eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Monitor Rynku Pracy II 2012

Monitor Rynku Pracy II 2012

2012-04-05 11:37

Monitor Rynku Pracy II 2012

Rotacje na rynku pracy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Jak pokazują wyniki 7. fali badania opinii pracowników "Monitor Rynku Pracy", wzrósł odsetek polskich respondentów zadowolonych lub bardzo zadowolonych z wykonywanej pracy. W porównaniu do poprzedniej edycji sondażu, z końca ubiegłego roku, znacznie wzrosła też rola lepszych warunków pracy przy podejmowaniu decyzji o zmianie zatrudnienia, spadło natomiast znaczenie niezadowolenia z aktualnego pracodawcy. 38% badanych deklaruje konieczność ciągłej dyspozycyjności dla pracodawcy, a ponad połowa badanych (55%) twierdzi, że sprawy związane z pracą załatwia również w czasie prywatnym.

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy XI 2011

Weselej na wiosnę?

Początek roku przyniósł ze sobą zmianę nastawienia Polaków względem rynku pracy. Przywykliśmy do funkcjonowania w sytuacji przedłużającego się stanu stagnacji pracodawców, zaczynamy się do tej sytuacji przyzwyczajać i nie uzależniać od niej wiary we własne siły. Ma to także wpływ na poprawę naszego samopoczucia.

Odnotowująca wcześniej tendencję spadkową liczba respondentów, którzy w czasie półrocza poprzedzającego badanie zmienili pracę, uległa zatrzymaniu i powoli się stabilizuje. W ciągu ubiegłego roku wskaźnik ten przyjmował kolejno wartości 27,1% w lutym, przez 21% w maju, by w sierpniu ubiegłego roku spaść do 17%, a w listopadzie ubiegłego roku nieco wzrosnąć do poziomu 19,2%. Najnowsze wyniki badania wykazały, że w ostatnim półroczu wskaźnik ten osiągnął wynik 21,1%, tworząc powoli tendencję zwyżkową.

fot. mat. prasowe

Rotacje na rynku pracy

W badanym okresie ponad 1/5 Polaków zmieniła pracę


Choć ten świadczący o rotacji na rynku pracy czynnik nie powrócił do swojej wartości sprzed roku, to Polska znajduje się na najwyższej pozycji. Wyprzedzamy tu respondentów z Wielkiej Brytanii (z wynikiem 20%), Francji (19,6), Hiszpanii (19,4), Włoch (18,5%), Grecji (18%), czy też Niemiec (16,6%).

fot. mat. prasowe

Powody zmiany pracy

Głównym powodem, dla którego Polacy decydują się na zmianę pracy są lepsze warunki zatrudnienia


Z kolei średni odsetek osób, które we wszystkich badanych krajach zmieniły pracę w ciągu pół roku przed badaniem, odnotował wzrost, wynosząc 20% (wobec 17,2%, jakie uzyskał w listopadzie 2011 r.).

Pośród polskich respondentów już od kilku fal badania odnotowujemy także wysoki odsetek zadowolenia z wykonywanej pracy. Najnowsza fala sondażu wykazała nie tylko wzrost tego wskaźnika (68% w lutym 2012 w porównaniu do 63% w listopadzie ubiegłego roku), ale dodatkowo zwiększenie się odsetka osób bardzo zadowolonych z wykonywanej pracy. Po chwilowym spadku pod koniec ubiegłego roku (14% w XI 2011 r.), wzrósł on, wynosząc 18%. Zadowolenie z wykonywanej pracy jest nieco mniejsze w gronie badanych w średnim wieku (45 - 54 lat).

Agnieszka Bulik, Członek Zarządu Randstad, tak komentuje wyniki badania – Wzrost liczby osób, które zmieniają miejsce zatrudnienia w zestawieniu z rosnącym wskaźnikiem zadowolenia z pracy to bardzo dobra oznaka naszego poprawiającego się samopoczucia na rynku pracy. Biorąc pod uwagę, że wcześniej najczęściej wskazywaną przyczyną zmiany zatrudnienia były rotacje zachodzące w firmie, jest to bardzo dobra wiadomość. W najbliższym czasie możemy liczyć dodatkowo na poprawę sytuacji poprzez wzrost liczby prac sezonowych podejmowanych na zasadzie pracy tymczasowej. To dodatkowo poprawi panujące pośród pracowników nastroje.

fot. mat. prasowe

Ocena ryzyka utraty pracy

8% Polaków uważa, że ryzyko utraty pracy jest duże


 

1 2 ... 4

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: