eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Handel światowy ulega transformacji

Handel światowy ulega transformacji

2013-06-14 00:36

Przeczytaj także: Handel międzynarodowy zmienia kształt


Ponadto duża część transakcji na rynkach b. ZSRR nie wiąże się ze sprzedażą bezpośrednią, ale odbywa się za pośrednictwem miejscowych oddziałów polskich firm lub lokalnych, dobrze znających rynek partnerów. Obydwa te czynniki – ostrożne sprawdzanie kontrahentów oraz sprzedaż poprzez znających rynek przedstawicieli przynoszą jak na razie efekty. Wartość (i ilość) należności przekazywanych Euler Hermes Collections do windykacji od eksporterów na rynki krajów Rosji, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, krajów nadbałtyckich nie rośnie, albo rośnie nieznacznie w okresie ostatnich miesięcy. Jednocześnie w ostatnich kwartałach mamy do czynienia ze stałym wzrostem (średnio ponad 30% rocznie) ilości i wartości kierowanych do Euler Hermes Collections zleceń windykacyjnych od firm eksportujących na rynki zachodnioeuropejskie – stwierdza Maciej Harczuk, prezes Euler Hermes Collections

Globalni gracze – przyszłość

W dłuższym horyzoncie czasowym handel między krajami rozwiniętymi prawdopodobnie się zmniejszy, handel między gospodarkami zaawansowanymi i wschodzącymi wzrośnie, a między regionami gospodarek wschodzących zwiększy się znacząco.

– Do 2015 r. przedsiębiorstwa odkryją potencjał wzrostu popytu w wiodących państwach importujących, w których istnieją najlepsze podstawy do osiągnięcia wzrostu – mówi Ludovic Subran. – Swoją dominację podkreśla Azja, zajmując pierwsze cztery miejsca w rankingach Euler Hermes (Chiny, Wietnam, Indonezja, Indie); po niej następują dwa państwa afrykańskie – Angola i Nigeria. Na kolejnych osiemnastu miejscach znajduje się Turcja, Rosja, państwa bliskowschodnie i niektóre państwa południowoamerykańskie – Kolumbia, Peru i Ekwador.

Na poziomie sektorowym w kontekście potencjału importu w okresie kolejnych trzech lat Euler Hermes podkreśla siłę sektora chemicznego (+21%) i motoryzacyjnego (+20%), następnie farmaceutycznego (+15%), rolno-spożywczego (+10%) i komponentów elektronicznych (+9%). – Zmiana w globalnym handlu bez wątpienia wiąże się z tworzeniem nowych szlaków handlowych. To, co kiedyś nazywało się Jedwabnym Szlakiem, to obecnie szlak tabletowy, a w bliskiej przyszłości będzie pewnie szlakiem polimerowo-plastikowym – wyjaśnia Ludovic Subran.

– W ogólnym rozrachunku Euler Hermes szacuje, że globalny potencjał wzrostu handlu wynosi 15%, czyli ok. 820 mld USD (630 mld EUR) dzięki eksportowi w obrębie siedmiu sektorów – podsumowuje Subran. – Można to porównać do powstania gospodarki odpowiadającej wielkością Holandią na przestrzeni zaledwie trzech lat.

Przeczytaj także: Polski handel przed wzrostami Polski handel przed wzrostami

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: