Społeczeństwo informacyjne w Polsce 2011-2012
2012-11-29 13:35
Przeczytaj także: Polska gospodarka internetowa 2011
Elektroniczna administracja publiczna
Korzystanie z e-administracji zapewnia przedsiębiorcom oszczędność czasu poprzez możliwość wypełniania i odsyłania dokumentów drogą on-line oraz pozwala na bieżące śledzenie zmian w przepisach i aktach prawnych umieszczanych na stronach administracji publicznej.
fot. mat. prasowe
Przedsiębiorstwa korzystające z e-administracji wg wielkości klas i celów
W 2011 r. najczęściej przedsiębiorstwa wykorzystywały Internet do kontaktu z administracją w celu odsyłania wypełnionych formularzy (ponad 80% firm), natomiast najrzadziej – do uzyskiwania dokumentów przetargowych i specyfikacji.
W 2011 r. najczęściej przedsiębiorstwa wykorzystywały Internet do kontaktu z administracją w celu odsyłania wypełnionych formularzy (ponad 80% firm), natomiast najrzadziej – do uzyskiwania dokumentów przetargowych i specyfikacji (ponad jedna czwarta podmiotów).
Mobilny dostęp do Internetu wykorzystywany w celach biznesowych
W 2012 r. 41,1% przedsiębiorstw wyposażyło swoich pracowników w urządzenia przenośne umożliwiające mobilny dostęp do Internetu. Najczęściej były one wykorzystywane do pozyskiwania informacji z Internetu (39,4%), uzyskania dostępu do poczty elektronicznej przedsiębiorstwa (36,6%) oraz uzyskania dostępu i modyfikacji dokumentów przedsiębiorstwa (20,5%).
fot. mat. prasowe
Mobilny dostęp do Internetu
W 2012 r. 41,1% przedsiębiorstw wyposażyło swoich pracowników w urządzenia przenośne umożliwiające mobilny dostęp do Internetu.
II. WYKORZYSTANIE TECHNOLOGII INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNYCH W GOSPODARSTWACH DOMOWYCH I WŚRÓD OSÓB INDYWIDUALNYCH
Wyniki prezentuje się według klasy miejsca zamieszkania: DUŻE MIASTA – o liczbie mieszkańców przekraczającej 100 000, MNIEJSZE MIASTA – do 100 000 mieszkańców i OBSZARY WIEJSKIE, a także według stopnia urbanizacji: obszary o WYSOKIM, ŚREDNIM i NISKIM stopniu zurbanizowania.
Wyposażenie gospodarstw domowych w komputery
W 2012 r. ponad 7 na 10 gospodarstw domowych miało w domu przynajmniej jeden komputer. Odsetek gospodarstw wyposażonych w komputery wzrósł w skali roku o 2,1 pkt proc. do 73,4%.
fot. mat. prasowe
Wyposażenie gospodarstw domowych w komputery
W latach 2008-2012 najszybszy wzrost odsetka gospodarstw domowych wyposażonych w komputery obserwowano w grupach charakteryzujących się najniższym poziomem tego wskaźnika.
W zależności od typu gospodarstwa domowego wyposażenie w komputery jest zróżnicowane. Gospodarstwa domowe z dziećmi znacznie częściej posiadały w domu komputer niż gospodarstwa bez dzieci.
W miastach więcej gospodarstw było wyposażonych w komputery, w porównaniu do gospodarstw z terenów wiejskich. Analizując dostęp do komputera pod względem miejsca zamieszkania, największy wzrost odsetka gospodarstw posiadających komputery w stosunku do roku poprzedniego odnotowano w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców (o 4,1 pkt proc. do 79,2%). Na obszarach wysoko zurbanizowanych było więcej gospodarstw domowych, które posiadały komputery (77,5%) niż na obszarach o niskim stopniu urbanizacji (68,8%).
W latach 2008-2012 najszybszy wzrost odsetka gospodarstw domowych wyposażonych w komputery obserwowano w grupach charakteryzujących się najniższym poziomem tego wskaźnika. Wśród gospodarstw domowych bez dzieci wskaźnik wyposażenia w komputery rósł szybciej (średnio o 6,8 pkt proc. rocznie) niż wśród gospodarstw domowych z dziećmi (4,1 pkt proc.). Podobnie, wśród gospodarstw domowych na obszarach wiejskich odsetek gospodarstw posiadających komputer w domu wzrastał znacznie szybciej (średnio 7,1 pkt proc. rocznie) niż wśród gospodarstw w dużych miastach (5,5 pkt proc.) i mniejszych miastach (4,6 pkt proc.).
Dostęp do Internetu
W 2012 r. dostęp do Internetu posiadało 70,5% gospodarstw domowych. Odsetek ten był wyższy o 3,9 pkt proc. niż w poprzednim roku. Był on zróżnicowany w zależności od typu gospodarstwa, klasy i stopnia urbanizacji miejsca zamieszkania. Zdecydowanie częściej dostęp do Internetu w domu posiadały gospodarstwa domowe z dziećmi (91,5%) niż bez dzieci (60,0%). Zarówno w dużych miastach, jak i na obszarach wysoko zurbanizowanych odsetek gospodarstw posiadających dostęp do Internetu kształtował się na podobnym poziomie i wynosił odpowiednio 75,8% i 74,8%.
fot. mat. prasowe
Dostęp do Internetu w gospodarstwach domowych
W 2012 r. dostęp do Internetu posiadało 70,5% gospodarstw domowych. Odsetek ten był wyższy o 3,9 pkt proc. niż w poprzednim roku.

oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)