eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Monitor Rynku Pracy II 2012

Monitor Rynku Pracy II 2012

2012-04-05 11:37

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy XI 2011


Osobiste pragnienie zmiany Polaków utrzymuje się na tym samym poziomie i jest powodem transferów zawodowych u 14% badanych (vs. 14% XI/11 vs 19% VIII/11). Biorąc pod uwagę ten czynnik, nadal jesteśmy daleko w porównaniu do grupy wszystkich badanych krajów, w której ranga osobistego pragnienia zmiany już od jakiegoś czasu nie zmienia się, będąc powodem szukania nowego zatrudnienia u co trzeciego respondenta (30% vs. 29% XI/11 vs. 31% VIII/11).

- Nadal jesteśmy pragmatyczni w naszych wyborach. Stawiamy wymierne wartości, jakimi są lepsze warunki pracy, ponad możliwość realizacji siebie. – komentuje Agnieszka Bulik. – Zważywszy jednak na to, że sytuacja rynkowa nie zmieniła się bardzo w stosunku do poprzedniego roku, utrzymanie się osobistego pragnienia zmiany na tym samym poziomie jest oznaką bardzo optymistyczną.

Czy czujemy się bezpieczniej?

W większości badanych państw odnotowujemy wzrost lub też utrzymanie się na podobnym poziomie odczucia ryzyka utraty pracy. W porównaniu do wyników wcześniejszych kwartałów 2011 r., kolejność zajmowanych dotychczas względem siebie miejsc nie uległa zmianie.

W Polsce liczba badanych dostrzegających duże lub umiarkowane ryzyko utraty pracy w kolejnym półroczu spada (28% II/12 vs. 32% XI/11 vs. 29% VIII/11 vs. 34% V/11 vs. 35 II/11).

Polacy wierzą w znalezienie jakiegokolwiek zatrudnienia w przypadku jego straty. Jednocześnie wzrosła też wiara w znalezienie pracy podobnej do dotychczas wykonywanej (70% vs. 64% XI/11). Na tle pozostałych krajów oceny badanych Polaków nadal są tu dość optymistyczne (wskazania ogółem dla wszystkich krajów prawie nie uległy zmianie od poprzedniego badania i wyniosły odpowiednio 63% i 69% w II/12 vs. 62% i 68% w XI/11 vs. 64% i 69% w VIII/11).

Zachwiana równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym

W ramach 7 fali badania „Monitor Rynku Pracy” spytaliśmy ankietowanych również o rzeczywisty podział pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

Co trzeci spośród polskich respondentów (38%) na pytanie, czy jego pracodawca wymaga od niego stałej dostępności pod mailem lub telefonem, odpowiedział twierdząco. Na tle pozostałych badanych państw sytuacja Polaków nie przedstawia się jednak najgorzej. Największej dyspozycyjności wymaga się od Słowaków (59% respondentów), Turków (57%), Czechów (54%) oraz Holendrów (45%).

fot. mat. prasowe

Równowaga pomiędzy pracą a czasem wolnym

38% badanych Polaków twierdzi, że ich pracodawca wymaga od nich stałej dyspozycyjności


Aż ponad połowa badanych przyznała również, że otrzymuje informacje dotyczące pracy (w postaci maili lub telefonów) również w czasie wolnym od niej oraz na wakacjach. W grupie badanych krajów Polska zajmuje 8. miejsce pod tym względem. Najczęściej z tym stwierdzeniem zgadzali się respondenci z Grecji i Węgier (po 74%).

55% badanych Polaków zadeklarowało, że sprawami „pracowniczymi” zajmuje się również w czasie prywatnym. Na pierwszym miejscu znaleźli się badani z Grecji (66%), Hiszpanii (64%) i Węgier (60%). Najlepiej kwestie pracy i życia prywatnego rozdzielają Belgowie (41%) i Holendrzy (40%).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: