eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Protest rolników w mediach europejskich. Gdzie najwięcej publikacji?

Protest rolników w mediach europejskich. Gdzie najwięcej publikacji?

2024-02-16 10:53

Protest rolników w mediach europejskich. Gdzie najwięcej publikacji?

Gdzie najwięcej publikacji o protestach rolników? © Frank Magdelyns z Pixabay

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Protesty rolników zdominowały media europejskie, Najwięcej publikacji pojawiło się w Niemczech, Francji i we Włoszech. Polska znalazła się na czwartym miejscu - wynika z analizy Instytutu Przywództwa.

Przeczytaj także: Główny ekonomista Credit Agricole wygrywa ranking cytowań

Niemcy, Francja i Włochy to kraje, w których rolnicze protesty się rozpoczęły. Tam też ukazało się najwięcej publikacji na ich temat: w Niemczech – 42,3 tys., Francji – 27,9 tys. i we Włoszech – 10,5 tys. W Polsce pojawiło się w mediach prawie 4 tys. wzmianek.
Analizując liczbę publikacji w mediach europejskich na temat protestów rolników, obserwujemy interesujące zjawisko. Po raz pierwszy od wielu lat widzimy protest, który łączy rolników wielu krajów Unii Europejskiej. Skala tego zjawiska może świadczyć o zaniedbaniach przywódców europejskich. Wiele wskazuje na to, że polityczni liderzy w Europie ignorowali sygnały ostrzegawcze i nie podejmowali wystarczających działań, aby rozwiązać problemy sektora rolniczego. Jest to o tyle istotne, że zarówno sam protest jak i problemy związane z tą branżą mają bezpośredni wpływ na życie wszystkich Europejczyków. Z perspektywy przywództwa to także przykład, jak wspólny cel, czy w jakimś sensie wspólna wizja nie tylko mobilizuje, ale jednoczy środowiska, które w normalnych warunkach ze sobą konkurują. To praktyczny przykład, jak działa siła wizji i celu w sytuacji, gdy nie ma jednego lidera całego zjawiska – mówi Piotr Gąsiorowski, prezes Instytutu Przywództwa.
Jak zauważa, duże zainteresowanie tematem protestów rolniczych odnotowano także na portalach internetowych w Stanach Zjednoczonych, gdzie pojawiło się przeszło 3,6 tys. publikacji na temat protestów europejskich rolników.

fot. mat. prasowe

Publikacje na portalach internetowych na temat protestów rolników w Unii Europejskiej

Najwięcej publikacji pojawiło się w Niemczech – 42,3 tys., Francji – 27,9 tys. i we Włoszech – 10,5 tys.


Kluczowa rola mediów


Prezes Instytutu Przywództwa zwraca uwagę na to, że protesty rolników nie są zjawiskiem izolowanym. W każdym z krajów rozpoczęły się w różnym czasie, miały też różną dynamikę, ale dzięki mediom wzajemnie wpływały na siebie i szybko przerodziły się w ogólnoeuropejski ruch. Świadczy to o tym, że wyzwania, z jakimi borykają się rolnicy, są powszechne i mają charakter transgraniczny. Problemy dotyczące cen skupu, warunków produkcji, regulacji czy konkurencji na rynku stały się kwestiami o znaczeniu ponadnarodowym. Doniesienia medialne odegrały kluczową rolę w informowaniu rolników o sytuacji i podjętych działaniach w innych krajach oraz we wzajemnym inspirowaniu się i w organizacji protestów.
Doniesienia medialne przyczyniły się do zwiększenia znaczenia i widoczności protestów, podkreślając ich ponadnarodowy charakter oraz nakłaniając rolników do spojrzenia poza granice własnego kraju. Dzięki temu rolnicy z różnych części Europy dostrzegli wspólne wyzwania, jakie stoją przed sektorem rolniczym i rozpoczęli mobilizację, aby domagać się zmian na szczeblu europejskim. Warto zauważyć, że współczesne media odgrywają rolę nie tylko w przekazywaniu informacji, ale także w kształtowaniu opinii publicznej i mobilizacji społecznej – podsumowuje ekspert.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: