eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Internauci pod lupą: co interesowało nas w święta?

Internauci pod lupą: co interesowało nas w święta?

2023-04-17 09:28

Internauci pod lupą: co interesowało nas w święta?

Przed świętami szukaliśmy przepisów w sieci © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

PBI oraz Gemius przedstawiają analizę danych z badania Mediapanel, która objęła okres od 1 marca do 10 kwietnia. Jej zasadniczym celem było przyjrzenie się, w jaki sposób Polacy konsumują treści internetowe w okresie okołoświątecznym. Oto, co udało się ustalić.

Przeczytaj także: Mobilny Internet w regionie CEE 2011

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Czy Wielkanoc była dla Polaków okazją do surfowania po internecie?
  • Jak dużą popularnością cieszyły się witryny i aplikacje z kategorii „Praca” i „Edukacja”?
  • Czy podczas Wielkanocy Polacy oddali się gamingowi?

Kulinarna gorączka


Jak wynika z danych, Polacy bardzo chętnie korzystają z kuchennych inspiracji, a przepisów na świąteczny stół szukają online. Strony o tematyce „Kuchnia i gotowanie” przez trzy dni poprzedzające Wielkanoc przeżyły prawdziwe oblężenie. Najwięcej użytkowników odnotowały w piątek, 7 kwietnia (4,8 mln RU), ale w czwartek i sobotę wynik był niewiele niższy (odpowiednio 4,3 i 4,4 mln osób). Skokowy wzrost zainteresowania witrynami o kulinariach widać szczególnie, gdy dane te zestawimy ze średnią dzienną z marca, wynoszącą zaledwie 2,9 mln.

Wyraźnie widać też, że internauci nie tylko licznie odwiedzali strony z przepisami, ale również spędzali na nich wyjątkowo dużo czasu. W Wielki Piątek było to aż 8 minut i 23 sekundy, a w Wielką Sobotę – ponad 6 minut. Dla porównania, średni dzienny ATS w marcu wynosił niecałe 3 minuty.

fot. mat. prasowe

Kuchnia i gotowanie

Polacy bardzo chętnie korzystają z kuchennych inspiracji, a przepisów na świąteczny stół szukają online


Nie czas na pracę i naukę


Podczas gdy strony o gotowaniu cieszyły się wzmożonym zainteresowaniem, witryny i aplikacje z kategorii „Praca” i „Edukacja” mierzyły się z odpływem użytkowników. Zwykłe w weekendy spadki na witrynach poświęconych pracy pogłębiły się i przedłużyły na świąteczny poniedziałek. W okresie 8-10 kwietnia (Wielka Sobota – Poniedziałek Wielkanocny) odwiedzało je średnio 14% internautów mniej niż w analogicznym okresie tydzień wcześniej. Znacznie mocniejszy spadek (o 44%) odnotowaliśmy, jeśli chodzi o czas spędzony na tych stronach.

fot. mat. prasowe

Praca

W Wielkanoc witryny i aplikacje z kategorii „Praca” i „Edukacja” mierzyły się z odpływem użytkowników


Mniejsze zainteresowanie stronami z kategorii „Edukacja”, a więc obejmującymi również dzienniczki elektroniczne, można było zaobserwować już w Wielki Czwartek. Dniem z rekordowo niską liczbą RU była przedświąteczna sobota (4,2 mln), natomiast najmniej czasu na stronach o edukacji internauci spędzili w Wielkanoc (niecałe 5 minut). Dla porównania – średnie wskaźniki RU i ATS dla marca wynoszą w tej kategorii odpowiednio 7,1 mln i 8 minut i 50 sekund).

fot. mat. prasowe

Edukacja

Mniejsze zainteresowanie stronami z kategorii „Edukacja” można było zaobserwować już w Wielki Czwartek.


Skoro nie szkoła, to co?


Druga kategoria, w której w okresie świątecznym dało się zauważyć zwiększoną liczbę użytkowników, to „Gry i serwisy o grach”. Przez cały świąteczny długi weekend, począwszy od czwartku, poziom RU utrzymywał się na wyższym niż marcowa średnia (8,8 mln) poziomie, z rekordową wartością 9,5 mln w Wielkanocny Poniedziałek. W okresie 6-10 kwietnia strony z omawianej kategorii przeglądało średnio dziennie 9,3 mln osób, które spędzały na nich przeciętnie 1 godzinę 20 minut i 14 sekund.

fot. mat. prasowe

Gry i serwisy o grach

Przez cały świąteczny długi weekend, począwszy od czwartku, poziom RU utrzymywał się na wyższym niż marcowa średnia


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: