eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Monitor Rynku Pracy II 2012

Monitor Rynku Pracy II 2012

2012-04-05 11:37

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy XI 2011


W porównaniu do poprzedniego okresu, wzrosła też satysfakcja badanych Polaków na tle obserwowanych krajów (pozycja 10. II/12 vs. poz. 14. XI/11 vs. poz.11. VIII/11 vs.poz.10. V/11 vs. poz.7. III/11).

- Mile zaskakuje fakt konsekwentnego wzrostu poczucia satysfakcji Polaków, a także wyniki wskazujące na naszą aktywność w poszukiwaniu pracy. – mówi Monika Zakrzewska, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” –to bardzo budujące wyniki, bo wskazują nie tylko na nasz stan zadowolenia, ale także chęć rozwijania się, poszukiwania lepszych miejsc, które nam ten rozwój umożliwią. Przestajemy bać się zmiany. Coraz mniej jest osób chcących ograniczać swoje życie zawodowe do jednego miejsca zatrudnienia i oczekujących od swojego pracodawcy pracy na umowę o etat. Znacznie chętniej podejmujemy pracę na zasadach innych form zatrudnienia. Można powiedzieć, że Polacy zmieniają swoją mentalność zawodową i przewartościowują dotychczasowe poglądy. I słusznie, bo dzięki temu łatwiej nam poruszać się po rynku pracy i dostosować do jego reguł.

Wskaźnik zadowolenia polskich respondentów nie odbiega od wyniku dla grupy wszystkich badanych państw (68%). Krajem o najwyższym poziomie zadowolenia pracowników z obecnej pracy pozostaje Norwegia (81%). Zaraz za nią plasuje się Dania (79%), Szwajcaria (78%) oraz Niemcy (76%). Natomiast pośród krajów z terenu Azji, Pacyfiku oraz obu Ameryk, królują Indie (78%), w których zadowolenie z pracy wcale nie ustępuje rozwiniętej Kanadzie (76%). Kolejne miejsca zajmują Meksyk (74%), Australia (73%) i Stany Zjednoczone (72%).

fot. mat. prasowe

Satysfakcja z pracy u aktualnego pracodawcy

68% polskich respondentów jest zadowolonych z aktualnie wykonywanej pracy


Co skłania nas do zmiany?

Choć indeksowi mobilności Polaków daleko do wyniku sprzed roku (117 punktów w lutym 2011 r.), utrzymuje się on na stabilnym poziomie 109 punktów (wobec 109 pkt. w listopadzie, 105 pkt. w sierpniu oraz 108 pkt. w maju 2011 r). Polska zajmuje tu pierwszą pozycję pośród badanych krajów ex aequo z Francją (109 pkt.).

Wzrost, a następnie stabilizacja mobilności zawodowej, świadczy o uspokojeniu się niepewnej sytuacji na rynku, który daje więcej wiary w szansę na znalezienie zatrudnienia.

Wysokość indeksu mobilności dla wszystkich badanych krajów prawie nie zmieniła się, wynosząc 107 punktów (wobec 105 w listopadzie, 103 pkt. w sierpniu, a 106 pkt. w maju 2011 r.).

Wśród polskich respondentów na mobilność nadal wpływ mają zmiany strukturalne dokonywane wewnątrz firmy. Tendencja ta utrzymuje się od początku 2011 roku. Jednocześnie jednak najnowsza edycja badania odnotowała wyraźny wzrost znaczenia lepszych warunków pracy. Wobec poprzedniej fali badania wskaźnik ten wzrósł niemal dwukrotnie: do 42% z 26% w listopadzie 2011 r. Pozycja tego kryterium jest też znacznie wyższa względem jego pozycji sprzed roku.

W grupie wszystkich badanych krajów czynnik ten, już od dawna znajdujący się na miejscu pierwszym pośród innych powodów zmiany, wyniósł 35%.

Spadło znaczenie niezadowolenia z aktualnego pracodawcy (do 7% z 21% w XI/11 vs. 13% VIII/11).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: