną korzyścią z używania e-learningu jest zmiana mentalności pracowników – odpowiedzialność za przebieg nauki leży po ich stronie, nie po stronie działu HR lub menedżera zespołu. Wszystkie treści są gotowe i czekają, pracownik powinien samodzielnie wybrać szkolenie, zakres potrzebnych informacji i preferowane tempo ich przyswajania. Obserwacja własnych wyników daje motywację do przechodzenia kolejnych lekcji, rozwiązywania i poprawiania testów, a także poszerzania wiedzy na własną rękę lub z wykorzystaniem sesji dodatkowych z trenerem, ściśle dostosowanych do potrzeb i specyfiki pracy danego pracownika.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: