eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Handel światowy ulega transformacji

Handel światowy ulega transformacji

2013-06-14 00:36

Przeczytaj także: Handel międzynarodowy zmienia kształt


  • Sektor rolno-spożywczy – ograniczenia logistyczne i strukturalne. Eksport skupia się na łatwych w transporcie surowcach rolniczych; wewnątrz regionów rozwija się handel przetworzonymi produktami spożywczymi o wyższej wartości dodanej (bliskość, bezpieczeństwo artykułów spożywczych).
  • Sektor motoryzacyjny – ograniczenia wynikające z protekcjonizmu i zwiększonej zależności regionalnej. Przykłady: 80% eksportu meksykańskiego sektora motoryzacyjnego trafia do USA i Kanady; 63% eksportu niemieckiego skierowane jest na rynki pozostałych krajów europejskich.
  • Sektor chemiczny – ograniczenia wynikające z cen surowców. Branża plastiku zależy od wolumenu i cen dostaw ropy naftowej, której 22% pochodzi z Bliskiego Wschodu.
  • Branża farmaceutyczna – koszty rozwojowe i ograniczenia siły nabywczej. Ceny leków opatentowanych ograniczają ich potencjał eksportowy przede wszystkim do krajów rozwijających się, które w perspektywie pięciu-ośmiu lat spodziewają się powstania odpowiednich leków generycznych.
  • Technologie informacyjne i komunikacyjne – ograniczenia wynikające z kosztów i konkurencji. Ceny komponentów elektronicznych w latach 2000-2013 spadły o połowę.

– Sektor komponentów elektronicznych skupiony jest obecnie w Azji, co w widoczny sposób generuje ryzyko o globalnej skali – mówi Didier Mozo, doradca sektorowy Euler Hermes. – Wiele gałęzi gospodarki, jak np. lotnictwo, branża motoryzacyjna, chemiczna, usługowa i stalowa, w krytyczny sposób uzależnione są od komponentów elektronicznych. W scenariuszu katastroficznym całkowite zakłócenie dostaw półprzewodników mogłoby spowodować globalny wstrząs o wartości równiej 32 bln USD (24,5 bln EUR), czyli połowy globalnego PKB.

Polska – eksport zmienia się w pożądanym kierunku?

– W ciągu ostatniego roku zaobserwować można było powolną, ale widoczną zmianę kierunków polskiego eksportu – mówi Maciej Harczuk, prezes Euler Hermes Collections. Udział eksportu do UE spadł w skali roku (dane z I kwartału) o 4% (z 78,2% do 74,2% - dane za GUS), natomiast rósł na rynki rozwijające się – głównie wschodnie (Ukraina, Rosja, Białoruś) oraz w naszym regionie E. Centralnej (Słowacja), ale też powoli coraz bardziej egzotyczne. – Gdyby nie ta zmiana kierunków to w eksporcie mielibyśmy spadek (wartości eksportu w złotówkach) zamiast rachitycznego, ale 1% wzrostu… Rosnąca sprzedaż do krajów rozwijających się oznaczała bowiem wzrost udziału tych rynków w polskim eksporcie o +1,9% do poziomu 9,4%. Równocześnie spadek eksportu miał miejsce w obrotach z Włochami, Holandią, Francją, Czechami, Szwecją, Niemcami oraz w. Brytanią.

– Co ważne – w naszej opinii kraje rozwijające się czy rynki b. ZSRR nie muszą być dużo bardziej ryzykowne niż dotychczasowe, zachodnioeuropejskie rynki zbytu. Mamy tam oczywiście do czynienia z większą arbitralnością decyzji urzędników, z mniejszą przejrzystością i możliwościami egzekucji prawa przez przedsiębiorców z zagranicy… Ale widzimy, że w związku z tym polscy eksporterzy działają rozważnie, biorą pod uwagę wspomniane ryzyko, o czym świadczy 20-30% wzrost w skali roku ilości zamawianych w Euler Hermes Collections raportów handlowych o odbiorcach z tych krajów (dla przykładu w tej chwili dostarczamy polskim eksporterom miesięcznie raporty o ok. 300 firmach z Litwy, podczas gdy na początku ubiegłego roku było to analogicznie ok. 240 raportów miesięcznie).

fot. mat. prasowe

Analiza sektorowa potencjału wzrostu importu 2012-2015

Według prognoz do 2015 r. obserwować będziemy sprzeczne trendy popytu w poszczególnych sektorach. Dodatkowy popyt importowy stworzy potencjał wzrostu w sektorze chemicznym (391 mld USD, 299,5 mld EUR) i motoryzacyjnym (169 mld USD, 129,5 mld EUR).


Przeczytaj także: Polski handel przed wzrostami Polski handel przed wzrostami

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: